V rubrike | NOVINKY

Vodičské preukazy: od 19. 1. 2013 po novom

Napísané dňa 19 December 2012 autor Ladislav Holop

Slovenských vodičov čakajú od budúceho roka významné zmeny vo vydávaní vodičských preukazov. Dôvodom je zjednotenie vodičských preukazov Európskej únie s našim právnym poriadkom. Od 19. januára 2013 začnú platiť nové skupiny pre motocyklistov, vekové obmedzenia a ich vydávanie na dobu určitú a zmení sa aj platnosť tých, ktoré boli vydané v minulosti.

Platnosť vodičských preukazov bude obmedzená najviac na 15 rokov

Vodičské preukazy vydávané doteraz majú neobmedzenú platnosť. Od budúceho roka sa ich platnosť obmedzí najviac na 15 rokov. Ak ste vodičský preukaz získali v čase od 1. januára 1993 do 30. apríla 2004, bude vám platiť do 31. decembra 2023. Vodičské preukazy vydané od 1. mája 2004 do 18. januára 2013 sú platné do 31. decembra 2032. Vodičské preukazy, ktoré vám vydajú po 19. januári 2013, nebudú mať platnosť dlhšiu ako 15 rokov.

- vodičské preukazy pre skupiny AM, A1, A2, A, B1, B, BE a T budú platiť 15 rokov; najviac však do dovŕšenia veku 65 rokov (s výnimkou situácie opísanej nižšie),
- vodičské preukazy skupín C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D a DE budú platiť 5 rokov; najviac však do dovŕšenia veku 65 rokov (s výnimkou situácie opísanej nižšie),
- vodičské preukazy držiteľov nad 65 rokov budú platiť 5 rokov, ak predložia platný doklad o zdravotnej spôsobilosti.

Pravidelné prehliadky pre vodičov nad 65 rokov raz za 5 rokov

Vodiči nad 65 rokov už nebudú musieť absolvovať povinnú zdravotnú prehliadku každé dva roky ako doteraz, ale každých 5 rokov. Ak ale budú šoférovať nákladné auto, autobus, vozidlo s právom prednostnej jazdy, motorové vozidlo využívané na zasielateľstvo a taxislužbu a na poskytovanie poštových služieb, povinné zdravotné prehliadky budú musieť absolvovať naďalej každé dva roky.

Ak budete mať vodičský preukaz vydaný pred 19. januárom 2013 (platí od tohto dátumu do termínov uvedených nižšie), naďalej sa na vás budú vzťahovať dve povinnosti:

- podrobiť sa pravidelnej lekárskej prehliadke najskôr dva mesiace pred dosiahnutím veku 65 rokov a najneskôr do dvoch mesiacov po dosiahnutí veku 65 rokov
- mať pri sebe počas vedenia motorového vozidla doklad o zdravotnej spôsobilosti nie starší ako päť rokov; na výzvu policajta ste povinní preukázať sa takýmto dokladom.

V prípade, že si vymeníte vodičský preukaz za nový po 19.1.2013, tak ako vodič s vekom nad 65 rokov nebudete musieť nosiť so sebou potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti. Potvrdením bude nový vodičský preukaz, ktorý vám policajti vydajú po predložení potvrdenia o zdravotnej spôsobilosti.

Šoférovanie veľkých motoriek s neobmedzeným výkonom až od 24 rokov

Veľké zmeny čakajú aj na motorkárov, pretože s novými predpismi príde veľa mladých ľudí o možnosť viesť motorky s vysokým výkonom. Oprávnenie viesť skúter, moped alebo malú štvorkolku sa získava ako doteraz automaticky so získaním vodičského preukazu skupiny B. Avšak výkonnejšie motorky, trojkolky alebo štvorkolky budú mať inak definované skupiny ako doteraz.

Motorkári nad 18 rokov budú môcť viesť stroj, ktorého výkon nepresiahne 25 KW. Vznikne nová skupina motoriek A2. Ich výkon nesmie presiahnuť 35 kW, pomer výkon / najväčšia prípustná celková hmotnosť môže mať hodnotu najviac 0,2 kW/kg a nesmú byť odvodené od vozidla s viac ako dvojnásobkom ich výkonu. Oprávnenie na šoférovanie vozidiel tejto skupiny sa bude udeľovať vodičom nad 18 rokov. Motorky skupiny A bez obmedzenia výkonu však budú môcť získať iba vodiči nad 24 rokov a nie od 21 ako tomu bolo doteraz.

