V rubrike | NOVINKY

Zmeny vo vydávaní vodičských preukazov od 19. 1. 2013

Napísané dňa 23 Máj 2012 autor Ladislav Holop

Od 19. januára 2013 dochádza k zmene minimálneho veku na udelenie niektorých kategórií vodičského oprávnenia. Kto nestihne ukončiť výcvik do stanoveného termínu, nebude ku skúškam vôbec pripustený.

Zmena vyplýva z ustanovení Smernice Európskeho parlamentu a Rady Európy, ktoré boli prebraté do právneho poriadku Slovenskej republiky. Novinky sa netýkajú žiadateľov o udelenie vodičského preukazu skupiny B pre osobné autá!

Zmena sa týka žiadateľov o udelenie vodičského oprávnenia skupiny A, C, CE, D a DE. U žiadateľov o udelenie vodičského oprávnenia skupiny C a CE (vozidlá nad 3,5 t, resp. súprava s prípojným vozíkom nad 750 kg) sa minimálny vek zvyšuje z 18 na 21 rokov. Budúci motocyklisti a žiadatelia o licencie A, D a DE si počkajú ešte dlhší čas, minimálny vek sa zvyšuje z 21 na 24 rokov. Ide o budúcich vodičov jednostopových vozidiel s konštrukčnou rýchlosťou nad 45 km/h alebo objemom motora nad 50 cm3, resp. o vodičov vozidiel, ktoré majú okrem miesta pre vodiča viac ako osem miest na sedenie.

Novinkou je aj úprava vekovej hranice na vedenie motorových štvorkoliek. Po novom ich môže viesť len osoba staršia ako 21 rokov, podľa prechádzajúcej právnej úpravy ich mohla viesť osoba staršia ako 16 rokov.

Pripomeňme si aj novú obmedzenú platnosť vodičských preukazov:

- vodičské preukazy pre skupiny AM, A1, A2, A, B1, B, BE a T budú platiť 15 rokov;
- vodičské preukazy pre skupiny C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D a DE budú platiť 5 rokov;
- vodičské preukazy držiteľov nad 65 rokov budú platiť 5 rokov.

Kedy vyprší platnosť súčasných vodičských preukazov?

- vodičské preukazy vydané od 1. januára 1993 do 30. apríla 2004 platia do 31. 12. 2023,
- vodičské preukazy vydané od 1. mája 2004 do 18. januára 2013 platia do 31. 12. 2032.

Poplatky za vydanie a výmenu vodičského preukazu:

- 6,50 eura za vydanie vodičského preukazu alebo medzinárodného vodičského preukazu,
- 3 eurá za vydanie vodičského preukazu z dôvodu jeho výmeny.

(24 hlasov, priemer: 3.38 z 5)
Súvisiace články

 1. Česi môžu na skútre s objemom do 125 cm3 aj s B-éčkom | ZaVolantom

Komentáre

 1. ps1818 napísal/a:

  Podľa mojich informácií si autor článku, ale aj mnohí iní vodiči zamieňajú dva pojmy: vodičské oprávnenie a vodičský preukaz.

  Rozdiel je v tom, že “oprávnenie” je vlastne akási odborná spôsobilosť, ktorá napr. na skupinu B skončí až pri dosiahnutí veku 65 rokov, kedy ho treba takpovediac predĺžiť zdravotnou prehliadkou. De facto je teda doživotné.

  Naopak, “vodičský preukaz” je len preukaz hovoriaci o tom, že jeho držiteľ je oprávnený viesť motorové vozidlo. Platnosť preukazov (KARTIČIEK) je tých 15, resp. 5 rokov.

  Takže časť článku “Kedy vyprší platnosť súčasných vodičských oprávnení?” je scestná.

 2. Laco napísal/a:

  Dakujem za upozornenie, cast s preukazmi je opravena.

 3. Anton napísal/a:

  mam vodičský preukaz pre všetky skupiny vydaný 12.04.2004.mám 66 rokov, rád by som vedel dobu jeho platnosti a v akom rozsahu skupín podla nového zákona platného od 19.01. 2013 prosím o vysvetlenie.

 4. Aprik napísal/a:

  Ja by som rad vedel, ci obmedzia platnost vodicskeho opravnenia skupiny B aj mne, ked som vodicak spravil v r. 2009. Bude ho treba vymenit – to znamena ze bude treba aby som robil testy a dalsie veci okolo toho, alebo ten vodicak mi zostane nadelaj na neobmedzenu dobu?

 5. mikah napísal/a:

  Ahojte,
  prave som uspense vykonal skusky na vodicsky preukaz sk. A1. Mam viac ako 25 roko. Po zmene zakona budem moct jazdit na akych motocykloch ? (ccm, kW) Vdaka.

