V rubrike | NOVINKY

Nový sadzobník pokút (platný od 1. 1. 2012)

Napísané dňa 30 December 2011 autor Ladislav Holop

Súčasná podoba sadzobníka pokút platila len dva mesiace. Aktualizovaná verzia zohľadňuje nové zákony a predpisy platné od 1. novembra 2011.

Výška priestupku v zákone o priestupkoch nie je presne určená. Aby boli pokuty na celom území Slovenskej republiky jednotné, polícia postupuje podľa sadzobníka pokút. Ten sa prispôsobil zmenám, ktoré nastali od novembra v zákone o cestnej premávke.

Prečítajte si: Nové zákony a predpisy platné od 1. novembra 2011 (21. 10. 2011)

V prípade porušenia zákona o cestnej premávke je možné uložiť blokovú pokutu do 60 eur. Za závažné dopravné priestupky však hrozí bloková pokuta až do výšky 150 eur. V prípade akým je napríklad jazda bez vodičského oprávnenia možno uložiť blokovú pokutu až do výšky 650 eur.

V novom sadzobníku sa tak po prvý raz objavuje sankcia 30 eur za to, ak spolujazdec sedemnásťročného vodiča nemá pri sebe vodičský preukaz. V zimnom období za neodstránenie snehu či ľadu z vozidla alebo nákladu pribudla v sadzobníku pokuta 60 eur.

Sankcie sa zvyšujú aj znižujú

Napríklad za porušenie zákazu predchádzania sa zvýšila sankcia z pôvodných 60 eur na 100 eur. Pokuta sa zvýšila aj v prípade ohrozenia, či obmedzenia iného účastníka cestnej premávky a to z pôvodných 100 eur na 150 eur. Za ohrozenie chodca na priechode hrozí podľa nového sadzobníka bloková pokuta 150 eur. V sadzobníku tiež pribudla sankcia v prípade zastavenia vozidla na priechode pre chodcov alebo cyklistov, za čo hrozí pokuta 60 eur.

Pokuty sa podľa sadzobníka zvýšili aj za prekročenie rýchlosti v obci. Naopak, mimo obce sa pokuty za prekročenie povolenej rýchlosti v novom sadzobníku znížili. Od 20 – 24 km/h z pôvodných 50 eur na 40 eur, od 25 – 29 km/h z pôvodných 80 eur na 60 eur a od 30 – 34 km/h z pôvodných 120 eur na 100 eur.

Pribudli tiež sankcie v súvislosti s bezpečnosťou cyklistov. Nedanie prednosti v jazde cyklistovi idúcemu rovno je priestupkom, za ktorý hrozí pokuta 40 eur a ak vodič pri odbočovaní doľava ohrozí cyklistu odbočujúceho vľavo hrozí mu pokuta 60 eur.

Na cestách tiež pribudli nové dopravné značky

Preto sa môžeme stretnúť s označením nehodového úseku, v ktorom sa však podľa nového sadzobníka zvyšuje pokuta za priestupok o 20 percent.

Sadzobník pokút platný od 1. januára 2012

(1 hlasov, priemer: 5.00 z 5)
Komentáre

 1. Martina napísal/a:

  Ccem sa opytat ci je mozne po dobe neceleho pol roka v dobravnej nehode nedanie prednosti v jazde pricom vznikla zrazka s motociklistom, vyriesenie nehody nastalo az dnes a to s pokutou vo vyske 500e a odobratim vodicskeho preukazu na pol roka. Preto ziadam o odpoved ci je to mozne a dodavam a bez alkoholu nebol zisteny.ZZda sa mi to nie cestne. Dakujem

 2. Juliana napísal/a:

  Dňa 21.4.2013 prekročenie rýchlosti v obci o 10 km pokuta 50 eur je to možne aby si policajt dával pokutu len tak z brucha môžem podať stažnosť

 3. peter napísal/a:

  Predovšetkým by sa v SR mali prehodnotiť celý systém postihovania vodiča a to najmä v prípadoch, keď nie je vodič priamo zodpovedný za dopravnú nehodu a sám je zodpovedný len za vlastnú škodu.Policajti pokutujú vysokými pokutami vodičov za minimálne priestupky a rovnako im doslova ” za nič” odoberú aj VP !!! Ministerstvo vnútra SR by sa malo nad týmto vážne zamyslieť, pretože takýmto drancovaním obyčajných ľudí doslova ohrozujú ich existenčný príjem napr. u vodičov z povolania. Skutočne, pokuty sa dávajú za minimálne priestupky a navyše absolútne nekompatibilné s výškou zárobkov slovenských občanov. V niektorých krajinách je výška pokuty určená percentom podľa príjmu vodiča, čo je oveľa rozumnejšie. Na záver musím povedať, že stále žijeme v silne policajnom štáte.

 4. rado napísal/a:

  za prekrocenie v obci o 25km som dostal z povodnych 140euro 90.Pomahat a chranit!Vyhrazal sa ze mi zoberie vodicak ako keby som nieco strasne vykonal,pokuta bola podla mna vysoka.

 5. ghd napísal/a:

  tá pokuta je na naše pomery vysoká, ale ak takto jazdíš bežne, čo nato povedať? Nemáš čo jazdiť v obci takmer 82 km/h. Je to nebezpečné pre ďalších účastníkov od chodcov po motoristov, ktorí by sa napríklad potrebovali zaradiť z vedlajšej na hlavnú (kde im svojou nenáležitou rýchlosťou zavadziaš), alebo prejsť cez takúto cestu…
  Tiež je možné že sa v obciach týmto spôsobuje väčší rámus.
  Ešte by sa zišlo aby policajti naozaj dohliadali na bezpečnosť a pokutovali aj jazdu v premávke (telefonujúcich “ožralov”, agresívnu bezohladnú jazdu, jazdu v protismernej časti vozovky alebo jazdného pruhu = najčastejšie prehrešky obmedzujúce a ohrozujúce ostatných).
  No žial tu policajti robia asi tak 10% svojich povinností, a sústreďujú sa na miestach kde osvedčene niekoho načapajú trebárs kvôli nejasnému dopravnému značeniu…

 6. ghd napísal/a:

  ..takmer 80 (82 bol preklep)

Pridajte komentár

 • POSLEDNÉ KOMENTÁRE
Kvalitné disky kupujeme na CentrumKolies.sk