V rubrike | RECENZIE, TESTY

Značky |

TEST: Renault Fluence 1.5 dCi

Napísané dňa 10 Marec 2010 autor Richard Hombauer

sedan nižšej strednej triedy (nafta, 1.5 dCi, 78 kW, 6-st. prevodovka, 5 000 km)

Technické parametre


Základné údaje
Vlastníctvo opisovaného auta: požičané
Výrobca: Renault
Model a rok Fluence, 2009
Motor – objem a výkon 1.5 dCi, 78 kW (105 k)
Prevodovka a počet rýchlostí manuálna, 6
Hnacia náprava predná
Priemer kolies 16”
Rok výroby 2010
Rok zakúpenia 2010
Stav tachometra pri kúpe/zapožičaní 4 746 km
Údaje o spotrebe
Aktuálny stav tachometra 5 311 km
Dosiahnutá priemerná spotreba 4,8 – 6,0 l/100 km
Štýl jazdenia úsporný, bez zbytočného brzdenia, diaľnice 130 km/h
Technické údaje
Zdvihový objem valcov 1 461 cm3
Najväčší výkon motora 78 kW pri 4000 ot./min.
Výkon na tonu 60,9 kW / t
Krútiaci moment motora 240 Nm pri 2000 ot./min.
Krútiaci moment na tonu 187,5 Nm / t
Maximálna rýchlosť 185 km/h
Zrýchlenie 0 – 100 km/h 10,4 s
Objem palivovej nádrže 60 litrov
Celkové rozmery 4613 (4631) x 1813 x 1477 (1501) mm
Batožinový priestor 496 litrov
Zaťaženie strechy 80 kg
Svetlá výška 119 mm
Rázvor 2703 mm
Priemer otáčania ??? m
Prevádzková hmotnosť 1 280 kg
Maximálna celková hmotnosť 1 777 kg
Maximálna hmotnosť jazdnej súpravy 3 077 kg
Maximálna hmotnosť prípojného vozidla 1300 kg brzdeného / 650 kg nebrzdeného
Druh povolených pneumatík 205/65 R15, 205/60 R16, 205/55 R17
Spotreba a emisie CO2 4,5 l/100km, 119 g/km
Hluk stojaceho vozidla 83 dB pri 3000 ot./min.
Hluk za jazdy 73 dB
Servisný interval 20 000 km alebo rok


Renault Fluence 2010

Amerika! Keď som pred asi desiatimi rokmi videl jeden americký časopis, žasol som, že v USA si môžu ľudia kúpiť plnohodnotný sedan za 10 000 dolárov. Pre mňa vtedy neuveriteľná cena. Stále som sa pýtal, prečo niečo podobné nemáme aj v Európe. Už sa nemusím. V Európe sa konečne objavil automobil s normálnym dizajnom, ktorý nenaznačuje hneď z diaľky, že vaše auto patrí medzi najlacnejšie. Automobil s normálnymi motormi a slušnou výbavou, ktorá hneď neznamená cenovku 20 000 eur. Jednoducho, Renault Fluence.

Renault Fluence 2010

Tešil som sa na dobré auto pre bežného Slováka s tradičnou výbavou a priemerným motorom. Dostal som však do rúk automobil v hodnote necelých 19 000 eur s koženým interiérom, vyhrievanými sedadlami a xenónovými svetlometmi… Bez týchto “luxusných” prvkov by testované vozidlo malo štandardnú cenovku 15 890 eur. S benzínovým motorom dokonca len 14 190 eur. A keďže Fluence útočí cenou, začnem hneď ňou.

Renault Fluence 2010

Medzi základnou výbavou Confort a najvyššou Privilege je rozdiel len 1 400 eur, za ktoré dostanete tak veľa, že rozmýšľať nad Confort-om je skôr zúfalstvom než rozumnou voľbou. Okrem priaznivej ceny je Fluence jedinečný aj jednoduchým cenníkom. Načo ponúkať vozidlo nižšej strednej triedy s benzínovým motorom 1.2 65k či 2.0 dCi 150k, keď jeden by bol nedostatočný a druhý by si objednalo možno desať ľudí v krajine? Možno by som však v palete motorov uvítal 1.2 TCE 105k. Dodávaná 1.6-ka je rokmi overená, automobilu určite stačí, a jediná jej nevýhoda je päťstupňová prevodovka, ktorá je s týmto motorom spojená. Ak chcete šesťstupňovú prevodovku, musíte investovať do silnejšieho naftového motora, ktorého výkon a hlavne krútiaci moment sú dostatočné, no kultivovanosť mu veľa nehovorí. Motor 1.5 dCi je jednoducho hlučný, resp. slabo odhlučnený. Klepot nového motora (5 000 km) po naštartovaní aj prudšej akcelerácii vo mne niekedy vzbudzoval obavy. Ja by som tento motor volil len pre Fluence na časté diaľničné použitie, inak by som určite rozmýšľal nad benzínovou verziou. Žiaľ, o tej sa vyjadrujem čisto hypoteticky.

Renault Fluence 2010

Oného pondelka som teda prevzal bordový Fluence v plnej výbave. Chrómované hmlovky aj okenné lišty, náznaky luxusu. Vo vrecku mám kartu Renault, ktorú som z kabáta až do nasledujúceho pondelka ani raz nevytiahol. Kľučka automobilu rozpoznáva moju ruku a vozidlo sa odomkne. Po otvorení dverí si všímam bezpečnostné svetlo v nich. Hurá, nešetrilo sa tu za každú cenu. Tašku si dávam do batožinového priestoru. Je fakt veľký, len pri sobotňajšom nákupe si dávajte pozor, aby vám ramená krytu nepopraskali jogurty v Tesco igelitke. Dosť výrazne totiž po zatvorení zasahujú do batožinového priestoru. Ale sú aspoň pekne oplastované. Pri zatváraní batožinového priestoru si uvedomujem, že Fluence bude patriť medzi tie typické sedany s otlačenými prstami v zadnej časti. Nemá totiž žiaden úchyt pre pohodlné zatvorenie kufra. Fakt nemá. Ja by som tento nedostatok určite riešil hneď po kúpe vozidla. Zavretie batožinového priestoru sprevádza príjemný tlmený zvuk, žiadne lacné buchnutie. Vzadu upozorním na dva páry obrysových svetiel…ani tu sa nešetrilo, a keď sa vám jedna žiarovka vypáli, ostane na danej strane svietiť ešte jedna. Kabát hodím na veľkorysé zadné sedadlá s množstvom priestoru na nohy. Všímam si tiež výduch ventilácie vyššej výbavy medzi prednými sedadlami smerujúci na zadné sedadlá. A nechýba ani zadná lakťová opierka v strednom operadle. Štartujem jednoduchým stlačením tlačidla START. Motor sa rozbehne, svetlá automaticky rozsvietia, elektrické spätné zrkadlá sa odklopia do pracovnej polohy a môžem vyraziť. Pri výjazde z parkovacieho miesta sa spolieham na zadný parkovací senzor. Zvukový. Sedadlá musím pochváliť. Vyhrievanie zapnete jednoduchým tlačidlom na ich boku. Nie je podsvietené, ale aspoň sa nevypína po každom vypnutí motora, ako tomu býva zvykom u iných značiek. Veď zima netrvá jeden deň. Indikácia zapnutého vyhrievania sedadiel je na prístrojovom paneli, ale neviete, či označuje vaše sedadlo, spolujazdcove, alebo obe. Vyhrievanie kožených sedadiel trvá dlhšie (k textilným ho nie je možné zakúpiť), zahrievanie motora tiež. Prekvapený som bol z rýchleho vychladnutia motora. Ono sa mi počas nasledujúceho týždňa celkovo pomerne často stávalo, že som ručičku teploty motora videl v nižšej polohe, než by sa patrilo. Ale všetko ostatné bolo v poriadku, tak som tomu nevenoval výraznejšiu pozornosť. Počas jazdy sa zase trochu nahnevám na Renault, že opäť ignoroval obľúbený trojblik smeroviek. Stierače zjavne pochádzajú z Clia, nie sú také vydarené a ostrekovače majú len po dve trysky. Pri vystupovaní musím upozorniť na chýbajúci úchyt, priehlbinu, vo dverách. Na zadných sa nachádza, na predných len v prípade nižšej výbavy, resp. nekoženého čalúnenia.

Renault Fluence 2010

Prístrojový panel je jednoduchý. V interiéri si všímam kombináciu prvkov z modelov Clio aj Mégane. Prístrojovka je celá analógová a podľa môjho názoru zbytočne naklonená dopredu. Veď aj práca dizajnérov sa musí niekde prejaviť. Zabudovaná navigácia TomTom Carminat pre východnú Európu za naozaj príjemný príplatok (alebo v cene najvyššej výbavy) dostala diaľkové ovládanie z modelu Clio. Trasu tak môže pohodlne nastaviť aj spolujazdec sediaci vzadu. Mne sa toto riešenie celkom páči a ovládací modul navigácie z Méganu mi vôbec nechýbal. Ale osobne by som dal možno prednosť klasickému autorádiu s dobre čitateľným panelom v kaplnke. Výhody veľkého displeja navigácie, ktorá ma v noci niekedy len otravne osvetľovala, totiž nie sú využité aj v prípade ostatných funkcií systému (audio, listovanie zoznamom a podobne). Navigáciu nie je možné vypnúť tak, aby sa na veľkej obrazovke trebárs zobrazoval audio prehrávač. Praktického ovládania pod volantom by som sa určite nevzdával. Ovládací modul klimatizácie je starý známy…z modelov Mégane či Scénic. Oceňujem najmä režimy Fast a Soft, jeden pre plné obsadenie automobilu, druhý pre mňa…osobu, ktorá nemá rada prudký nával studeného vzduchu v lete. Nastavenie klimatizácie mením maximálne raz za mesiac, takže jej vyčítam akurát to, že neobsahuje automatický vnútorný okruh pri zvýšenom výskyte škodlivín vo vzduchu. Na túto funkciu som si veľmi zvykol a v každom vozidle, ktoré ju neponúka, mi chýba. A ešte jedna vec! V prípade stredných výdochov klimatizácie nenastavíte absolútne nič. Zvláštne. Autorádio bolo príplatkové, s AUX aj USB konektorom a hlavne plnohodnotnou Bluetooth konektivitou. Takže pri ďalších jazdách som si sadol do Fluence, stlačil START a nastal nielen štart motora, ale aj pripojenie k môjmu iPhonu, z ktorého sa automaticky spustila hudba. Náhodné prehrávanie skladieb z celej pamäte mobilu občas vystriedal nejaký telefonát. Po bezkľúčovej technológii práve toto považujem za veľký technologický pokrok, s ktorým majú často problém modely, ktorých cenovka začína na dvojnásobnej hodnote Fluence. Kvalita reprodukcie hudby v prípade príplatkového systému Arcamys je dostatočná, dokonca si myslím, že lepšia než v Mégane. Funkciu Loudness som radšej vypol a ekvalizér upresnil nastavením výšok a hĺbok. Príjem signálu FM je štandardný, ani silný, ani slabý.

Renault Fluence 2010

Podvozok Fluence si zaslúži samostatnú pochvalu. Presne na naše cesty. Veľmi dobre si poradí s nerovnosťami, pričom v zákrutách sa správa úplne štandardne. Tak isto si nedovolím nič vyčítať spojke ani prevodovke. Možno nie je najpresnejšia, ale prevodovka určite nebude patriť k nedostatkom, kvôli ktorým by ste zaváhali FLuence kúpiť. To auto je jednoducho dobré. Ale keďže sa niekde šetriť muselo, najslabším miestom je odhlučnenie motora a podvozka. Som presvedčený, že v prípade benzínového motora by bol hluk výraznejší len pri vysokých otáčkach. Z tých mám obavy kvôli päťstupňovej prevodovke a využití Fluence na diaľnici. Pri pomalších trasách to bude určite tiché auto. Diesel sa prejavuje skôr opačne – po štarte a na križovatkách hlučný, autom mierne trasie, ale na diaľnici pri rýchlostiach 120 – 130 km je spokojný. V meste môžete pohodlne a bez obáv jazdiť päťdesiatkou na štvrtom prevodovom stupni.