 6. super napísal/a:

  Toto je asi bananova republika…

 7. Dávid napísal/a:

  Ako inšie nevedia vymyslieť ja v 20 ukončím hasičskú školu tak zase mam čakať rok ako debil doma aby som si mohol spraviť “C” toto je špinavá republika .

 8. Dávid napísal/a:

  Ako inšie nevedia vymyslieť ja v 20 ukončím hasičskú školu tak zase mam čakať rok ako debil doma aby som si mohol spraviť “C” a ísť za hasiča toto je špinavá republika .

 9. marcel napísal/a:

  aha

 10. tibor punka napísal/a:

  dobri večer chcem sa vaz spitat či je pravda ze ten kto ma len zakladnu skolu ,tak si nemože podat žiadost o vodickom preukaze

 11. marko napísal/a:

  viete mi povedať či sa mení aj veková hranica pre osobné automobily? teraz je to tak že možem mať od 17 vodičák no rok ešte budem jazdiť s osobou ktora ma vodičak dlhšie ako 10 rokov… do kedy plati tento zakon: bude platit aj v roku 2013 ? alebo by som to mal stihnut sa zaahlasit do kurzu do konca roku 2012 a tym padom mozem mat vodicak od 17?
  dakujem za odpovede..

 12. Atlis napísal/a:

  ja sa priznam, ze neviem, ale budem rad, ak pockas :)

 13. memi napísal/a:

  Chcem sa opýtať aké doklady bude potrebné predložiť na výmenu vodičského preukazu a kde sa táto výmena v Bratislave uskutoční. Bude to na počkanie?

 14. Jozef napísal/a:

  Takze ja teraz kazdych 5 rokov mam chodit vymienat si vodicsky preukaz alebo jak to myslia ?

 15. Milan napísal/a:

  A čo vodičské preukazy vydané pred 1. januárom 1993, tie sa nebudú vymieňať?

 16. mattel napísal/a:

  to znamena ze ked mam vodicak od roku 2001 tak budem chodit kazdych 5 alebo 15 rokov na preskusanie?…alebo len vymienat vodicsky preukaz? dakujem

 17. Patrick napísal/a:

  Takže v roku 2032 pôjdem na preskúšanie?to znamena ze ked mam vodicak od roku 2004 tak budem chodit kazdych 5 alebo 15 rokov na preskusanie?…alebo len vymienat vodicsky preukaz? ďakujem

 18. moricko napísal/a:

  V.P. som získal v r. 1985 ,nový V.P. mi bol vydaný v r.2002,pretože staré V.P. sa museli vymeniť za nové.Od ktorého roku sa mi počíta jeho platnosť? 1985 alebo 2002?

 19. Rufolf napísal/a:

  Vodičský preukaz som získal v roku 1963 pre všetky skupiny. ďalší mi bol vydaný v roku 2001 pri výmene. V súčasnosti mám 69 rokov a jazdím iba s osobným mot. vozidlom. Lekársku prehliadku som absolvoval t.r. 2012. Do kedy mi platí tento preukaz a kedy mám absolvovať ďalšiu lek. prehliadku ? Ďakujem

 20. senioring1 napísal/a:

  Zákon hovorí o povinnosti mať pri sebe doklad o lekárskej prehliadke , ktorý nie je starší ako 5 rokov

 21. krtkopetko napísal/a:

  lekarska prehliadka sa tusim robi kazde 2 roky starsim nad 50r alebo nad 55r.

 22. sten napísal/a:

  Prosim som rocnik 1944 a chcem si po 19.1.2013 vymenit vodicske opravnenie mam od lekara potvrdenie o sposobilosti platne do juna 2013 musim doniest nove potvrdenie o sposobilosti po 19.1. 13 / ak budem si vybavovat novy vodicak 20.1.13.Dakujem

 23. Jane napísal/a:

  Dobrý deň!

  Ja som mala vydaný vodičský preukaz pre skupinu A, B v roku 1989 a odvtedy som ho nemenila. Poprosím Vás o informáciu, dokedy bude platiť môj vodičský preukaz? Vopred Vám ďakujem za odpoveď.

 24. Atlis napísal/a:

  Od 1993 je tusim neplatny… :-P

 25. Mária napísal/a:

  ja by som sa chcela opýtať,kedy si musím vymeniť vodičský preukaz,keď som ho mala vydaný v r.1979,vymenený v r.2002 a v r.2013 dovrším 65 r.
  Ďakujem

 26. Ďodi napísal/a:

  Dobrý deň!
  Chcel by som sa spýtať,vodičský preukaz mám od 13.5.1997,čiže mi platí do roku 2023,mám ešte ten ružový,vtedy sa také dávali.
  Mám 34 rokov a 8 mesiacov.
  Ak ho teraz vymením za nový,ešte pred 19.januárom,bude mi platiť už do roku 2032,alebo 2023?
  A ako je to po skončení platnosti?
  Mám skupinu B a A/50.
  Bude mi treba ísť znova do na preskúšanie,alebo zasa nejaké zdravotné kontroly?
  Lebo toto do článku nenapísali.
  Ďakujem za odpoveď!
  S pozdravom Ďodi.

