ČlánkyNovinkyRecenzieO nás
Novinka

Zimné pneu a európska legislatíva

ikona
· · Diskusia
Plánujete tento rok lyžovačku v zahraničí? S typom obutia často krát ani nemáte na výber, v mnohých európskych krajinách totiž zákon prikazuje nasadiť zimné pneumatiky medzi pevne stanovenými dátumami.
Zimné počasie je v každej krajine rôzne, a tak sa odlišujú aj zákony týkajúce sa zimných pneumatík. Zatiaľ čo niektoré krajiny s miernejším podnebím nemajú žiadnu osobitnú legislatívu týkajúcu sa zimných pneumatík, v štátoch ako Rakúsko a Slovinsko sú zimné pneumatiky povinné. V iných krajinách, ako je Francúzsko a Švajčiarsko, na to neexistuje právna úprava, vodiči sú však povinní jazdiť so špeciálnym zimným vybavením (zimné pneumatiky alebo reťaze) na niektorých úsekoch cesty v závislosti od jazdných podmienok.

Škoda Yeti 2009


Každá krajina stanovuje povinnosť nasadiť zimné pneumatiky od rôzneho dátumu. Napríklad v Nórsku toto obdobie začína 16. októbrom a trvá do 30. apríla, kým v Estónsku je to od 1. decembra až do 1. marca.

V prípade letných pneumatík je v rámci EÚ predpísaná minimálna hĺbka dezénu 1,6 mm, v prípade zimných pneumatík sú to 3 mm. V niekoľkých štátoch, ako je Rakúsko a Lotyšsko, sa však vyžaduje minimálna hĺbka dezénu na zimných pneumatikách 4 mm. Ak vodič s letnými pneumatikami spôsobí v Rakúsku v zime nehodu a polícia uzná, že zimné pneumatiky by jej mohli zabrániť (skátiť brzdnú dráhu), môže poisťovňa odmietnuť uhradiť vzniknuté škody v plnej výške.

Podľa zákona z roku 2006 je povinnosťou vodiča v Nemecku prispôsobiť výbavu automobilu zimným podmienkam. Pokiaľ polícia zastaví auto idúce po zasneženej vozovke na letných pneumatikách, jeho vodič dostane pokutu. To isté platí aj pre autá, ktoré kvôli nevyhovujícemu vybaveniu v zimných podmienkach obmedzujú plynulosť prevádzky. V prípade nehody platí rovnaký scenár ako v Rakúsku. Ak polícia uzná, že zimné pneumatiky by mohli zabrániť nehode, môže poisťovňa odmietnuť uhradiť vzniknuté škody v plnej výške. Toto pravidlo platí aj vo Švajčiarsku.

Na Slovensku nie sú zimné pneumatiky povinné, auto musí byť „prezuté“ len v prípade, ak je na vozovke súvislá snehová alebo ľadová vrstva. Toleruje sa dezén s minimálnou hĺbkou 3 mm.

Pneumatiky s kovovými hrotmi umožňujú výnimočnú trakciu na povrchoch s utlačeným zmrznutým blatom alebo ľadom. Tento typ obutia však nie je vhodný na jazdu po mokrých alebo suchých cestách, ktoré nie sú pokryté ľadom, keďže môže zväčšiť brzdnú vzdialenosť, zvýšiť hluk na cestách a poškodzovať povrch vozovky. Preto je v niektorých krajinách, ako je Nemecko a Česká republika, použitie takýchto pneumatík zakázané.

Predpisy týkajúce sa zimných pneumatík v Európe:

Zimné pneumatiky povinné pre všetkých používateľov (domácich a cudzincov).


ŠtátObdobieMinimálna hĺbka dezénu zimnej pneumatiky
Rakúsko1.11. až 15.4.4 mm
Estónsko1.12. až 1.3.3 mm
Fínsko1.11. až 31.3.3 mm
Lotyšsko1.12. až 31.4.4 mm
Litva1.12. až 31.4.3 mm
Slovinsko15.11. až 15.3.4 mm
Česká republika1.11. až 31.3.4 mmZimné pneumatiky povinné pre všetkých používateľov (len domáci).


ŠtátObdobieMinimálna hĺbka dezénu zimnej pneumatiky
Nórsko16.10. až 30.4.3 mm
Švédsko1.12. až 31.3.3 mmBez predpisov, ale s povinnosťou jazdiť so špeciálnym zimným vybavením (zimné pneumatiky alebo reťaze) na niektorých úsekoch ciest v závislosti od jazdných podmienok.
ŠtátMinimálna hĺbka dezénu zimnej pneumatiky
Francúzsko3 mm
Taliansko3 mm
Španielsko3 mm
Švajčiarsko3 mm(V prípade letných pneumatík v rámci EÚ je zákonom stanovená minimálna hĺbka dezénu 1,6 mm).

Zdroj: www.michelin.sk
Najčítanejšie články (30 dní)
ikona
ikona
ikona
ikona
Najnovšie príspevky k článkom