Otáčky motora:
50 km/h – 3. prevodový stupeň – 2100 ot./min.
50 km/h – 4. prevodový stupeň – 1550 ot./min.
90 km/h – 5. prevodový stupeň – 2250 ot./min.
90 km/h – 6. prevodový stupeň – 1900 ot./min.
130 km/h – 5. prevodový stupeň – 3200 ot./min.
130 km/h – 6. prevodový stupeň – 2600 ot./min.

Týmto sa dostávam k spotrebe. Z Bratislavy na druhý koniec Serede diaľničnou jazdou so 134 km/h na obmedzovači som dosiahol výborných 5,7 litra nafty na 100 km. Pohodlný tempomat používam skôr v meste, v Renaultoch kľudne aj na treťom prevodovom stupni. Ďalší deň som sa zo Serede vybral do Trnavy, odtiaľ s rodičmi do Šamorína, večer naspäť do Trnavy, a potom návrat do Serede. Šiel som “na spotrebu”, väčšinou mimo diaľnic, ale aj na tej som sa nedostal nad 100 km/h a dosiahol som priemer 4,8 litra na 100 km. Ďalšie dni som radšej jazdil diaľnicami a normálnym štýlom (odstupy, žiadne zbytočné brzdenie) s priemerom do šesť litrov, než pomalou úspornou jazdou s o-liter-nižšou spotrebou.

Renault Fluence 2010

Cena a konkurenti

Cenník Renaultu Fluence je zaujímavý. Začína na 11 990 eur, pri leasingu dokonca 10 990 eur a zárukou 5 rokov v cene. Tisíc-eurové zvýhodnenie a predĺžená záruka však platia aj pri “lízovaní” výbavy Exception so základnou cenou 12 990 eur s benzínovým motorom a päťstupňovou prevodovkou. Takže zabudnite na Confort a určite objednajte radšej Exception. Za tisíc eur navyše dostanete zliatinové disky, volant v koži, handsfree kartu Renault, elektricky sklopné zrkadlá, dvojzónovú klimatizáciu s výduchmi na zadné sedadlá a parkovací senzor vzadu. Nič z toho nie sú zbytočnosti, ktoré nevyužijete, tak ani nerozmýšľajte nad základnou výbavou.

Silným konkurentom Fluence je, pochopiteľne, model Mégane. Najmä vo verzii Grandtour s lepším prístupom do veľkého batožinového priestoru a rázvorom náprav zhodným s Fluence. Mégane celkovo ponúka možnosť kúpy benzínového motora so šesťstupňovou prevodovkou. Za rovnaké peniaze však Fluence ponúka o čosi lepšiu výbavu. Od iných výrobcov musím upozorniť na Chevrolet Cruze, s ktorým som bol veľmi spokojný. Ten začína na necelých 12 000 eurách. Škoda Octavia vo výbave “dorodiny” s motorom 1.6 MPI 75 kW, ale slabšou výbavou, stojí necelých 13 500 eur. S naftovým motorom 1.6 MPIS 75 kW ešte o tisícpäťsto eur viac. Dokonca aj staršia Octavia Tour ponúka v cene Fluence výrazne slabšiu výbavu.

Renault Fluence: aktuálne ceny, výbava a porovnanie s konkurentmi
Autozor

Krádeže a bezpečnosť

Renault patrí ku značkám, ktoré sa kradnú minimálne. V pomere ku počtu predaných a dovezených Renaultov sa u nás ukradne len približne 0,20 % vozidiel tejto značky ročne. Škodovka má tento pomer asi 15-násobne vyšší.

V testoch Euro NCAP sa Fluence ešte neobjavil. Výsledky testov určite doplníme.

Renault Fluence 2010

CentrumKolies.sk

Hlavné klady

cena – dostupný plnohodnotný sedan,
cenovo dostupná bohatá stredná výbava,
komfortný podvozok bez prehnaného nakláňania v zákrutách,
zadné sedadlá s veľkorysým priestorom na nohy,
spotreba pri rýchlej diaľničnej jazde.

Hlavné nedostatky

nekultivovaný naftový motor (hluk, otrasy),
chýba trojblik smeroviek,
ramená krytu batožinového priestoru doň výrazne zasahujú,
chýba úchyt pre zatvorenie batožinového priestoru,
benzím len s päťstupňovou prevodovkou.

Poruchy

Renault bojuje s poruchovosťou, ale v posledných rokoch sa podľa niektorých štatistík zlepšil. V štatistike Autobild TUV report 2010 sa však v prípade 2-3-ročných vozidiel je Clio na 26. priečke, Modus na 46., Scénic na 78., Twingo a Laguna na 87., Mégane na 102. zo 125 priečok.

Spokojnosť s autom: 9/10

1 – totálne nespokojný, 5 – priemer, 10 – maximálne spokojný

Záverečné zhodnotenie

Veziem sa v slušnom sedane za 15 090 eur s 240 Nm naftovým motorom, “kľúče” mám v kabáte na zadnom sedadle, hudba v reproduktoroch pochádza priamo z pripojeného mobilu, cestu sledujem na obrazovke s navigáciou, rýchlosť mám nastavenú na tempomate a dvojzónovú klimatizáciu som si nastavil na 22 stupňov v režime SOFT. Rozbité cesty “vyrovnáva” komfortný podvozok a cestujúci vzadu majú dostatok miesta pre nohy aj na dlhú trasu. Konečne som sa dočkal. Amerika. Keby bol nekultivovaný naftový motor lepšie odhlučnený a vibrácie neprenikali do kabíny alebo keby k benzínovému motoru bola k dispozícii šesťstupňová prevodovka, keby ponúkal trojblik smeroviek a nechýbal mu úchyt krytu batožinového priestora, dal by som Renaultu Fluence desať bodov z desiatich. Takto “len” devät.

(22 hlasov, priemer: 4.55 z 5)
Komentáre

 1. RoCa napísal/a:

  Vyborny test! Kedze som mal moznost odskusat novy Megane da sa povedat ze takmer s identickou pristrojovkou a vybavou, viem presne o com hovoris, bezklucovy system otvarania a startovania, navigacia TomTom, Bluetooth s podporou A2DP pre streaming atd. atd. za tie peniaze sa tazko hlada konkurencia.

 2. deszka3 napísal/a:

  Jednoducho nádhera!

 3. vladik napísal/a:

  Auto sa mi zapáčilo na prvý pohľad, zatiaľ len na monitore :). Čítal som veľa recenzií na Fluence, táto patrí medzi najlepšie, snáď chýba trochu viac o jazdných vlastnostiach v zákrutách, ťah auta do kopca a pod. Vraj sa v zákrutách správa nedotáčavo s nutnosťou častej korekcie volantom a odskakuje zadná časť. Iné recenzie sa ale nezmienili o absencii nastavenia stredových výduchov ventilácie, čo je fakt čudné že to chýba. Podobne je zvláštny servisný interval ak je to správny údaj, len rok? Nie je zrejmé, či sa dá zapnúť iba ventilátor bez klimatizácie. To pre tých, ktorí klímu vo svojom aute nemajú. Zadnú lakťovú opierku mohli skombinovať s otvorom z kufra na dlhé predmety napr. lyže, aspoň za príplatok. Ramená veka kufra zasahujú do priestoru na batožinu, no vzhľadom na veľkosť kufra aj väčší otvor ako u sedanov býva je toto myslím si zanedbateľné. Vcelku výborná výbava a vyvážený dizajn. Ak sa Fluence vyznamená aspoň takou spoľahlivosťou ako Thalia, potom je oprávnený dostať nálepku “za málo peňazí veľa muziky”.

 4. Atlis napísal/a:

  vladik, ako myslis ze sa to bude spravat? je to francuz, takze to bude makke a bude to plavat. zadok tomu odskakuje, lebo to ma nahouby zadnu napravu. ale nerob si starosti, zadok odskakuje aj octavii ci passatu. ramena zasahuju do batozinoveho priestoru aj novej e-klasse a je to absolutne bezne u sedanov, ktore maju vacsi vstupny otvor. do jogurtov som si nikdy tymi ramenami diery neurobil… ku zvysku sa neviem vyjadrit.

  osobne by ma zaujimalo, ci ma fluence vyduchy na nohy pre zadnych cestujucich, co bohuzial nie je tak caste. vela ludi sa rozplyva nad vyduchami na zadne sedacky, ale nikto si neuvedomuje, ze ak treba ohrievat interier, tak sa vzdy zacina od noh. teply vzduch ked ak ti bude fukat do ksichtu, tak sa ti teplo neurobi. v lete naopak chladis hornu cast trupu a to staci nasmerovat predne vyduchy na stred a viac k stropu. po par minutach sa zacnu spolujazdci vzadu stazovat, ze im je zima…

 5. Richard Hombauer napísal/a:

  Vyduchy k noham (pod prednymi sedadlami) boli snad aj v Skode 120, preco by v nejakom modernom aute chybali? Vyduch na zadne sedadla (medzi prednymi operadlami) by mal byt sucastou stredneho prudu, nie spodneho (na nohy). A dolezity je, ak su v aute styria cestujuci, pricom predni uzivaju predne vyduchy a zadni sa nevedia dohodnut – jeden chce chladnejsie, druhy teplejsie. Tak si jeden z nich nasmeruje k sebe vyduch medzi prednymi operadlami a je pokoj.

  Motor je na toto auto dostatocne silny. a krutiaci moment idealny pre danu hmotnost vozidla, vyborny motor pre nase cesty s nasimi predpismi. Skratka, keby nebol taky nekultivovany, tak ani nevaham a urcite ho beriem. Podvozok je komfortny, v zakrutach sa naklana trosicku viac nez standard triedy (Bravo, Megane a podobne), no podstatne viac ako napriklad Cruze. Odskakovanie zadku pri tomto aute snad nebudeme riesit. Je to jednoduchy model, ktory nie je urceny na sportove jazdenie a jeho majitel snad necaka parametre podvozku Fordu Focus. ;)

 6. Atlis napísal/a:

  Ja hovorim o vyduchoch na nohy pre pasazierov VZADU.

 7. Milan napísal/a:

  No ved to iste ti pise Rišo, kedze su pod prednými sedadlami, tak samozrejme sluzia pre pasazierov vzadu.

 8. vladik napísal/a:

  K tomu “odskakujúcemu zadku” a náklonu podvozka – je to subjektívny dojem každého šoféra. Čo jeden považuje za náklon, pre iného je to pohoda. Jazdím na Peugeote 405 GRD, komfortný podvozok, taký typicky mäkký francúz. Oproti tvrdšie naladenej napr. Felicii nemám dojem že zadok v krátkych ostrých zákrutách odskakuje či pláva, celé auto dobre drží stopu bez korekcie volantom. S Fluenceom si treba zajazdiť, to je pre porovnanie najobjektívnejšie. Podľa recenzií to môže byť niečo podobné ako môj PGT – na plynulé komótne jazdenie bez naháňačiek spôsobu plyn/brzda a bez “rezania” zákrut. Proti gustu žiadny dišputát, nech si každý jazdí na tom čo mu vyhovuje. Kto chce “pretekárske” auto, nech sa obzerá po inej cenovej a kvalitatívnej kategórii.

 9. Atlis napísal/a:

  milan – ano mas pravdu, beriem spat.

  vladik – felicia je makka ako blato, 405 je makka ako blato… naviac su to stare auta. podvozky novych aut uplne inak tlmia nerovnosti.