Vodičské preukazy pre autá s prívesmi

Úpravou prejde aj skupina B (osobné autá). Zmeny nastanú v tom, aký príves môžete pripojiť k svojmu autu. Po novom sa komplikovaný predpis výrazne zjednoduší. Od 19. januára k autu do 3,5 tony budete môcť pripojiť príves, ktorého najväčšia prípustná celková hmotnosť presahuje 750 kg. Predpokladom je, že najväčšia prípustná celková hmotnosť jazdnej súpravy nepresahuje 4 250 kg.

Vodičský preukaz skupiny BE (po starom B+E) budete potrebovať, ak za auto skupiny B pripojíte príves, ktorého najväčšia prípustná celková hmotnosť nepresahuje 3 500 kg. Ak bude príves ťažší, budete potrebovať vodičský preukaz skupiny C1E (predtým C1+E, teda nákladné vozidlo do 7,5 tony s prívesom).

Tabuľka nových skupín, ktoré sú priradené starým skupinám vozidel

Doterajšie vodičské oprávnenie skupiny oprávňuje šoférovať skupinu
AM AM
A1 A1, AM
A s obmedzením výkonu motora do 25 kW A2, A1, AM
A bez obmedzenia A, A2, A1, AM
B1 B1, AM
B B, B1, AM
B+E B, BE, B1 a AM
C1 C1, B, B1, AM a T
C1+E C1E, C1, BE, B, B1, AM a T
(D1E iba v prípade, ak ste držiteľom oprávnenia skupiny D1 získanej pred 19.1.2013)
C C, C1, B, B1, AM a T
C+E CE, C, C1E, C1, BE, B, B1, AM a T
(DE iba v prípade, ak ste držiteľom oprávnenia skupiny D získanej pred 19.1.2013)
D1 D1, C, C1, B, B1, AM a T
D1+E D1E, D1, CE, C, C1E, C1, BE, B, B1, AM a T
D D, D1, C, C1, B, B1, AM a T
D+E DE, D, D1E, D1, CE, C, C1E, C1, BE, B, B1, AM a T
T T (ale len na území Slovenskej republiky)
A/50 AM


(5 hlasov, priemer: 4.00 z 5)
Komentáre

 1. Nero napísal/a:

  Do kedy treba vymeniť vodičák, ktorý bol vydaný pred rokom 1993 napr v roku 1987?

 2. schumi napísal/a:

  Ešte ti platí 15r. pokiaľ nebudeš mať skôr 65r.

 3. schumi napísal/a:

  Ešte ti platí 15r. pokiaľ nebudeš mať 65r.(sk.B)

 4. Rasto napísal/a:

  Dobry den mam otazocku.Mam 25 rokov mam vodicak klasika b a moto do 50 cmm.Chcem kupovat skuter a uz by som podla noveho zakonu mohol kupit do 125 cmm.Od kedy to plati ? a co vsetko musim spravit. dakujem.

 5. Anton napísal/a:

  Keď máš vodičák do 50 cmm (AM)nemôžeš viesť skúter do 125 cmm. Musíš mať A1.

 6. el stefano napísal/a:

  Len pre uplnost: Pojmy ako vydanie opravnenia(vzadu v tabulke) a platnost vodicaku (vpredu), nie su zamienane? Bavime sa naozaj o platnosti VP.?

 7. Maria napísal/a:

  Prosim Vas mam vodicky preukaz ruzovu karticku mam 69 rokov ale mam trvale bydlisko v Nemecku som obsan Slovenskej republiky kde si mam vymenit vodicak dakujem

 8. Ivana napísal/a:

  Dobrý deň, chcem sa spýtať ako to je na motocykel A1 platí to ešte od 16 rokov alebo aj to sa menilo.

 9. tibor napísal/a:

  chcem sa opytat či mi plati vodicky preukaz v nemecku….počul som že iba polroka a musim mat nemecky…..

 10. Atlis napísal/a:

  somarina. plati normalne.

 11. Veronika napísal/a:

  Od kolkatich sa da robiť vodičak?? da sa od 17 ?? alebo je niečo nove

 12. Trucker napísal/a:

  Tak kto toto vymyslel bol velky pan aby sa cakalo na neobmedzenu moto do 24 co to pomoze ? najskor by museli vodici v autach pootvarat oci!!!

 13. Tomáš napísal/a:

  chcel by som sa opítať,v septembri mam 17.Chcel by som si robiť vodicky 3 mesaice predtym.Aky typ vodickeho preukazu si môžem ešte spraviť pred sedemnaskou ?