 27. kubo279 napísal/a:

  Dobry den chcel by som sa spytat ci bude treba vek 24 rokov aj na motocykel bez spojky cize skuter 125ccm co byvalo A1 do 11,5kw od 16 rokov. Dakujem

 28. milos.250co napísal/a:

  dobry den chcem sa spýtať to sa budu robiť aj skúšky

 29. Martina napísal/a:

  Dobrý deň chcela som sa spýtať či je stanovený neaký dátum na výmenu ešte červených vodičákov. Ďakujem

 30. milan napísal/a:

  Je zaujímavé, že vo Francúzku ešte stále platia staré skladačky červených preukazov. Nič nemusia meniť.Dokonca sú z hrubého červbeného papiera pokial som dobre videl a nikto nemá nijaký problém. My sme ako šibnutý, trikrát občianske preukazy,3x vodičaky, a3x značky, v Anglicku platia aj staré značky.Otypovanie Babiet a len odklad… Všetko do istého termínu a za poplatky ako by sme boli vojenský štát a mali velitelov.Nie sme normálny a asi sme bohatí ked takto zo všetkým plýtvame peniazmi a časom.To isté s technickým preukazom. Najprv len velký ako skladačka lebo to chce únia a inak sa nedá a potom to zrazu ide aj ako malý technický preukaz a zase termín a peniaze. Je to normálne?

 31. fero.K napísal/a:

  maš pravdu milan,aj v Taliansku všetko plati po starom,keby ste videli ake maju došarpane OP a vodicaky.a všetko je ok a nikto ztoho nerobi problem.no co uz???Slovensko je Slovensko a zniecoho musia zakonodarcovia zit!!!

 32. jozef napísal/a:

  problem je vtom ze nasi politici nic poriadne nevedia iba zdierat obcanov tohto statu. ak sa mame drzat podla europskych predpisov a smernic preco teda nezarabame podla europskych vyspelejsich statov kedze sa rovname pomali k ich cenam.

 33. miro napísal/a:

  cosa cudujete magory slovensko ma nato

 34. milan napísal/a:

  Politici nepotrebujú z nás dreť peniaze , z toho nemajú nič. To my dávame do štátu a úradnici predpíšu kolko. Politici potrebujú nové ídei. Potom na základe týchto ídei nájdu nejakého kamaráta , ktorý sa nachystá na túto ideu a potom už sa veselo tendruje. Takže oni potrebujú tendre kde ide malá domov zato , že niekto získa biznis na systém a dodávku napr. nových kartičiek alebo značiek alebo neviem čoho.A ak sa pomaly biznis minie a začne stagnovať tak od politikov príde nové oživenie vo forme napr. termínov. A potom sa povie v telke , že niektorí vodiči mali problémy v zahraničí s tým , že nemali označený termín platnosti. Ako keby niekedy nejakého cudzieho policajta trápilo čo si vydáva iný zvrchovaný štát a ako to vyzerá a ako by neplatili medzinárodné dohody.A ak aj mal niekto problém tak isto nie všetci, ved takým Francúzom je srdečne jedno či my máme alebo nemáme trmín vo vodičáku. Mna kontrolovali za dvadcať rokov tri krát raz Francúzi , raz Nemci a Rakúšania a nikdy nemali problém s vodičákom. Nie tu ide vždy o tendre a z toho plynúce okamžité provízie a je jedno akú zmenu urobia vždy je to horšie a komplikovanejšie. A takto nás všetci nasierajú a obzvlášť mňa.

 35. Marek napísal/a:

  Prosim Vas,co z VP vydanym v r.1992?

 36. Milan napísal/a:

  Vodičské preukazy vydané pre 1.januárom 1993 – kedy im vyprší platnosť?

 37. stern napísal/a:

  Myslím si, že toto je diktátorský štát, tak sa nečudujte, že sa tu stále všetko mení ako chameleon. A predsa, ako by to bolo, keby nebuzerovali občanov? Myslia si, že človek nemá nič iné na starosti, len dávať pozor na ich diktátorské pravidlá a zákony a nehovoriac o tom, že nie sme samostatný štát, ale nám diktuje EÚ, čo a ako … dokedy sa to ešte dá vydržať?

 38. Laco napísal/a:

  Dobry den vsetkym diskutujucim, vzhladom na velke mnozstvo otazok davam do pozornosti nas novsi a podrobnejsi clanok o zmenach vo vydavani vodicskych preukazov, v ktorom najdete vacsinu odpovedi:

  http://zavolantom.autovia.sk/2012/12/19/vodicske-preukazy-od-13-1-2012-po-novom/

  Zaroven doplnim co s preukazmi vydanymi pred rokom 1993. MVSR sa k tymto preukazom nevyjadruje, a to pravdepodobne preto, ze vodičské preukazy vydané do 31. 12. 1992 platili len do konca roku 2002!