 10. M.M. napísal/a:

  Atlis máš pravdu o podvozku,(už som tu raz písal, že mám feldu, 1.3, 50 kW, ročník 2001.Mimochodom,28.2.2010 mala 9 rokov.Mám na nej iba 48 tis.km, pretože 6 rokov ma do práce vozil švagor. Vykurovaná garáž,čo je hlavné-pôvodný aku).Od výroby mala stabilizátor iba na zadnej náprave.Hneď som objednal stabilizátor aj na prednú nápravu, pretože sa na nej nedalo jazdiť s pocitom bezpečia.Vždy som mal pocit, že sa vykotím, že mi uletí predok.Teraz je o dosť stabilnejšia.Manželka prežila haváriu,prevrátenie naloženej Liazky po šlusdefektu, odvtedy sa kŕčovito chytá dverí a hocičoho,keď prechádzam zákrutu hoci pomaly a keď má pocit, že sa auto nakláňa.Takže stabilizátor aj kvôli nej.

 11. Atlis napísal/a:

  M.M. – mojim prvym autom bol favorit. ovela neskor sme mali ako druhe auto aj volvo 460 a teraz je druhym autom v rodine novy ford ka. vsetky tie tri auta maju spolocnu jednu vec – tuhu zadnu napravu. kym favorit bol makky, ale ako tak stabilny, tak volvo dokazalo zaplavat jak vorvan v japonskom mori ked ho nahanaju rybari. obe auta boli podobne stare – favo ’92, volvo ’94. v porovnani s nimi ma ka ultramoderny podvozok. aj ked ma ka kratky rozvor a je uzke, az prekvapivo dobre si dokaze poradit s priecnymi nerovnostami a jazda nim v meste je pozitkom. hlavne v lete, ked sedi na 16″ diskoch s nizkoprofilovymi pneumatikami. podvozok vychadza z uz tak velmi schopneho podvozku fiatu panda/500. ford na nom este dost vyrazne zapracoval.

  ale co som tym vsetkym chcel povedat. vladik – nie je to len subjektivny dojem kazdeho vodica. konstukcia podvozkov sa meni a nastavenie sa od auta po auto lisi. napriklad minuly rok na jesen som jazdil hondou accord a to auto ma podvozok bozsky – komfortny, ale prijemne tuhy. ale jazdil som aj kiou magentis po fl a to auto plavalo nenormalne. zdaleka som si s nim nemohol dovolit to, co s hondou. ano, ak clovek ide len rovno, tak mu mozu byt naklony auta ukradnute. nejake to zhupnutie na nerovnostiach je dokonca ziadane. no caro konci na najblizsej zakrute…

 12. M.M. napísal/a:

  K fordu ka: jedna,teraz už bývalá kolegyňa má predošlý model, môže mať okolo 7,9 rokov,vyskúšal som ho a udivila ma citeľne lepšia stabilita (kolesá v rohoch), ostrejšie brzdy a živý motor. Ale už si nepamätám kubatúru, aj keď som sa vtedy pýtal.Má ho iba pre seba do mesta, spokojná. Druhé majú VW golf variant nafta, tam je rada, že nemusí často radiť.

  K podvozkom: zase súhlasím s Atlisom v tom, že tu nejde o subjektívny pocit ale o to, že zle vyriešený podvozok ťa oveľa skôr dostane do nebezpečnej situácie, pri jazdeckej chybe ťa auto nepodrží ale ty máš čo robiť, aby si nehavaroval. Párkrát som prepískol rýchlosť v dlhej zákrute (bez manželky) a keď som cítil že mi zadná náprava uteká do strany,vyrovnávať nie je kde,našťastie nič neišlo v protismere,nebolo mi všetko jedno. Auto nové,skúšal som, čo dokáže (dokážem?). Taký mráz po mne prešiel…Už dávno to neskúšam !

 13. fender napísal/a:

  MM – stara Ka mala iba motor 1,3

 14. Atlis napísal/a:

  nie, mala motor 1.3, 1.6 a brazilske mali aj 1.0

 15. fender napísal/a:

  ok sportKA a streetKA ti uznavam, ale brazilska nema sancu sa tu objavit (ale aj tak som o nej nevedel:)

 16. mario napísal/a:

  Najsamprv pochvala za výbornú recenizu.

  Chcel by som sa spýtať autora ako je to myslené s tým otváraním auta – “Kľučka automobilu rozpoznáva moju ruku a vozidlo sa odomkne” – ako rozpoznáva? Ale hlavne neviem, ako teda zamykal, keď odchádzal od auta, keď tvrdí, že celý týždeň nyvytiahol kartu z kabáta. A ako je to spojené s nejakým alarmom? Deaktivuje sa alarm nejako automaticky pri priblížení karty alebo ako to je?

  O tej karte a systéme veľa neviem :/

 17. Atlis napísal/a:

  Ked budes nabuduce na parkovisku pred obchodakom, vsimni si, ze niektore auta maju miesto zamku na klucke cierne tlacidlo, pripadne nic. Kartu/kluc mas vo vrecku, priblizis sa k autu, dotknes sa klucky, pripadne stlacis to cierne tlacidlona nej a auto sa odomkne – auto vie, ze si blizko, lebo mas kartu vo vrecku a ta komunikuje bezdratovo s autom a tiez vie, ze sa ma odomknut, lebo mas packu na klucke. Sadnes do auta, stlacis velke tlacidlo START a ides, nic netreba nikam pchat, lebo auto vie, ze si v nom a asi chces aj jazdit. Ked auto zaparkujes, stlacis to iste tlacidlo START(STOP) a motor sa vypne. Vyjdes z auta, oddialis sa na par metrov a auto sa automaticky zamkne – motor je vypnuty, karta nie je v dosahu, tak preco by malo byt zamknute.

  http://www.youtube.com/watch?v=E23daA5ePn8

 18. mario napísal/a:

  Ďakujem za vysvetlenie a link Atlis.

 19. Richard Hombauer napísal/a:

  V teste Grand Scenicu je zretelna fotografia klucky vozidla s handsfree kartou Renault:
  http://www.zavolantom.eu/wp-content/galeria/renault/renault_grand_scenic_2009/pic222.jpg
  To male tlacidlo som nikdy nestlacal, vzdy staci vlozit ruku do medzery za kluckou a snimac ruku rozpozna. Bolo by hlupe, ak by sa auto pri kazdom prechode popri nom odomklo. Ak zaparkujes pred obchodom a v obchode sa priblizis k vykladu, a tym padom k autu, bolo by vyslovene neprakticke, ak by sa odomklo a píplo. A kedze je na aute niekolko specialnych snimacov, vzdialenim sa asi 2 metre od vozidla sa Renault sam zamkne.

  Atlis to inak vysvetlil velmi pekne, len poslednu vetu opravim:
  “motor je vypnuty, karta nie je v dosahu, tak preco by malo byt odomknute”

 20. mario napísal/a:

  Taktiež vďaka za info, už mám o tom reálnu predstavu. Vidím, že som normálka zaspal dobu, keď o týchto supervecičkách ani netuším :)

  Čo sa týka alarmu ten je s tým otváraním nejako automaticky spätý, alebo ho treba najskôr nejako “zrušiť” a až potom otvárať auto, resp.pri zatváraní auta alarm aktivovať?

 21. Atlis napísal/a:

  riso – dakujem, samozrejme malo by “odomknute”

  mario – vsetko zalezi od toho, ci mas alarm kupeny s autom od vyroby alebo je dorabany. ak mas original, tak je vsetko integrovane, ak si ho das dorobit, zvycajne dostavas k autu druhe dialkove ovladanie na aktivaciu/deaktivaciu alarmu.

 22. M.M. napísal/a:

  Tak v sobotu mi moja 9 ročná baterka odišla spať. Ráno do svokry na zabíjačku v poho, večer do garážu už ani raz nepretočila.Dnes som kúpil novú, mohla by vydržať aspoň 5-6 rôčkov. Kolegovia v práci mi hovoria, že od výroby vydržia oveľa viac, ako náhradné, nech sa veľmi neteším. To sa vyrábajú z iných materiálov, či čo?

 23. Bill napísal/a:

  Hledal jsem všude možně recenzi na Renault Fluence a nikde jsem nenašel tak pěknou a místy detailní recenzi. Toto vozidlo je dle mého názoru přímou konkurencí nejen vozidel typu Chevrolet, ale hlavně Škoda Octavia. Fluence útočí na Škodovku hlavně poměrem cena/výkon(velikost, komfort a pod.). Škoda absolutně nemá šanci konkurovat nejvyšší výbavě Fluence za necelých 340 tisíc Kč,-. Za tyto peníze seženete Octavii ve výbavě Prima a nebo Clasik. A jak všichni víme s motorem 1,4 mpi a nebo 1,6 mpi. A kdybychom se chtěli dostat ve výbavě u Škodovky tam, kde je Fluence, musíme si připravit více než 100 tis. na víc. Dá se říci, že Fluence konkuruje přimo Škodě Octavia ve verzi Elegance. A tato stojí přes půl milionu korun. A v takovém případě není co řešit. Chci-li vozidlo s podvozkem požírající nerovnosti, s perfektním prvotřídním vybavením pak jedině mohu uvažovat o Fluenci. Jak Renault předvedl, jde vyrobit vozidlo velké, komfortní se špičkovou výbavou do 340 tis. v benz. verzi. Ano souhlasím – toto je Amerika!!! A ostatní výrobci automobilů, zejména Škoda, by se měli chytit za nos!

 24. Aleš napísal/a:

  Ahoj. Hledám podobnou recenzi na Fluence, ale s motorem 1.6 16V benzín. Tato je pojata prakticky z pohledu řidiče a to je to, co většina zájemců o tento (či jiný) vůz hledá. Díky za pomoc.

 25. Atlis napísal/a:

  M.M. – tvoji kolegovia nemaju tak uplne pravdu v tom, ze nove baterky vydrzia menej. Ale myslim, ze sa s nimi da suhlasit v jednom – ze ak by si nahradil povodnu baterku v aute po 9 rokoch takou istou novou, tak ta nova vydrzi pravdepodobne menej. Nie som specialista “od bateriek” ani elektrikar, ale myslim si, ze kazde auto po urcitom case zacne zrat trosku viac energie. A urcite po 9 rokoch. Vlhkost sa dostane do elektroinstalacie, vznikaju mikroskraty, spoje uz nie su tie co byvali. Ventilator kde-tu zdrhava… To vsetko bude mat vplyv na baterku – resp na jej rychlejsiu smrt.

 26. M.M. napísal/a:

  Vďaka,Atlis.Napadlo ma na druhý deň,keď som novú kúpil,že tá stará vlastne málo bola namáhaná.Prvé roky som chodil so švagrom,ročne som najazdil 5.5 až 7 tis.,auto je vo vyhrievanej garáži.Nemusela často štartovať stuhnutý motor.Ale teplo sa podpisuje na blatníkoch.Už sú dosť hrdzavé, ale piate dvere nie.V lete z nich vyteká vosk.No uvidím, teraz jazdím denne do práce s rodinou,18 km ďaleko,má čas sa nabiť.

 27. Vlado napísal/a:

  Velmi sa mi páči mam dojem že si ho kupim…

 28. mateus napísal/a:

  V máji mi má prísť, objednal som 1,5 dci 105k sivú metalízu. Nenahnevám sa, ak Turci zvýšia svoju produktivitu a budem v ňom sedieť aj skôr :)))

 29. Bill napísal/a:

  for mateus

  tak to ti vcelku závidím. Až budeš mít Fluence tak sem napiš, jak jsi spokojen a první zážitky s ním :) .