 14. Jozef napísal/a:

  Dobry chcel by som sa spytat. Mam vodicak Am a B klasika mam 24 mozem hned urobit vodicak na motorky skupiny A s neobmedzenim?

 15. Erik napísal/a:

  Dobrý deň, chcel by som sa informovať od akého veku je možné riadiť motorku 125-ku. Ďakujem.

 16. tomas napísal/a:

  dobry den chcem sa opita ma vodicak skupiny B chcem C cimvozem robyt C a zaraz aj E mam 21 rokov

 17. Marcelka napísal/a:

  Dobrý deň,
  chcela by som sa opýtať niečo ohľadom vodičského preukazu skupiny B. Ak mám 17 rokov a o dve mesiace budem mať 18 a vodičský už mám spravený, a chcela by som si ho vybrať len na 18 aby som mohla hneď jazdiť sama a nie s vodičom čo má odjazdené 10 roky . Dá sa to tak ? že by som si teraz nebola vybaviť vodičský ale až po 18?

 18. Kris napísal/a:

  DObrý…Chcel by som sa opítať aký vodičský preukaz potrebujem na štvorkolku lebo mam v tom nejasno a aj niektorý policajti tiež maju nejasno..niektorý hovoria že A-čko a iný zase že B-čko… takže teraz som mimo

 19. Ivan napísal/a:

  ja mam stvorkolky dve vsetko obsah nad 500 cmm3 v TP mam zapisane len 14,5 kw to znamena ze v konecnom dosledku je stvorkolka dvojstope motorove voz. takze staci Bcko

 20. Noro napísal/a:

  heeej takto nas obmedzovať?? o pol roka bude dalsia skupina na moto A3 o 10kw viac, aby clovek stale chodil do autoškoly.. toje sup€r biznis :(

 21. Radko napísal/a:

  mozem sa opytat z motocyklami do 125 sa moze riadit v celej eu ci iba na sk?

 22. Dávid napísal/a:

  Môžem sa spýtať že od koľko rokov si môžem urobiť vodičák na štvorkolku. :)

 23. hela napísal/a:

  Dobry den.Mam nad 65rokov a potvrdenie od lekára mám od 05.2011.Podla novej vyhlasky by mal platit do 2016,alebo si ho musím tento rok obnovit a potom bude platit 5rokov.Dakujem

 24. peter napísal/a:

  Dobri den moste mi poradit
  Chcem vodicak na harley
  Velku motorku mam 25 rokov
  Takze neviem co treba spravit
  Mozem robit hnet na velku motorku
  Vodicak ako su harley
  B na auto mam vodicak
  Ale na male motorky nekcem
  Jazdit kcem vedciu kubaturu
  Nad 60 kw alebo viac
  Piste na email
  A kolko trvaju skuski
  Cena na vodicak

 25. Tomáš napísal/a:

  Ľudia čítam tie príspevky, to už nie je nikto schopný sa pregúgliť pár stránkami a nájsť si info? Navyše to info Vám poskytnú na každom DI alebo v Autoškole. Áno, keď máš 25 rokov, samozrejme,že si môžeš robiť VP na motorku 35kw a viac.. to znamená A skupina… v tvojom slovníku silná (ťažká motorka). To znamená, že s týmto VP budeš môcť riadiť akýkoľvek motocykel, nezáleží na kubatúre a výkone. Kurz trvá cca 3 týždne a v závislosti od mesta stojí cca 200e. A prosím ťa, s tvojou gramatikou ani na tú moto nesadaj, lebo to bude len ďalší motorkár bez mozgu ;) veľa zdaru (btw tiež som motorkár)

 26. Aston napísal/a:

  By ma zaujimalo skor ako niekto s takou gramotnostou mohol urobit vobec nejaky vodicak, pripadne dostat OP.

 27. Eva napísal/a:

  Odpoved pre
  hela napísal/a:
  Júl 11th, 2013 o 10:23
  Aj ja som hladala odpoved na vasu otazku a myslim, ze som ju nasla. Tu je jasne napisane, ze policajti si predpisy vysvetluju inac ako obycajni ludia so zdravym rozumom. Je tam tiez napisane, ze policajti nas kontroluju a pokutuju, takze “policajti maju prsavdu”. Clanok ma nadpis “V predpisoch je zdravotná prehliadka po 5 rokoch, polícia ju vyžaduje po dvoch” (neviem, ci zobrazi cely link – su stranky, ktore dlhe linky skracuju)

  Čítajte viac: http://auto.sme.sk/c/6793804/v-predpisoch-je-zdravotna-prehliadka-po-5-rokoch-policia-ju-vyzaduje-po-dvoch.html#ixzz2aHgCmkc3

 28. Pepan napísal/a:

  Dobry den,
  v pripade, ze mam vodicky na motorku do 25kW od 18rokov a jazdil som na motorke, mozem dostat vodicky na neobmedzeny vykon motorky aj skor ako v 24? Dakujem vopred.

