V rubrike | NOVINKY

Zimné pneu a európska legislatíva

Napísané dňa 24 Október 2011 autor Ladislav Holop

Plánujete tento rok lyžovačku v zahraničí? S typom obutia často krát ani nemáte na výber, v mnohých európskych krajinách totiž zákon prikazuje nasadiť zimné pneumatiky medzi pevne stanovenými dátumami.

Zimné počasie je v každej krajine rôzne, a tak sa odlišujú aj zákony týkajúce sa zimných pneumatík. Zatiaľ čo niektoré krajiny s miernejším podnebím nemajú žiadnu osobitnú legislatívu týkajúcu sa zimných pneumatík, v štátoch ako Rakúsko a Slovinsko sú zimné pneumatiky povinné. V iných krajinách, ako je Francúzsko a Švajčiarsko, na to neexistuje právna úprava, vodiči sú však povinní jazdiť so špeciálnym zimným vybavením (zimné pneumatiky alebo reťaze) na niektorých úsekoch cesty v závislosti od jazdných podmienok.

Škoda Yeti 2009

Každá krajina stanovuje povinnosť nasadiť zimné pneumatiky od rôzneho dátumu. Napríklad v Nórsku toto obdobie začína 16. októbrom a trvá do 30. apríla, kým v Estónsku je to od 1. decembra až do 1. marca.

V prípade letných pneumatík je v rámci EÚ predpísaná minimálna hĺbka dezénu 1,6 mm, v prípade zimných pneumatík sú to 3 mm. V niekoľkých štátoch, ako je Rakúsko a Lotyšsko, sa však vyžaduje minimálna hĺbka dezénu na zimných pneumatikách 4 mm. Ak vodič s letnými pneumatikami spôsobí v Rakúsku v zime nehodu a polícia uzná, že zimné pneumatiky by jej mohli zabrániť (skátiť brzdnú dráhu), môže poisťovňa odmietnuť uhradiť vzniknuté škody v plnej výške.

Podľa zákona z roku 2006 je povinnosťou vodiča v Nemecku prispôsobiť výbavu automobilu zimným podmienkam. Pokiaľ polícia zastaví auto idúce po zasneženej vozovke na letných pneumatikách, jeho vodič dostane pokutu. To isté platí aj pre autá, ktoré kvôli nevyhovujícemu vybaveniu v zimných podmienkach obmedzujú plynulosť prevádzky. V prípade nehody platí rovnaký scenár ako v Rakúsku. Ak polícia uzná, že zimné pneumatiky by mohli zabrániť nehode, môže poisťovňa odmietnuť uhradiť vzniknuté škody v plnej výške. Toto pravidlo platí aj vo Švajčiarsku.

Na Slovensku nie sú zimné pneumatiky povinné, auto musí byť „prezuté“ len v prípade, ak je na vozovke súvislá snehová alebo ľadová vrstva. Toleruje sa dezén s minimálnou hĺbkou 3 mm.

Pneumatiky s kovovými hrotmi umožňujú výnimočnú trakciu na povrchoch s utlačeným zmrznutým blatom alebo ľadom. Tento typ obutia však nie je vhodný na jazdu po mokrých alebo suchých cestách, ktoré nie sú pokryté ľadom, keďže môže zväčšiť brzdnú vzdialenosť, zvýšiť hluk na cestách a poškodzovať povrch vozovky. Preto je v niektorých krajinách, ako je Nemecko a Česká republika, použitie takýchto pneumatík zakázané.

Predpisy týkajúce sa zimných pneumatík v Európe:

Zimné pneumatiky povinné pre všetkých používateľov (domácich a cudzincov).

Štát Obdobie Minimálna hĺbka dezénu zimnej pneumatiky
Rakúsko 1.11. až 15.4. 4 mm
Estónsko 1.12. až 1.3. 3 mm
Fínsko 1.11. až 31.3. 3 mm
Lotyšsko 1.12. až 31.4. 4 mm
Litva 1.12. až 31.4. 3 mm
Slovinsko 15.11. až 15.3. 4 mm
Česká republika 1.11. až 31.3. 4 mm


Zimné pneumatiky povinné pre všetkých používateľov (len domáci).

Štát Obdobie Minimálna hĺbka dezénu zimnej pneumatiky
Nórsko 16.10. až 30.4. 3 mm
Švédsko 1.12. až 31.3. 3 mm


Bez predpisov, ale s povinnosťou jazdiť so špeciálnym zimným vybavením (zimné pneumatiky alebo reťaze) na niektorých úsekoch ciest v závislosti od jazdných podmienok.

Štát Minimálna hĺbka dezénu zimnej pneumatiky
Francúzsko 3 mm
Taliansko 3 mm
Španielsko 3 mm
Švajčiarsko 3 mm


(V prípade letných pneumatík v rámci EÚ je zákonom stanovená minimálna hĺbka dezénu 1,6 mm).

Zdroj: www.michelin.sk

(2 hlasov, priemer: 5.00 z 5)
Komentáre

 1. Fizzy napísal/a:

  Preklep? “Zimné pneumatiky povinné pre všetkých používateľov (len domáci).” myslim si ze to “pre vsetkych pouzivatelov” by malo ist prec. Ci zle chapem celu vetu?

 2. Towdie napísal/a:

  Ak maju byt v rakusku zimne pneu su akceptovane aj
  celorocne???
  Vdaka za radu.
  Towdie

 3. Jerry František napísal/a:

  A na POLSKO /suseda/ sa zabudlo???

 4. Atlis napísal/a:

  v polsku musi mat pneumatika dezen minimalne 1.6mm bez rozdielu na to, ci je letna, ci zimna. odporucana je 3-4mm.

 5. aston napísal/a:

  No neviem, pneumatika je jedine co nas drzi na ceste. Takze nic pod 5 mm a 3 roky stare mi nesmie na auto. A ziadne pseudoznacky samozrejme. Takze riesit povolenu hlbku dezenu to snad ani nepotrebuje komentar.

 6. Atlis napísal/a:

  ono to asi aj zalezi od toho, kde byvas. na juhu europy, kde prakticky vobec neprsi nemenis na zimne vobec a slicky ta udrzia na ceste lepsie ako 5mm dezen… za to v norsku si bez gum s klincami v niektorych miestach ani neskrtnes :)

 7. aston napísal/a:

  Ale jasne, ale vsetko s mierou. Ked obcas pozeram co to chodi po nasich cestach tak sa mi rozum zastavuje. btw, troksu snezilo a najcastejsi ukaz na cestach pod tatrami bolo auto vedla cesty SPZ BA, BL a chlapik, zenska v peknej veste s mobilom v ruke pobehujucej okolo.:) Super zabava, hlavne ked som jazdil na Subaru cely cas (soferovanie, ciastocne aj poistne udalosti) tbh.

 8. astonka napísal/a:

  No a teraz sa všetci pokakáme…

 9. karil napísal/a:

  zimné sú povinne od 1.11 ale ak je súvislá vrstva ladu alebo snehu autor to nemá naštudované a píše tu. ďakujem cau

 10. jobo napísal/a:

  v Litve a v Lotyšsku majú povinné zimné pneu. o jeden deň dlhšie,lebo podľa hore uvedenej tabuľky má u nich apríl 31 dní

Pridajte komentár

 • POSLEDNÉ KOMENTÁRE
Kvalitné disky kupujeme na CentrumKolies.sk