 30. Janko napísal/a:

  Kvázi so všetkým čo je v tomto teste uvedené môžem súhlasiť, až na vyjadrenie, že benzínový motor 1,6 alebo naftový 1,5 je pre toto auto postačujúci. Bol som tiež na testovacej jazde a auto má pri vyšších prevodových stupňoch veľmi slabú akceleráciu a je jednoducho lenivé. Chcelo by to jednoznačne mať možnosť kúpiť si minimálne 1,8-čku benzín alebo 1,9-tku až 2,0-liter diesel. Komu motory v ponuke stačia, nech sa páči, ale možnosť výberu výkonu motora by mala byť kôli lepšiemu uplatneniu modelu na trhu istotne väčšia. V tom prípade by s takouto výbavou a cenou bol tento model istotne medzi sedanmi neprekonateľný. Ja osobne by som si ho hneď kúpil lebo som bol jeho vzhľadom unesený ako zvnútra tak zvonku a aj jeho výbavou a cenou, ale výkon je pre mna žiaľ veeeľmi nedostatočný. Páni a dámy z Renaultu, Vám odkazujem: “Vyrobte Fluence s motorom 1,9-2,0 crdi a ďalší deň na to si ho určite prídem kúpiť”

 31. mateus napísal/a:

  Bill – urcite sa podelim o prve pocity a dojmy

  a este odkaz pre Janka: podla vyjadrenia GR Renault Slovakia Richarda Evansona planuju v blizkej buducnosti predavat uz aj na Slovensku motor s 2 litrovym benzinom, takze urcite sa dockas. Ja sosobne si myslim, ze diesel 1,5 vo verzii 105 k nie je az tak nedynamicke auto, sprint z 0-100 za 10,4 pri priem. spotrebe 4,5l je velmi pozoruhodna kombinacia parametrov – a este k tomu ta cena. Pytam sa, ktora automobilka dokaze konkurovat tomuto modelu???

 32. Vlado napísal/a:

  Fluenca 1.5 78 kw 105 koní mám objednaného od 4 februára,mal by som do dostať do 29 apríla,teším sa.

 33. mateus napísal/a:

  Ten datum mas uz potvrdeny z Renaultu? To budes urcite medzi prvymi v SR, potom sem hod nejaku mini-recenziu…rad si ju precitam.

 34. Vlado napísal/a:

  Na papieri mám napísané 29 apríl,ale povedal mi predajca,že sa to môže o dva týždne pretiahnúť,ale dúfam že nie.

 35. Vlado napísal/a:

  Dnes som sa dozvedel,že na budúci týždeň tu bude ,že 6.5-7.5.Vydržím už.

 36. mateus napísal/a:

  Takže koľko si čakal od zadania objednávky???

 37. Vlado napísal/a:

  Objednával som ho 4 februára a dnes mi volal predajca že na budúci týždeň vo štvrtok alebo piatok,bude,ešťe defen loock som si dal namontovať,tak uvidíme.

 38. Bill napísal/a:

  Tak jak chlapi, už máte někdo Fluence? A pro mě nejképe s benzínovou 1.6 . Moc rád bych vaše uživatelské recenze. :-)

 39. peter napísal/a:

  zdravím, ja som si objednal 1,5 78 KW ešte v januári a musím čakať na
  dodanie až do cca 20.6.2010 prvý termín dodania bol pritom koniec apríla

 40. Bill napísal/a:

  No jak tak čtu vaše příspěvky, tak mi z toho vychází, že koupit Fluence je skoro nadlidský úkon :-D . Renault se tedy fakt činí s dodávkami Fluence, jak vidno. Ale opravdu, až budete někdo z vás mít Fluence v benzínu, prosím o vaši recenzi – zde. Díky :-)

 41. mateus napísal/a:

  Už naň čakám od 24.2.2010 a stále nič? Neviem, neviem, ale takto to skôr zákazníkov odradí, ako má prilákaž ku kúpe.

 42. Atlis napísal/a:

  trebalo si kupit auto, ktore je na sklade… kamoska kupila v januari Scirocco, mal byt v aprili a este ho nema. taketo cakanie je uplne normalne, hlavne u aut, ktore su ziadane.

 43. fYASKO napísal/a:

  Rozmyslame doma o autach MÉGANE a FLUENCE, ktore je podla Vas lepsie a preco ? Dakujem za odpoved ! (ide nam hlavne o komfort, spotrebu a vykon)

 44. Richard Hombauer napísal/a:

  ake motory, ake vybavy, do akej ceny?

  “Mégane celkovo ponúka možnosť kúpy benzínového motora so šesťstupňovou prevodovkou. Za rovnaké peniaze však Fluence ponúka o čosi lepšiu výbavu.”

 45. fYASKO napísal/a:

  tak do 15.000 € ( fuuuu, vzdy sme boli za benzin, no neviem, ze ci neprejst na diesel pri FLUENCE … ) _ diky

 46. mateus napísal/a:

  fYASKO, ocakavas od toho auta aj sportove vlastnosti, alebo si skor kludnejsi sofer, co uprednostnuje komfort? ak to prve, ber Megane, v opacnom pripade Fluence.
  Ja mam FLU uz treti den a zatial som s nim velmi spokojny…to auto si ma ziskalo svojim velkorysym priestorom, vybavou, vybornym motorom a super spotrebou. Mozem iba odporucit.

 47. ivan napísal/a:

  mateus, ja by som si kúpil určite Megane, najlepšie CC – to je zážitok.

 48. mateus napísal/a:

  ivan, ako vravim, zalezi na tom, kto ma aky rozpocet a ake pretekarske chute
  ja by som si tiez najradsej kupil ferrari :)

 49. Corpus1 napísal/a:

  “Pohodlný tempomat používam skôr v meste” tak toto som teda fakt nepochopil. Buď sa autor pomýlil, alebo nevie čo je to tempomat. Tempomat sa predsa využíva hlavne na dlhé trate mimo mesta a nie na jazdenie z križovatky na križovatku. Alebo pojem “mesto” mám chápať ako bratislavský obchvat?

 50. Richard Hombauer napísal/a:

  Tempomat je rovnako pouzitelny vo vacsom v meste ako na dialnici. V Bratislave, mimo zapch, je kopec dlhych ulic so zelenou vlnou, kde je tempomat idealne riesenie na zvysenie sebakontroly (obmedzenie zbytocneho pridavania a brzdenia). A naopak, obcas na preplnenej dialnici nie je na tempomat vhodny cas. Takze, autor sa nepomylil. :) Na Renaultoch je tak prijemne ovladanie tempomatu a obmedzovaca, ze ho pouzivam ovela castejsie nez na inych znackach aut.

 51. vm napísal/a:

  Dnes som, dá sa povedať, 210 dní vcelku spokojným vlastníkom a dennodenným užívateľom FLU 1.5 dci 78 kW Exception, najazdených 13 600 km v rôznych režimoch. Predtým som mal 4 nové renaulty (2X clio, 2X Megane II sedan, všetko benzín , posledné 3 16V). Toto je môj prvý dízel a po skúsenostiach s ním môžem povedať, že mi ideálne vyhovuje a benzín by som už nechcel. Čo sa týka tempomatu, po vlastných skúsenostiach mám na to podobný názor ako pán Hombauer (jeho príspevok zo 14.11.2010 16:24). Tempomat ako i obmedzovač rýchlosti sa vo FLU veľmi pohodlne ovláda a rád ho používam i na plynulú jazdu po meste 50-kou, najmä skoro ráno, keď je redšia premávka. Ovládač tempomatu vo FLU má snáď jeden menší ergonomický nedostatok, spolujazdec vpredu ho môže nechtiac ľavým lakťom ľahko vypnúť. Čitateľov užívateľských príspevkov o motorizme zdraví vm .

 52. Atlis napísal/a:

  vm, najazdil si iba 13tis km ;) iba. bol by som prekvapeny, keby si bol po 13tis km nespokojny. napis po 3r a 130tis km…

 53. vm napísal/a:

  to Atlis : zdravím Ťa. Už dávnejšie sme sa nerozprávali, lebo ja tu reagujem len na poznámky týkajúce sa FLU, pre ktoré je tento topic určený. Jasné, že 210 dní a 13 600 km používania od nového auta je relatívne málo. Terajšie autá sú zo strany výrobcov zámerne samé rozpadajúce sa plasty, rýchlo hrdzavejúce kovy a rozpadajúce sa spojovacie súčiastky. Auto , aj keď má značnú nadobúdaciu cenu, nie je investícia , ale obyčajný spotrebný predmet denného používania , ktorého hodnota peňažná aj fyzická denne prudko padá. Nemôžem posudzovať na základe vlastnej skúsenosti iné značky ako renault, ale predpokladám, že v rovnakej cenovej hladine je u všetkých značiek výdrž a spoľahlivosť áut takmer rovnaká. Od môjho FLU by som chcel, aby sa mi výrazne nepokazilo 1,5 roka , ešte lepšie dva a 40 – 45 000 km. Nejaké prkotiny sa aj skôr určite vyskytnú, ale to mu odpustím, ak nebudú často. A to isté čaká majiteľov nových áut aj ostatných značiek v nižšej a strednej cenovej skupine, či sa to komu páči alebo nie. Autá sa proste vyrábajú na 4 roky, aby kolobeh ich výroby nestagnoval. Ja mám mnoho známych so všelijakými autami rôznych značiek a viacročná štatistika informácií mi tento môj názor potvrdzuje. Ak mi to moja “ekonomická potencia” dovolí, aj toto FLU sa budem snažiť včas vymeniť za nejaké nové vozidlo skôr ako ma začne stresovať vážnejšími poruchami vyplývajúcimi z opotrebenia. Mimochodom, ja akékoľvek auto čo má cez štyri roky a cez 150 000 km pokladám za beznádejný šrot, ktorý by som bol ochotný krátkodobo akceptovať iba v najkrajnejšej núdzi. Na primerané, ale zásadne vždy nové auto proste buď mám alebo nie. Radšej nové “lacné” FLU ako “perfektné” 4-ročné bmw po 150 000 najazdených km. Proste šrot je šrot a s tým nič neurobím ani ja ani ty. Ďakujem, že si si prečítal môj príspevok, vážim si to. Všimni si , že sa snažím veci pomenovať bez predsudkov ( napriek tomu, že mám už piaty nový renault za sebou, nenájdeš v mojich poznámkach žiadne reklamné chválospevy na renaulty ), podľa mňa pravdivo ako to vidím ja a vychádzam takmer len z vlastných skúseností. Atlis, mimochodom – aj po prvých 5000 km môžem byť aj bez jedinej poruchy s autom totálne nespokojný a zrazu zistím, že mi v ňom kadečo vadí, čo som si počas kúpy nemal šancu všimnúť a uvedomiť. To sa totiž dá poznať iba pri používaní, ani skúšobná jazda nemusí nič odhaliť. Po počiatočnej eufórii z nového auta precitneš a všímaš si plno pozitívnych , ale i negatívnych detailov. A po 13600 km ja ako užívateľ s mojou dosť puntičkárskou povahou a požiadavkami na auto s mojím FLU tvoríme zatiaľ celkom harmonický celok. Maj sa a daj niečo zaujímavé do placu.

 54. Atlis napísal/a:

  vm, vlastne neviem na ktoru cast tvojho prispevku reagovat, preto asi zacnem od svojich skusenosti :)

  Citim sa uz hlupo ked, to opakujem, ale:

  Ford Ka, kupene v druhom stvrtroku minuleho roka – najazdene 15.500km – bez mechanickych poruch. V ramci zaruky som vsak 2x neplanovane navstivil servis – raz preto, ze pistal ventilator klimatizacie (vymena) a raz preto, ze povrzgavali plasty tak, ze normalny jedinec by sa na to vykaslal a mna to nenormalne stvalo. Auto bude mat od vyroby v decembri 2 roky. Vsetky spominane navstevy sme absolvovali v prvych mesiacoch pouzivania auta, teraz sa s autom nic nedeje. Osobne tie neplanovane navstevy, aj ked trvali dokopy par hodin (3?) povazujem za zbytocne.