 29. marek napísal/a:

  ahojte, mám vodicak A1, A, B1,B, AM

  a ten do 25kw som si robil pred 2ma rokmi ked som mal 18rokov, tak automaticky sa mi zdvihol na 35kw?

  a ak ano mám si ho ist vymeniť?

  Prosim vas poradte mi,

  moj mail mzemanek7@gmail.com, diky moc za ochotu.

 30. marek napísal/a:

  ahojte, mám vodicak A1, A(to menšie,prvy obrazok v kolonke A), B1,B, AM

  a ten do 25kw som si robil pred 2ma rokmi ked som mal 18rokov, tak automaticky sa mi zdvihol na 35kw?

  a ak ano mám si ho ist vymeniť?

  Prosim vas poradte mi,

  moj mail mzemanek7@gmail.com, diky moc za ochotu.

 31. juraj napísal/a:

  co musim robit ked mi v cudzine odobrali vodicky preukaz

 32. bartolomej napísal/a:

  co treba urobit ked si chcm vymenit anglicky vodicky naspat za slovensky ked ze som pretym mal slovensky vodicky a chcem sa vratit domov

 33. Petr napísal/a:

  Anglicky Ti ostava, a slovensky Ti ostal, aj ked sis si urobil anglicky. Takze ked nemas karticku si dojdi vybavit VP na Dopravny inspektorat, jeho kopiu pri strate. Ine je ked Ti bol odobraný a bol vydaný zákaz soferovat. Podstatne je rozhodnutie o zakazu soferovat a pocet rokov na ktory bol zakaz vystaveny, a krajina v ktorej sa to stalo.

 34. martina napísal/a:

  ahojte.to ak mi vyprsi platnost vodicaku po 15rokoch,v mojom pripade v 2023roku ako ho obnovym.iba lekarskou,teda ocnou prehliadkou?dakujem

 35. marek napísal/a:

  Dobrý deň mám vodičák skupiny B a kúpil som si prívesný vozík do 750 kg to ako ,že si mám robiť vodičský skupiny BE alebo ako to mám chápať keď,že sa zrušila prípustná hmotnosť prívesu z 750 kg na 3500 kg.

 36. jakub napísal/a:

  Dobry mam 18 rokov chcel by som sa spitat ci bi som mohol mat vodicak na stvorkolku ktora má 15 kw

 37. akomak napísal/a:

  mohol, len na nej nikdy nesmieš jazdiť spitý, a najlepšie keď si ju neprerobíš na typický rámus 130 dB. Keďže to tu policajti -ako ani žiadnu inú užitočnú záležitosť v rámci ich povinností- nikdy nekontrolujú, tak to bude len na tvojej slušnosti.

 38. Petuta napísal/a:

  Prvy vodicsky preukaz mi bol vydany v roku 1976,bol meneny v roku 1999,od kedy sa pocita platnost VP na vymenu? Dakujem.

 39. Iveta napísal/a:

  Dobry den, moj syn ma VP na motorky AM do 50cm3 a ide si robit VP B ako 17 rocny . Otazka je , ci moze uz sam jazdit alebo musi mat do 18 rokov pri sebe vodica s 10 roc.skusenostou ? Dakujem

 40. jozef napísal/a:

  Chcem touto cestou spýtať,potrebujem na kúpu auta vodičák,pokial ho ešte nemám?

 41. Laco napísal/a:

  Jozef nie, nepotrebujes. Zvycajne potrebujes nejake doklady totoznosti (obciansky, vodicsky preukaz alebo pas) pri kupe noveho auta, ale VP nie je podmienkou pre vlastnenie / kupu.

 42. Lubo napísal/a:

  Mám skupinu C a teraz chcem k os.autu celk .prípustná hmotnosť je 3300 kg-je to Peugeot Boxer pripojit vozík s celk.prípustnou hmotnosťou 2000 kg.Potrebujem k tomu skupinu B+E ,alebo postačuje to C?

 43. Shiki napísal/a:

  Ahojte, mám 14 a v 15 by som si chcela urobiť vodičský preukaz do 50cm3, sú tam nejaké obmedzenia, prípadne by mi bol niekto ochotný vysvetliť ako presnejšie je to s tým prihlasovaní motoriek? A ak mám vodičský preukaz na motorku do 50cm3 môžem jazdiť aj na štvorkolke do 50cm3?