  Čítajte:

  http://korzar.sme.sk/c/4669661/vodicske-preukazy-vydane-do-konca-roka-1992-platia-uz-len-v-tomto-roku.html#ixzz2HyJLN6l2

  alebo

  http://cestovanie.sme.sk/c/543616/vodicske-preukazy-v-bratislave-vymienaju-aj-na-okresoch.html

 39. Kolci napísal/a:

  Dnes som bol ohľadom výmeny vodičáku a kolok 6,50€ a nie 3€ !

 40. Inga napísal/a:

  Pravdepodobne si držiteľom medzinárodného vodič.preukazu

 41. Juraj napísal/a:

  čitam aka je tuuprqava, nakoniec bude ako niekedy, autobusom budu mocť jazdiť len vodiči s praxou, ale mali by obmedziť aj vek vodičov autobusov, po 50 havaruje a hovori sa že vodič s praxou, poznam podľa seba aj z rozpravania kamaratov, že po 50ke sa zpomaluju reakcie, aj večšina vodičov ma problem zo zrakom, ten papier od doktora to ešte nič neznamena,

 42. Peter Hrabovsky napísal/a:

  Dobry den.Do kedy musim vimenit vodicsky preukaz,ked mam od roku 1992?Do akeho terminu?

 43. Laco napísal/a:

  Ak ste vodičský preukaz získali v čase od 1. januára 1993 do 30. apríla 2004, bude vám platiť do 31. decembra 2023.

 44. roman napísal/a:

  zdravím chcem sa spýtať ako to je s vodičským preukazom skupiny b1 kežde sa dalo jazdiť už ako osoba staršia než 16 rokov ako to je teraz ked som vodičak spravil ešte len minuly rok ked neboli taketo pravidla plati mi ten vodičak teraz ked nemam vek 21 rokov ?

 45. Soňa napísal/a:

  Mal som 68 rokov a vlastním vodičský preukaz na osob. automobil, motocykel a traktor. Kedy mám absolvovať lekársku prehliadku, a aký je poplatok za LP.
  Ďakujem.

 46. Dominik napísal/a:

  Chcel bi som sa ppitat ci by som si mohol spravit vodicak na malu motorku od 15 rokou a kolko to stoji???

 47. milan jerga napísal/a:

  ako je to vlastne zo zápisom vo vodičskom preukaze ohladom nosenia okuliarov,náhodov som sa niečo dozvedel dnes ,vyšiel už aj na to zákon,až áno ,tak od kedy platí.Proste vodič ktorý nosí pravidelne už okuliare to musí mať zapísané aj vo vodičáku ( asi takto – 01.01 )
  Ďakujem. Odpíšte mi až niečo o tom viete na mail : milan.jerga@centrum.sk

 48. Jozef napísal/a:

  Moja otázka:1., ak mením celý motor toho istého typu s rovnakým kódom,musím výmenu uviesť aj v technickom preukaze?2.,ak mením len polo motor musím výmenu uviesť v TP?Diky za odpoveď.Jozef

 49. jaro napísal/a:

  bude obmedzena platnost aj pri vymene vodicaku vydaneho v roku 1996?

 50. Matus napísal/a:

  Zdravim,

  chcem sa spytat, ci vodicak z roku 1996 (skupina B) je este stale platy?
  Ak nie, co treba urobit v takomto pripade?

  Vopred vdaka za odpoved,

  Matus

 51. Kamil napísal/a:

  Zdravím, trošku ma prekvapila skutočnosť od toho čo sa píše.
  Mám VP sk. A,B,C a T. Nechtiac som ho vypral a začal sa mi rozlepovať. (ružová kartička) Tak že si ho reku vymením za nový.
  Bol som na polícii v Michalovciach a na nový VP mi bude treba:
  - potvrdenie od lekára na skupinu C a T (20€)
  - absolvovanie psychotestov (45€)
  - vydanie VP 6,50€
  Spolu 71,50 € za nový VP?!?!?

  Niekde som čital že nový mi vydajú aj za 6,50€ ale skupiny C a T mi nebudú platiť no nestratím ich. Pokiaľ by som ich chcel využívať budem musieť obnoviť VP a absolvovať všetky vyšetrenia. Ale neviem to potvrdiť.
  Pokiaľ by vedel niekto o tom niečo viac napíšte mi. Ďakujem
  camillus@centrum.sk

Pridajte komentár

 • POSLEDNÉ KOMENTÁRE
Kvalitné disky kupujeme na CentrumKolies.sk