ČlánkyNovinkyRecenzieO nás
Novinka

Autá staršie ako 6 rokov budú musieť ísť na STK každý rok

ikona
· · Diskusia
Ten, kto si myslel, že vysoké ceny palív a nové poplatky pri evidencii vozidiel, ktoré chystá vláda, sú jedinými bičmi na motoristov, mýlil sa. Podľa nového návrhu z Bruselu budú musieť staršie vozidlá absolvovať STK nie každé dva roky, ako je to v súčasnosti, ale každý rok.
Vyplýva to z návrhu nových pravidiel, ktoré prijala Európska komisia pre celú EÚ. Členské štáty budú mať podľa návrhu dva roky na zosúladenie vnútroštátnych noriem s novými pravidlami. Opatrenie sprísňuje systém kontroly technického stavu vozidiel a rozširuje jeho pôsobnosť. Schváliť to však ešte musí Európsky parlament.

Honda Accord


Na Slovensku tak podľa nových pravidiel bude musieť prejsť STK každoročne auto staršie ako šesť rokov. V prípade že vozidlo má pri prvej kontrole najazdených 160 000 km, bude musieť ísť na kontrolu každý rok. V súčasnosti na Slovensku platí, že nové auto musí ísť na STK po štyroch rokoch a potom každé dva roky. Po novom by to boli 4 roky, 2 roky a následne každý jeden rok. Podobná povinnosť sa bude týkať aj starších motocyklov a skútrov.

Pri každej technickej kontrole sa pritom budú zaznamenávať kilometre, čo má pomôcť v boji s manipuláciou s počtom najazdených kilometrov. Európska komisia si od každoročnej prehliadky sľubuje zníženie počtu fatálnych nehôd. Podľa štatistík majú technické poruchy veľký podiel na nehodách – spôsobujú 6 % všetkých dopravných nehôd, čo každoročne predstavuje 2 000 smrteľných zranení.

Na Slovensku sa novinka dotkne veľkej časti motoristov, pretože priemerný vek auta predstavuje 11 rokov. Z 1,8 milióna registrovaných áut to predstavuje asi 1,2 milióna vozidiel.
Najčítanejšie články (30 dní)
ikona
ikona
ikona
ikona
Najnovšie príspevky k článkom