  Toyota Avensis, kupene v 3tom stvrtroku 2005 – najazdene 160.000km – po 155.000km sa odporucal piaty prevodovy stupen prevodovky, inak raz, asi po 50tis mi vrzgal plast okolo palubneho pocitaca – permanentne to opravil az 3 servis, no nikdy som kvoli tomu nesiel do servisu neplanovane. Vrzganie bolo tak zanedbatelne, ze si ho okrem mna a nikto nevsimal.

  Suhlasim s tebou, ze auto po 150tis km uz ma nieco za sebou, ale za beznadejny srot by som ho urcite nepovazoval. Teda, vsetko zalezi od toho, kto sa ako o auto stara, resp co s nim robi. Mam kolegu, ktory je pysnym majitelom Focusu II Combi, 1.6TDCI. Auto ma nalietane 120tis km a uprimne povedane, keby som nevidel pacitadlo kilometrov, tak by som mu hadal o dobrych 150tis viac… On sam je vsak presvedceny, ze je v “perfektnom stave”. Vzdy ked si so slzou v oku spomeniem na vonu mojho noveho Avensisu, hned si pripomeniem aj to, ako vyzera moje auto po 160tis km a ako vyzera o 40tis km “novsie” auto kolegu. Rovnako vsak zasnem nad stavom Skody Octavie 2.0TDI PD mojho druheho kolegu, ktora ma nalietane 140tis a kedze v nej 99.9999% nesedel nikto iny ako on a udrziava ju v poriadku, tak nepozerajuc na ODO, povedal by som, ze auto ma najazdene polovicu. Cuduj sa svete, jeho auto nemalo jedinu mechanicku zavadu…

  Tolko teda k najazdenym kilometrom. Ja osobne ocakavam, ze pokial kupim novy voz, tak nemienim jazdit kvoli opravam do servisu VOBEC minimalne 4r a dobrych 100tis kilometrov. Samozrejme, ak mi v aute zacne vrzgat po 10tis km najazdenych po fantastickych polskych cestach nejaky plast a v servise to opravia, prezijem to. Lenze to je jedine, co mienim u noveho auta tolerovat. Pokial mi tak ako na Ave odide vaznejsia suciastka po 150tis km. Nehodim si maslu. Viem preco sa to stalo a mozem si za to sam a hlavne je to daleko za horizontom mojich ocakavani bezporuchovej jazdy.

  Po 13tis km si vm uzivaj novuckeho auta. Ja mienim buduci rok vratit Ka do predajne a vymenit ho za nieco nove. Auto bude mat najazdene menej ako 20tis a predajca ho odo mna vezme s otvorenou narucou. Ved bude odo mna brat nove auto… s 20tis km predavaju mnohi predajcovia demo auta a ludia ich beru ako teple rozky.

  Ver mi, nezalezi mi na znacke – keby mi zalezalo, v zivote nekupim prezlecene talianske auto made in poland z prvej produkcnej serie. Mna zaujima iba pomer cena/vybava a zaruka. Mienim si uzivat auto co najviac a servis do najprijemnejsich zabav s autom nenalezi.

  Vsetko teda zalezi od toho kto co ocakava od auta a ake ma skusenosti. Ak ty cakas, ze po 40-50tis km sa ti nieco moze v aute pokazit, ja to povazujem za nepripustne. Ak sa tesis z toho, ze po 13tis km sa nic nepokazilo, ja som prekvapeny, ze pripustas, ze by sa nieco mohlo pokazit, lebo ked nam zacal pistat blby vetrak v Ka, skoro som rozkopal predajnu…

 55. vm napísal/a:

  to Atlis : vlákno patrí FLU, tak aspoň trochu ešte k môjmu FLU. Kúpil som ho 21.4.2010 v značnej výbave za relatívne príjemných 14 690 E včítane metalízy a viacerých bonusových drobností. Do tejto ceny sa , podľa mňa , nemôže vmestiť superkvalita všetkých súčiastok ako i prevedenia montáže . Ja by som tiež chcel dôverovať bezporuchovosti auta 200K km a cez 5 rokov, ale to je jednoducho nereálne. Či sa nám to páči alebo nie, všetky súčasné automobilky na dnešnej úrovni technológií v rámci reálnych ekonomických systémov produkujú plastovo-plechové škatule s krátkodobou výdržou , aby sa čo najrýchlejšie spotrebovávali a stále dokola kupovali. Neustále nás doslova vydierajú inováciami a zmenami výrobného portfólia , čo v minulosti nebolo zďaleka také agresívne. V minulosti jeden typ sa vyrábal roky rokúce a bol si dlho v klidu. Nemalo Ťa čo štvať a mrzieť. A dnešné autá oproti tým z pred 30-40 rokov sú strašne zložité s možnosťou poruchy hocijakej prkotiny práve preto, že tam tá prkotina je. O tom som presvedčený. Okrem toho dnešný motorista je náročnejší ako ten z pred 30-40 rokov , škodovkár, žigulák alebo trabantista. To čo môjmu otcovi vplyvom opotrebenia na aute absolútne nevadilo, pre mňa je naprosto neprijateľné. Aj tzv. “spoľahlivé” staré škodovky a im podobné raz-dva vŕzgali, neštartovali, zdochýňali a podobne a majitelia s tým spokojne desiatky rokov žili a boli v tom, že to tak má byť. Furt trčali v garáži a dačo babrali v tých kraksniach. Ani nemali inú možnosť, pre bežného človeka jedno auto na celý život. Dnes už nám vadí na aute hocijaká prkotina. Jazda na otcovom trabante, ktorý mu “slúžil” , tuším , 26 rokov, bola odnova kaskadérsky výkon a lotéria , či dôjdeme, kde chceme alebo nie, najmä či vôbec naštartujeme. Dnes sme inde. Otec nechápe, ako môžem za 12 rokov vystriedať 5 nových áut. Jednoducho, staré už dnes nepredáš, jedine zánovné ako-tak. Ja sa o auto v rámci mojich laických možností dôsledne starám ( zverujem to odborníkom )a zatiaľ som pri výmene za nové každé predal celkom výhodne a pohodlne firme Renault. Pokladám sa za primerane šetrného človeka, ale nebaví ma mať jediné auto celý život. A nie je to iba o spoľahlivosti. Auto je moja obľúbená hračka (tak trochu aj úžitkový predmet) a z času na čas zatúžime po novej hračke. A FLU do toho mi celkom dobre zapadá. Zdravím Ťa, Atlis a ďakujem za obsahovo hodnotnú reakciu.

 56. vm napísal/a:

  Dnes má moje FLU 1.5 dci 78 kW exception presne 220 dní a najazdených
  14 200 príjemných idylických km. Tu pod Tatrami sa práve začala zima s mrazmi, snehom a klzkými cestami. FLU – 1352 kg ťažké auto s predným náhonom , ťažkým nosom a ľahkým zadkom na úplne nových 16″ 205/55 gumách Michelin Alpine A4 sa ukazuje ako obstojný a celkom stabilný celok na zimné cesty. Zdá sa mi, zatiaľ, že toto FLU sa celkom prijatelne správa na klzku, samozrejme, s primeranou dávkou opatrnosti s dôrazom na plynulú jazdu. 6-stupňová prevodovka odstupňovaná skôr do mäkka je podľa veľmi vhodná na jazdu v zime. Motor má v chladnom počasí trochu drsný typicky dízlový chod a na prevádzkovú teplotu sa pri vonkajšej teplote -6 st. a stálou jazdou na 2000 ot/min nezahreje ani po 15 km. Pri brzdení ABS teraz, teda na klzkej ceste, vždy energicky cvaká, činnosť ESP som nepostrehol, ale do nechceného šmyku v zákrute som sa zatiaľ nedostal. Denne jazdím po mojich častých trasách po okolí s mnohými zákrutami i teraz v zime podobným tempom ako v lete, ale brzdím viac prevodovkou a opatrnejšie zrýchľujem. Čo sa týka štartovania, zatiaľ je to bezpredmetné, všetko ide naprosto bez problémov. V noci je auto v garáži, cez deň všetko normálne. Stuhnúť nestačí, lebo jazdím denne a končím obvykle večer. Ani účinnosť kúrenia sa zatiaľ neoplatí hodnotiť, až po väčších mrazoch. Odhmlievanie okien je vynikajúce, dtto stierače a svetlá. Ale zima ešte len začína a ozajstné mrazy len prídu, potom sa uvidí … Zatiaľ mám subjektívny pocit, že toto dízlové FLU na zimných cestách sa správa stabilnejšie a lepšie drží stopu ako 1200 kg ťažký megane II sedan 1.6 16V benzín, ktorý som mal dokonca v 2 exemplároch predchádzajúcich 6 rokov. Zatiaľ toľko väčšinou pozitívnych dojmov k zimnej prevádzke môjho FLU …

 57. emmte napísal/a:

  Zimná prevádzka? Neblbni VM, zima nezačala ani v kalendári, takže tvoje legendárne “FLU 1.5 dci 78 kW exception” este len dostane cez držku :)

 58. vm napísal/a:

  to emmte : začala a nedostalo …

 59. ps1818 napísal/a:

  Ahoj VM, nečítal som celú diskusiu, len tvoj príspevok z 26.11 a akosi sa mi nezdá jedna vec. Píšeš, že parkuješ v garáži a pri mrazoch sa motor nezohreje na prevádzkovú teplotu ani po 15 km. Nie je to trochu moc?
  Tiež parkujem v garáži, do práce to mám necelé 4 km cez mesto (ale relatívne plynulo, t.j. cca 5 minút) a napríklad dnes ráno som zhodou okolností sledoval práve teplotu chladiacej kvapaliny – pri príjazde do práce bola akurát optimálna (teda tých cca 90 stupňov). Jedná sa o Corollu 1.4 D-4D, teda dosť podobný motor.
  Žeby sa dCi-čka tak dlho hriali? Skús urobiť v rámci “testovania” takú vec, že počas prvých kilometrov (minút) zapneš v aute vnútornú cirkuláciu vzduchu (až kým sa okná nezačnú jemne rosiť – vtedy ju samozrejme už vypni) a zníž požadovanú teplotu v interiéri na možno 18 stupňov. Má to hneď dve pozitíva – jednak bude osádke vozidla teplejšie (keďže bolo auto v garáži) a jednak motor bude rýchlejšie teplý (a s tým samozrejme tiež súvisia isté výhody).

 60. vm napísal/a:

  Ahoj ps1818, ďakujem za zaujímavú poznámku. Prvý kilometer z garáže idem dole kopcom na 5-ku absolútne bez plynu, nasledujúcich 13-14 km tesne pod 1950 ot/min stálou rýchlosťou 85-90 km/h. s ľahkým dotykom plynu skôr mierne dole kopcom ako po rovine. Kúrenie od začiatku púšťam na vonkajší režim v stupni soft alebo medium ( obvykle na prednastavenú teplotu 20 st. C ), čím sa čas ohrevu motora predlžuje. V chladnom jesennom, najmä zimnom počasí ( vonkajšia teplota vzduchu pod nulou ) sa pri takom spôsobe jazdy motor 1.5 dci 78 kW zohreje na optimálnu prevádzkovú teplotu ( ručička teplomera chladiacej kvapaliny tesne za stredom ) po 15 a viac km. V lete je to , samozrejme , iné. Zahriatie tohto motora z nočného spánku auta v garáži po prvých 4 km normálnej jazdy na optimálnu prevádzkovú teplotu pokladám za nemožné. Totiž – túrovanie a zbytočné namáhanie studeného dízlu hneď po štarte cez 3000 – 3200 ot/min nikdy nerobím. Snažím sa zahrievať ho opatrne, šetrne , a to do 2000 ot/min. tých pár km po studenom štarte. Pretože sa jedná o moje vlastné a nie služobné auto. Ja sa snažím šetriť aj služobné auto. To je môj názor a môj spôsob prístupu k tejto veci. Ten vnútorný režim kúrenia, čo si spomínal, pokladám za dosť nepríjemný a takmer okamžite sa pri tom zarosia okná, čo mi vadí. Ešte raz, ďakujem Ti, ps1818 za dobrý príspevok a prajem iba šťastné a príjemné km strávené na štyroch kolesách.