 44. Erik napísal/a:

  DObry den mam otazku vodicky preukaz som si robil este pred zmenamy na auto to zahrnalo aj stvorkolku,teraz mi uz vodicky preukaz na stvorkolku neplati?

 45. Ivan napísal/a:

  Zdravim v roku 2011 som si robil vodičák na A no len do 25kw pretože som mal 18 rokov teraz budem mať 21, môžem si už požiadať o povolenie na velkú? Alebo musím tak isto čakať do 24 ?

 46. dusan napísal/a:

  dobry den,
  mam vodicak A,B,C,T 25rokov, chcem si kupit skuter, mam teda po novom opravnenie viest skuter do 125m3, alebo iba do 50m3??dakujem za zrozumitelnu odpoved.

 47. Števo napísal/a:

  Zdravím vo februari som robil vodicak a neapracil som trijrat teraz chcem zistit ze ked mozem ist znova do autoskoly na vidicak

 48. brut napísal/a:

  Veď na tieto záležitosti je tu štátny (=erárny) aparát s celým arzenálom pracovníkov, platených z našich daní a poplatkov, tak ich priamo zamestnajte svojimi otázkami; tu vám aj tak nikto neodpovedá (nejde o poradňu) a odpovede policajtov budú musieť byť záväzné (dokým sa z nich prípadne nezačnú iní policajti vykrúcať).
  http://www.minv.sk/?vodicske-preukazy

 49. janko napísal/a:

  Dobry den. Chcel by som sa opytat. Vlastnim motorku takzvanu yuki V 3 ktora je 250 – ka no 9 kW. Ake vodicske opravnenie mi treba ak je to automat? Musim robit autoskolu alebo mi staci poziadat o rozsirenie vodicskeho? Dakujem

 50. Dada napísal/a:

  Dobrý deň,

  mám 20 a nikdy som nejazdila na motorke. Tento rok si chcem spraviť vodičský preukaz. Môžem si urobiť rovno A2, aj keď nemám AM a A1 ?
  Asi je to odvážne, ale veľmi chcem Hondu CRF250L. Ďakujem

 51. Brian napísal/a:

  Dobrí deň… Chcel by som sa spýtať ked mam 14 rokov už sa da robiť vodicky preukaz na skuter 50ccm? Či až ked dovŕšim 15 rokov?
  Ďakujem :)

 52. sasa napísal/a:

  dobrý večer chcela by som sa poradit robila som vodicak pred 18 ako to plati ? musim dodrzat 3mesiace alebo uz v 18 mozem sama jazdit bez dozoru ďakujem

 53. Vladimir napísal/a:

  môj zať 25 rokov má vodičáck na ABC. Je obcanom Uruguaya (južná Amerika). Ma tu trvalý pobyt.
  Je možné riadiť auto s jeho vodičským preukazom? alebo je treba sa niekde obratit na nostrifikáciu?
  Prosím poradte!
  Dakujem

 54. generálny poradca napísal/a:

  Na ktorej adrese je zavesený link na túto stránku s odporúčaním, žeby tu mala byť poradňa k vodičákom? Však tu žiadna nie je! A okrem toho sem chodí už len pár desiatok ludí. Tak kde sa beriete tie kvantá ktorí sem stále kladiete (zbytočne) otázky?
  Už tu máte radu, že vhodnejšie je pýtať sa na ministerstve vnútra SR, link s pracoviskami a stránkovými hodinami je v tejto diskusii, ak ste nato neprišli sami.
  Tu si niekto zjavne dlhodobo robí dobrý deň, v tom lepšom prípade.

 55. Lukas napísal/a:

  Dobrý deň, chcel by som sa opýtať ako to je keď mám vodičský preukaz na A1 a že či môžem riadiť motorku Yuki SM 200? … Je to obmedzené aj na ccm ci iba kw? :) za odpoveď vopred ďakujem.

 56. Marián napísal/a:

  Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, či mi ešte platí vodičský preukaz skupiny C. A Ak nie čo treba urobiť na predlženie?
  Ďakujem Marián

 57. lampáreň napísal/a:

  Na odpoveď i predĺženie je potrebné vždy sem napísať aj názov a sídlo liečebne, z ktorej sem prispievate.

Pridajte komentár

 • POSLEDNÉ KOMENTÁRE
Kvalitné disky kupujeme na CentrumKolies.sk