 61. ps1818 napísal/a:

  vm, samozrejme, že túrovanie studeného motora (a dízla zvlášť) je jeho smrť, 2000 otáčok bohato stačí. Veď napokon rovnako jazdím aj ja…
  Ale skús vyskúšať ten vnútorný okruh – nie je nijako užívateľsky ani pocitovo nepríjemný, navyše okná (konkrétne predné bočné okno pozdĺž A-stĺpika) sa pomaly začnú rosiť až po cca 3-4 minútach jazdy (teda aspoň u mňa). Vtedy prepnem opäť na vonkajší okruh a okná sú v priebehu 10-15 sekúnd ok. Využívam to veľmi často, aby som si dnu nefúkal ľadový vzduch zvonku a keď prepínam na vonkajší okruh, kúrenie už začína od motora dodávať vlažný vzduch a zároveň to znamená, že motor už je na tej najlepšej ceste k správnej teplote.

 62. Atlis napísal/a:

  2000ot? blbost. mozno su to optimalne otacky, ale ani dieslovemu motoru nevadi ak sa mu nalozi. moje d4d zvlada cez 4tis bez problemov. az za tou hranicou to nema vyznam…

 63. ps1818 napísal/a:

  atlis, tak ty si nakladaj svojmu studenému dieslu 4000, my rozumní radšej zostaneme pri max. 2000…

 64. vm napísal/a:

  Ahoj ps1818. Toto vlákno je vyhradené téme Fluence 1.5 dci a v súvislosti s tým iba potvrdzujem , čo som (Ti) k tomu čo sa týka zahrievania motora 1.5 dci 78 kW vo Fluence napísal 30.11. o 10:24. Uznávam , že Atlis má pravdu, že aj dízel ( nejaký čas ) musí vydržať namáhanie od štartu za studena aj pri 4000 ot/min. Ale načo ho trápiť a poškodzovať, keď to nie je nutné. Ak nemusím, radšej pôjdem, najmä v zime, tých prvých 12 – 15 km po štarte piánko na 1950 ot/min. dokým sa aspoň ako-tak premaže a zahreje. Masívny dízel je určený skôr na dlhšie trate plynulou jazdou ako na krátke dynamické prískoky, na čo je vhodnejší a aj určený maloobjemový benzín. Konštrukcia a hmotnosť dízlového motora čo sa týka zahrievania si vyžaduje určitý čas a trpezlivosť, ale to všetci tu vieme. Je to proste jeho konštrukčná a prevádzková vlastnosť, ktorú chtiac-nechtiac akceptujeme pri výbere a kúpe takého auta. Proste, keď je studené , tak sa trochu, tých 10 – 15 km, opatrne preveziem ” v zahrievacom móde ” okolo 2000 ot./min. Kde je problém ? Na nervózne krátke prískoky s potrebou okamžitej akcelerácie proste treba iné auto ako kľudné a ležérne Fluence 1.5 dci 78 kW s výraznou tepelnou zotrvačnosťou motora. Optimalizáciu zahrievania motora využívaním vnútorného okruhu kúrenia pripúšťam, ale nepovažujem za dôležitú. Môj spôsob a “dynamika” používania auta to nevyžaduje. Maj sa. Pozdravujem v tomto vlákne všetkých záujemcov a diskutérov o Fluence.
  vm

 65. Atlis napísal/a:

  :) 4000ot po zohriati samozrejme. ja mam auto v garazi, kde teplota malokedy klesa pod 10C, takze auto sa zohreje pomerne rychlo. v meste sa mi auto aj ked stoji na mraze, tak ako teraz do -10C zohreje na prevadzkovu teplotu asi po 5km (avensis ma standardne elektricke prihrievanie motora) – vtedy uz nie je problem s vyssimi otackami, aj ked normalne radsej vyssie vytocim auto az po 20+ km, pretoze vtedy sa zohreje nielen motor ale aj prevodovka.

  male diesle maju ten problem v zime, ze generuju tak malo tepla, ze ak sa intenzivne vyhrieva aj interier, maju same problem sa zohriat. preto urcite suhlas s ps, vnutorny okruh na zaciatku pomoze.

 66. vm napísal/a:

  ahoj Atlis, k Tvojej poznámke z 1.12. o 15:28 ohľadne tepelných vlastností dízlu : uvádzaš, že malé dízle generujú relatívne málo tepla ( najmä v zime po štarte ). Moje skúsenosti to potvrdzujú – zahrievanie na prevádzkovú teplotu v zime potrebuje až 15 km jazdy pri cca 2000 ot./min. Dlhý nábeh teploty motora 1.5 dci 78 kW je citeľný najmä pri intenzívnom vykurovaní interiéru v režime s vonkajším obehom vzduchu hneď po studenom štarte , hoci aj z garáže ( ráno po mrazivej noci mám v garáži +1 až +5 st.C ). Možno Ťa bude trochu zaujímať pár mojich subjektívnych postrehov k jazdným vlastnostiam fluence 1.5 dci 78 kW v ozajstných zimných podmienkach pod Tatrami, kde bývam a denne sa pohybujem. V porovnaní s meganom sedan II 1.6 16V benzín je dízlové FLU o dosť stabilnejšie na snehu na rovine i z kopca. Lepšie drží stopu pri jazde i pri brzdení, lepšie lezie na snehu do kopca. Megane driftoval a šmýkal sa nebezpečne zo strany na stranu raz-dva. Osvedčujú sa zatiaľ i michelinky alpine a4 . Zdá sa mi , že i ASR-ko , ktoré megane nemal, tu pri rozbehu celkom príjemne funguje, i rozloženie hmotnosti a odstupňovanie 6-stupňovej prevodovky celkom pozitívne vplývajú na auto pohybujúce sa na zasneženom povrchu ( samozrejme nemožno porovnávať s oveľa drahšími štvorkolkami ). Ale zatiaľ som na mojich denno-denných obvyklých trasách nikde neostal trčať ani som nikde nebuchol v dôsledku šmykľavého povrchu cesty, čo mnohí iní teraz v tejto snehovej kalamite nemôžu povedať ( samozrejme to nikomu neprajem ani nie som škodoradostný ). Maj sa.

 67. MiroG napísal/a:

  Cau Marian ako sa máš? Robíš ešte v Poľsku? Som o tebe dávno nepočul… Kaslite na autá je to spotrebný tovar a je úplne jedno na com sa kotulas…

 68. vm napísal/a:

  K zimnej predádzke FLU 1.5 dci 78Kw po 237 dňoch a najazdených 15100 km. Zima v pravom slova zmysle začala koncom novembra. Jazdím denne tak ako celý rok, cca 50 – 80 km , niekedy aj viac po rôznych trasách. Ranný štart v garáži absolútne bez problémov, po niekoľko hodinovom státí vonku na mraze naskočí tiež vždy na prvý pokus, ale zo začiatku za studena má prvé 2-3 minúty trochu drsnejší surový zvuk kovu, potom sa zvuk výrazne vyhladí. Spravidla ho nechám chvíľu bežať na mieste, až potom sa pohnem. Oproti letnej priemernej spotrebe 5,5 L/100 km sa zimná priemerná spotreba zvýšila na 6,2 – 6,4 L/100 km. Priznám sa, že pre motor to nie je najzdravšie, ale mám vo zvyku v zime pomerne často aj viac ako chvíľu nechávať bežať motor na voľnobeh na mieste so zapnutým kúrením, ak niekde čakám ( samozrejme, nie hodiny , ale 5 – 10 minút ). Naviac, v zime častejšie doplňujem nádrž aj 15 – 20 litrov vždy doplna a resetujem hodnoty pal. počítača. To má určite tiež vplyv na uvedené mierne zvýšenie spotreby v zime. A hlavne studené štarty. K správaniu auta na zimných cestách nemám výhrady, naopak, musím ho pochváliť. Dobre drží smer a na predný náhon s ťažkým dízlovým čumákom celkom dobre sa pohýňa i spomaľuje na snehu. Oba megany II sedan, čo som mal predtým, boli v zime obstojné ( vtedy som si to myslel ) , ale v tomto FLU sa cítim bezpečnejšie a aj pohodlnejšie. Je tu lepšie kúrenie a omnoho účinnejšie stierače i svetlá. A protipreklzový systém a ESP sú v zime na nezaplatenie. Odhmlievanie vnútra skiel i odmrazovanie zadného skla je citelne rýchlejšie ako v oboch meganoch i cliu. To je dosť dôležitá výhoda, ktorú oceňujem najmä počas zimnej prevádzky. Niektorí neprajníci FLU ( najmä tí bez vlastných osobných skúseností ) mi asi zase vynadajú , ale fakt si nemôžem spomenúť na nejaký problém v súvislosti so zimnou prevádzkou FLU, ktorý by stál za reč.

 69. xyz napísal/a:

  k tym zimnym startom a jazdeniu s dieslom v zime asi len tolko, ze jednoznacne odporucam aditiv do nasej nekvalitnej nafty – najlepsie VIF-ko. A hned bude chod motora tichsi, nizsia spotreba, atd…

 70. fero napísal/a:

  Ten motor vytacat okolo 4000ot to snad nie.Richard napisal ze motor je hlucny a nekultivovany ja by som ho nevytacal ani zohriaty ,mna by otravoval ten hluk a ako sa ten motor trapi 78kw-4000ot poznam lepsi naftovy motor ktory sa da krasne vytacat nad hranicou 4000ot a primerane hlucny a kultivovany samozrejme zohriaty nerobim to casto a ma parametre 77kw-44OOot pokial viem v tomto smere nema konkurenciu!

 71. vm napísal/a:

  to xyz (24.12.2010 14:22): v podstate súhlasím. Používam aditívum distribuované renaultom, 250 ml balenie za cca 7,5 eur. Používam ho celoročne ( v súlade s odporúčaním odborníka – motorára z renaultu, ktorého dlho poznám a dôverujem mu ), cca poldecák aditíva na 10 – 15 L paliva. Naftu beriem takmer výlučne DieselTech od AGIPu, v zime udržujem nádrž neustále čo najplnejšiu . Aditívum VIF viem , že existuje, ale nemám s ním zatiaľ žiadne skúsenosti. To renaulťácke aditívum je príliš drahé na to, aby bolo zlé. Zdá sa, že aj môjmu motoru renault 1.5 dci 78 kW vyhovuje. Zimné štarty i prevádzka zatiaľ absolútne bezproblémová. Od 21.4.2010 mám zatiaľ najazdených 15950 km.

  to fero (25.12.2010, 11:13) : máte pravdu, prečo vytáčať studený dízel nad 4000 ot/min., keď sa nańho nehnevám. Podľa mňa by sa takto mohol úplne zbytočne poškodiť a zdá sa mi, že to platí aj pre hdi, tdi, tdci, jtd, d4d i iné typy dízlov. Tvrdím po takmer 16000 km, že tento agregát 1.5 dci 78 kW so 6-stupňovou prevodovkou vo fluence pri správnom primeranom zaobchádzaní (jazda medzi 1900 – 2400 ot/min) svojím zvukovým prejavom osoby vnútri kabíny absolútne nemôže obťažovať, naopak, jazda s ním je veľmi príjemná a pohodová (aj podľa vozených členov mojej rodiny). Tí mimo kabínu môjho auta ma nezaujímajú, tým nech “rev” môjho dízlu vadí, to mi je úplne voľné. Podľa mňa také tdi-čko v oktávke, najmä studené, má traktorovejší zvuk ako moje dci-čko. Mimochodom, občas mi otáčkomer počas jazdy (nikdy nie za studena) na moment vybehne až k 4000 ot/min. a nezdá sa mi, že by sa 1.5 dci 78 kW s tým vyslovene trápil. Ale uznávam, že mu lepšie sedia otáčky blízke optimu krútiaceho momentu, teda okolo 2000 ot/min.

 72. vm napísal/a:

  Môj dlhodobý test renaultu fluence 1.5 dci 78 kW : dnes, 12.1.2011 je to už 267 dní od kúpy môjho flu ( od 21.4.2010 ), najazdených 16600 km. Funkčnosť aj počas pomerne silných mrazov v predchádzajúcom období veľmi dobrá až na jednu drobnosť. Pomerne rýchlo sa mi vybil článok v jednej z dvoch key-kariet ( v tej , čo denne používam ). Hláška na displayi : key card low battery. Po výmene batérie za pár eur všetko v poriadku. Ale vybila sa nejako príliš skoro …. Všetko ostatné zatiaľ dobre drží pokope aj napriek častým jazdám na našich zimných tankodrómu podobným cestám. Jazdným vlastnostiam tohto auta a pneu michelin alpine a4 v zimných podtatranských podmienkach už celkom dosť dôverujem. Zatiaľ ani v náznaku ma nič nesklamalo, ale opatrnosti nie je nikdy dosť, najmä ak je nás na zimných cestách čím ďalej tým viac. V súvislosti s pragmatickým príspevkom pána ps1818 z 1.12.2010 o 7:01 : najmä vo veľkých mrazoch som začal viac využívať kvôli zahriatiu motora vnútorný uzavretý okruh kúrenia kabíny. Musím Vám, pán ps1818 aj Atlisovi dať za pravdu, že zahrievanie dízlu pri vnútornom okruhu kúrenia je takto značne lepšie. Motor 1.5 dci 78 kW generuje relatívne málo zbytkového tepla, rozhodne nie dosť na súčasné komfortné kúrenie kabíny i zahrievanie studeného motora. V prípade zapnutého kúrenia kabíny od začiatku na vonkajší okruh ten motor pri -20 st.C nie a nie sa zahriať. Pri vnútornom okruhu sa to pohne o poznanie lepšie. Dokonca ani okná sa pri tom ( najmä keď som v aute sám ) až tak nezarosia ako som sa obával. Ďakujem Vám, zdanlivo prkotina, ale pre správne používanie motora asi dosť dôležitá. Samého ma to nenapadlo. Moja žena pochválila pohodlie hands-free zamykania a odomykania auta s rukami plnými tašiek a ona je na pochvaly veľmi opatrná … Až na to, že najmä pre ženy nižšej postavy s kratšími rukami je prístup do vnútornej časti kufra nepohodlný. Musíš sa pri tom zašpiniť od nárazníka. Už som za to pár krát dostal vyžrať.

 73. Atlis napísal/a:

  Renault Fluence Sport Way – v predaji v PL s motormi 2.0i 140k a 1.5dCi 110k za 69.800PLN resp. 74.600PLN za diesel. Vybava vychadza z vybavy Privilege + spojlery okolo auta, 17″ kolesa, hlinikove pedaly apod. Vymenena je aj pristrojova doska za tu, ktoru ma Megane

  http://www.autogaleria.pl/news/index.php?id=3669

  Na to, ze je to Fluance, vyzera jedlo.

 74. ps1818 napísal/a:

  to VM: Som rád, že rada pomohla a že to funguje aj u teba :)
  Inak ten hlboký kufor má zvlášť u žien predsa len jednu prednosť – ak chcú z neho čosi vybrať, musia sa poriadne prehnúť v bokoch… Pre pánov priam božský pohľad, nie? ;-)

 75. vm napísal/a:

  to Atlis : Fluence Sport Way : 2.0i 140k – to je asi atmosferický 16 ventil benzín alebo sa mýlim ? Mimochodom, po 10 mesiacoch jazdy mám už za sebou 18 tis. veľmi príjemných km a 1.5 dci 78 kW ( bez FAP – filtra ) v mojom FLU pokladám za veľmi vhodný , užitočný a celkom príjemný. Ten benzín by som asi nebral, ale dnes by som aj proti rozumu išiel do FLU s naftovým dvojlitrom aký sa dáva do laguny, ak by taká varianta FLU bola k dispozícii. S jedlom rastie chuť. Ale to by konkurovalo lagune, čiže také niečo je nereálne. Benzínová 1.6-ka s 5-stupňovou prev. je na ťažké FLU pomerne slabý záprah ( mám to zistené, kolega ju má, trochu ušetril na cene a teraz banuje , že nešiel do dízlu ). Tá 78 kW 1.5 dci celkom stačí. Atlis, viem, že exteriér FLU sa Ti nepáči, ale keby si nejaký čas na ňom jazdil, bolo by zaujímavé sledovať vývoj Tvojho názoru naň. Som presvedčený, že by išiel do plusu, až by si sa ty sám divil. Bohužial, FLU u nás o dosť zdraželo a už nie je tým pádom také atraktívne oproti konkurencii. Ja som si to FLU tak obľúbil, že si idem kúpiť predĺženú záruku za 499 eur na celkove 4 roky a 80 tis. km, toľko si ho chcem minimálne nechať. Očakávam, že sa hrubšie začne kaziť tesne po základnej dvojročnej záruke. Som rád , že si sa ozval. Maj sa.

  to ps1818 : s tým zahrievaním dízlu na vnútorný okruh kúrenia mal si jednoznačne pravdu. Naučil som sa moje FLU zahrievať najmä v zime na vnútorný okruh kúrenia, ktorý sa tu veľmi pohodlne ovláda a môžem povedať s odstupom času a bez predsudkov, že je to oveľa lepšie. Dokonca ani rosenie okien zvnútra nie je pri tom enormné. Vlastne vôbec nevadí. Teplota vody vybehne z nulovej polohy o dosť skôr ako pri zapnutom vonkajšom okruhu najmä pri mraze, čo je zrejme pre zdravie motora pozitívne. Ešte raz ďakujem. Ale s tým kufrom nič nenarobíme. U nás kufor proste obsluhujem ja ( keď stihnem prvý vyskočiť z auta ), a dcéra a žena mi nadávajú trochu menej. A ženy všeobecne búchajú všetkými dverami ( to auto sa niekedy pri tom ide rozletieť ) a naša rodine v tom nie je výnimkou. Tie ramená kufra až tak nevadia ako sa mi zdalo za nova. Je to vec zvyku. Maj sa.

 76. Atlis napísal/a:

  vm – ano je to benzinova atmosfera.

  Predlzenie zaruky o dva roky na 80tis. km je riadny masaker a hlavne za 499E. ja som teraz akurat predlzoval zaruku na Forde Ka. Po dvoch rokoch zaruky od vyrobcu stoji kazdy rok 89PLN (Ford Gwarancja 12 – moznost predlzenia kazdy rok za rovnaku sumu az do veku 12r a 200tis km), s tym, ze zaruka zahrna komplet pohon, jeho podskupiny vratane elektroniky (motor, rozvody, alternator, starter, klima + jej kompresor, ECU, vstreky…), prevodovku, naplne kryty casti ktore treba vymenit v ramci zaruky (ak ich poskodi pokazena cast) a podvozok (poloosi, klby, naboje…) a samozrejme robotu.

  89PLN * 10r (2r zaruka vyrobcu + 10r predlzenie + 12r), cize 890PLN (230E) za zaruku na najnakladnejsie polozky na aute…

 77. vm napísal/a:

  to Atlis : máš pravdu, 499 E za predĺženie záruky z 2 na 4 roky a z 50 tis. na 80 tis. km je veľa, ale také sú predumané zvyklosti u renaultu. Nie som si istý, či sa to vôbec oplatí, ale snažím sa zvoliť menšie zlo s čo najmenším rizikom a čo najväčším pohodlím pri denno-dennej prevádzke auta. Toto auto chcem držať nejaké 4 roky a skúsim do 100 tis. km . Počas tej doby nechcem sa po základnej záruke nechať naštvať nejakou obrovskou morbídnou pálkou za nejakú hnusnú veľkú opravu. A to sa u takéhoto dízlu a auta za túto cenu po tých dvoch rokoch môže ľahko stať. Asi to preplatím, ale funguje to aj psychologicky ako určitá zábezpeka. A pre klientov s rozšírenou zárukou je aj ich prístup citeľne ústretovejší. Ale uvidíme, možno som úplne vedľa a nebudem stíhať sa diviť … Ďakujem za info , ale v tom atmosférickom dvojlitrovom benzíne ani teoreticky nenachádzam pre seba inšpiráciu, necháva ma úplne v kľude. Ďakujem. Ahoj.

 78. Atlis napísal/a:

  jasne, lepsia nejaka zaruka ako ziadna, no predsalen trosku prehanaju chlapci…

  co sa tyka toho benzinu, proti gustu ziaden disputat, skor si pozri obrazky, ten sport way aj v diesli a je docela slusne vybaveny a oplastovany. o nic viac nejde.

 79. vm napísal/a:

  to Atlis : ja som mal pred týmto dízlovým FLU 4 atmosférické klasické benzíny ( 2x clio, 2x megane sedan ), nič proti nim, celkom obstojné, ale chcel som zmenu. Kamaráti z renaultu mi dali dôkladne skúsiť 1.5 dci 78 kW v megane grandtour a zapáčilo sa mi to. Samozrejme, čo sa nám pred pár mesiacmi zdalo perfektné dnes a najmä zajtra napriek funkčnosti je to zastaralé, okukané, nudné a promiskuitne sa pozeráš za niečím novým. S autami je to ako piť sladkú vodu, piješ a za moment máš ešte väčší smäd. Zdá sa mi, že si nabitý technologickými a štatistickými informáciami. Máš vyhranené, ale pragmatické a podložené názory. Ja to beriem skôr užívateľsky a dosť laicky, preto sa nechcem prieť o detailoch. Priznám sa , že sa odvažujem vyjadrovať len k fluence, pretože s ním mám trochu aktuálnych praktických skúseností. Zatiaľ toľko.

 80. Atlis napísal/a:

  vm, mna neries, ostan pri pisani o fluence, kazda tvoja skusenost s nim ma velku hodnotu a to je podstatne. :)

 81. vm napísal/a:

  to Atlis : teraz v zime mi FLU žerie dlhodobo priemerne 6,2 – 6,4 L/100 nafty DieselTech od AGIPu s renaulťáckym aditívom, 1/2 deci na každých 10-15 l nafty. Ale teraz jazdím väčšinou kratšie trasy do 20 km v kuse. A často postávam a kúrim. Takže tých 6,2 – 6,4 L akceptujem. Štartuje dobre, vždy na prvý šup či stojí v garáži alebo vonku na mraze. Podvozok sa na zimných výtlkoch správa zatiaľ celkom odolne. Zvlášť oceňujem odstupňovanie 6-stupňovej prevodovky pomerne “na mäkko”, čo uľahčuje ovládanie vozidla najmä na klzku. Oproti meganu je výrazne lepší aj pri pohýňaní sa z miesta na snehu aj trochu do kopca ( protipreklzový systém je badateľný ). Dokonca aj riadenie, ktoré niektorí testeri kritizovali ako preposilňované, je výborné, máš auto pod kontrolou a cítiš ho dobre vo volante aj na snehu. Treba dať pozor na brzdy tesne po rozjazde z mrazu. Niekoho môže zaskočiť ich neúčinnosť, namrznuté alebo čo. Proste ich treba po dlhšom státí na studeno pár krát za jazdy na bezpečnom úseku pretlačiť a potom je to už v poriadku. V lete sa nič také nedeje , iba teraz v mraze. Chýba mi zadný stierač, ale to je “špecialita” väčšiny sedanov NST. Na FLU sa teda zadné sklo špiní, nepreháňam, šeredne a počas jazdy s tým nemáš šancu nič urobiť. Dosť mi to vadí, výhľad stredom dozadu je dôležitý. Občas trochu pomôže odmrazovanie zadného skla. Okrem toho veľmi sa špiní najmä pravé vonkajšie spätné zrkadlo vplyvom obtekania vozidla, dosť to vadí. Na cliu ani megane to až také nebolo. ABS a ESP aj pri mojej opatrnej jazde už mali na klzkej ceste tejto zimy pár krát poriadnu robotu a veľmi mi pomohli. Funkčnosť týchto systémov bez výhrad. Auto aj na klzku je pomerne stabilné ( na vynikajúcich gumách michelin alpine a4 ), stopu podľa mňa drží lepšie ako megane sedan. Ten trochu utekal na klzku do strany a pri stretávke s kamionom na užšej ceste mi nebolo všetko jedno. Asi pred 3-ma týždňami ma trochu vystrašila na displayi hláška “Check airbag” . Asi nejaké drôty alebo konektory kdesi pod pravou prednou sedačkou. Ani som sa viac neodvážil na to siahať. Tam sa mi to zdá citlivé : keď som lomcoval sedačkou spustenou celkom dole a dozadu, vtedy sa to stalo, som si tým istý. Ale len raz a odvtedy nič. Servisákom som to zatiaľ nepovedal. Tá elektronika a kabeláž sú asi chúlostivé, nie je to urobené a pripevnené dosť robustne, aj otrasy po zimných cestách urobia svoje. Čo by som asi chcel za tie peniaze. Motor a veci z hrubého železa na tom asi vydržia dosť , ale bojím sa takýchto nedržiacich prkotín . Ešte postreh k tomu pekne až dospodu oplastovanému fluence sport way. Pozrel som si obrázky. Pekný, ale z praktického pohľadu príliš nízky, asi málo univerzálny. Napr. občas treba zastať čumákom natesno ponad obrubník, čo bežne robím. Ale s tým nízkym spoilerom by to asi nešlo. Ale taký (pseudo)šporťák nie je na rodinné presuny po preplnenom meste a ešte v zime na snehu a cez výtlky, kade denno-denne jazdím .

 82. Směnárník napísal/a:

  Autor recenze básní o sedanu za 10.000 USD v USA a pak testuje Fluence za 19.000 EUR. To je nebe a dudy – 19.000 EUR není 10.000 USD.

 83. mateus napísal/a:

  jedna otazka – tych 19 000 EUR si ako vypocital?

 84. vm napísal/a:

  postrehy z prevádzky fluence : dnes mám fluence 1.5 dci 78 kW ako jeden z prvých majiteľov ( od 21.4.2010 ) skoro 11 mesiacov a mám za sebou cez 20 tis. km. Je to tesne po výmene oleja , filtrov a celkovej kontrole vozidla v servise renault. Pár fliačikov hrdze na brzdových kotúčoch, najmä zadných, lebo relatívne málo brzdím, skôr podraďovaním. Aj po zimnej sezóne ( striedanie teplôt, soľ, výtlky na cestách, sneh, ľad, posyp ) na základe kontroly automechanika podvozok bez zmien, výfukové potrubie absolútne v poriadku. Motor, prevodovka, spojka : bez badateľných patologických prejavov. Štartuje za každých podmienok spoľahlivo na prvý šup. Vzhľadom na väčšinou kratšie trate so studeným motorom a postávanie s bežiacim motorom a kúrením spotreba v zime od 6,2 – 6,5 L nafty na 100 km, plus poldecák aditíva na každých 10 – 15 L nafty. Vôle riadenia bez zmien – stav ako za nova. Za celú dobu neodišla zatiaľ ani jediná žiarovka. Na megane sedan II to už po 20 tis. km boli preč najmenej 2 stretávačky a jedna smerovka. Sedačky, čalúnenie, tesnenia dverí , koženkové lemy bez najmenšieho poškodenia. Mechanizmy okien ako nové. Plasty v interiéri lícujú , držia a oproti meganu sedan II zatiaľ nevydávajú žiadne pazvuky, kde to bolo v tom smere o poznanie horšie. Tuhosť závesov dverí a kufra vynikajúca, mechanizmy kľučiek a zámkov bez akejkoľvek poruchy. Kúrenie a ventilácia znamenité, ovládanie pohodlné. Opotrebenie stieračov nebadateľné . Čo sa týka jazdných vlastností , počas celej zimy si nespomínam na žiadne zaváhanie vinou podvozku, bŕzd, riadenia, perovania alebo pneumatík. Naopak, čo do jazdných vlastností na klzku mám z neho výrazne lepší pocit ako z meganu sedan II aj vďaka ABS, ESP a ASR. Samozrejme, nepokúšam sa ho v tomto smere porovnávať s nejakou štvorkolkou alebo luxusnou triedou. Má príjemné univerzálne jazdné vlastnosti i po meste, na okreskách i po dialnici. Každý ocení spústu miesta a pohodlie v kabíne vpredu i vzadu. Zlý je výhľad vodiča stredom dozadu, ale pri cúvaní to rieši cúvací senzor, na ktorý som si veľmi zvykol. Celkove mu po prvých 11 mesiacoch denno-dennej prevádzky a 20 tis. km nemám čo vytknúť. Výmena oleja, filtrov a kontrola vozidla bola pomerne drahá, okolo 200 E, ale to asi u všetkých značiek . U chúlostivého dízlu s turbom renault 1.5 dci 78 kW a pri hnusnej slovenskej nafte sa na tom asi neoplatí šetriť, ak to má nejaký čas dobre fungovať. Rozhodol som sa podržať si ho trochu dlhšie a kúpil som si za 399 E predĺženú záruku na 4 roky a 80 tis. km. Potom uvidím , čo s ním ďalej.

 85. mura napísal/a:

  My sme si Fluencátko kúpili v decembri. Dovtedy sme mali a ešte aj máme Mégane. Je to neporovnateľné. Keď presadnem z Fluence do Megane, mám pocit, že Mégane nemá posiľovač riadenia, aj sa mi nejak horšie radí rýchlosť …. S Fluence sme maximálne spokojní, komfortné, pohodlné auto. Neľutujeme. Máme ho vo výbave Exception. Ale žiaľ, našiel sa nejaký závistlivec, ktorý nám ho dookola obišiel s kľúčom.

 86. mura napísal/a:

  A ešte k tomu financovaniu. 5 ročnú záruku dostanete len vtedy, keď si dáte poistku cez Renault. Oni síce mali v akcii, že zákonná poistka zdarma, ale havarijnú mali tak vysokú, že keď som bola za poisťovacou maklérkou, tá mi vyrátala havarijnú aj zákonnú poistku dokopy v nižšej cene. Takže vlastne nič zdarma nie je. A aj ten “zvýhodnený leasing” 1000 Eur – vám ponížia akontáciu o tých 1000 Eur, ale do splátok vám ich rozrátajú, takže nič nemáte zadarmo. My sme volili flexipôžičku.

 87. vm napísal/a:

  to mura : súhlasím s Vami : fluence , najmä s motorom 1.5 dci 78 kW je všestranne lepšie ako megane sedan II 1.6 16V atmosf. benzín. Počas predchádzajúcich 6 rokov som mal 2 takéto vozidlá. Megane bol celkom fajn , ale flu je proste modernejšie, lepšie , krajšie a s bohatšou výbavou, teda mojím zrakom. Dokonca som toho názoru, že flu má aj výrazne lepšie jazdné vlastnosti najmä čo do stability a ovládateľnosti na klzku ako megane sedan II. Moje flu je tiež vo výbave exception , ktorú na aktuálnu dobu pokladám za veľmi dobrú v súlade s relatívne nízkou nadobúdacou cenou . Ja som to bral v hotovosti za 14 690 E včítane DPH. Dali k tomu gratis metalízu v hodnote 500 E plus pár ďalších drobností ako povinná výbava, gumové koberčeky, zásterky kolies vpredu i vzadu. O nejakom lízingu som ani neuvažoval, lebo viem, že oni si na svoje prachy vždy prídu. A nemám rád dlhy. A cena, hoci veľmi priateľská, pri voľbe tohto vozidla u mňa nebola rozhodujúca. Po takmer ročnej veľmi dobrej skúsenosti, najmä po náročnej zimnej sezóne, som si moje flu obľúbil natoľko, že som sa rozhodol podržať si ho dlhšie , približne 3 až 4 roky. Preto som teraz za 399 E dokúpil predĺženú záruku na celkove 4 roky alebo 80 tis. km. Pre istotu, keby náhodou po základnej 2 ročnej záruke odišlo niečo drahšie , napr. turbo, prevodovka, spojka, vodné čerpadlo alebo niečo podobné. Zatiaľ ide všetko perfektne bez náznaku poruchy, dnes mám na tacho 20450 km, 21.4.2011 bude mať presne rok. Mrzí a hnevá ma úmyselné bezdôvodné poškodenie Vášho auta, ktoré ste utrpeli. Nechápem takýchto ľudí, čo to robia. A sme proti tomu bezbranní . Ja to v noci garážujem, ale cez deň je stále vonku k dispozícii takýmto grázlom. Keď budete mať nejaké zaujímavé informácie po vlastných skúsenostiach s flu , budem sa tešiť na Váš diskusný príspevok. Praktické vnímanie flu dámou – šoférkou je zaujímavé a poučné.

 88. mateus napísal/a:

  Videli ste uz niekto denne svetla na Fluence?
  Take male horizontalne ledky vpredu . . . podla mna to vyzera celkom dobre.

 89. vm napísal/a:

  to mateus : Jedná sa o sériový model s nejakým individuálnym “tunningovým” vylepšením ? Ja by som do vylepšovania výzoru môjho obyčajného fluence neinvestoval. Stále to bude “iba” fluence. Pasuje mu skôr skromná a nenápadná elegancia sériového modelu primeraná jeho nízkej nadobúdacej cene. Ale to je iba môj osobný názor.

 90. mateus napísal/a:

  Nie, jedna sa o dodatocnu montaz, uz som take jedno videl na ceste.

  Mne by sa skor jednalo o usporu halogenovych ziaroviek ako o tzv. tunning.

 91. Atlis napísal/a:

  fluence nema led svetla. ani parkovacky, ani denne, ani ziadne ine. takze to bol iba tuning.

 92. vm napísal/a:

  Ďakujem za info, Atlis, mateus. Z hľadiska úsporného režimu denného svietenia to môže mať určitý zmysel ( a led jednotky idú s dobou ), ale tie obštrukcie s homologizáciou takejto individuálnej úpravy …. Do obyčajného šedivého nenápadného fádneho fluencu pre vlažného praktického užívateľa ako som napr. ja – je to proste škoda … Aj keď som skôr komótny šofér, vedel by som si asi vychutnať vo fluence 150 k dízlový dvojliter z laguny. Otázka je, či má na také stádo fluence vhodnú stajňu … 1.5 dci 78 kW stále považujem za obstojný, ale s jedlom rastie chuť. Ten 150 k dízel som si mal možnosť vyskúšať v lagune a veľmi sa mi páčil. Ale je to iba o radosti z pohybu , praktičnosť s ekonomikou sú inde.

 93. Mirec napísal/a:

  Da sa zohnat aj s automatickou prevodovkou.Má tu niekto skúsenosti?

 94. Atlis napísal/a:

  …a co tak otvorit http://www.renault.sk? 1.5dCi 110k je dostupna s automatom EDC. nedavno bola v teste meganu tu na zavolantom

 95. vm napísal/a:

  Dnes má moje fluence 1.5 dci 78 kW exception rok a deň, najazdených rovných 23 000 km pri priemernej celkovej spotrebe 5,65 L/100 km. Okrem tesnenia pravých predných dverí, ktoré bolo treba iba priťuknúť kladivkom, nevyskytla sa zatiaľ ani náznakom ani najmenšia postrehnuteľná porucha. Pre istotu som mu po každých 10 tis. km , teda zatiaľ 2 krát , dal vymeniť olej a filtre a dopujem ho poldecákom aditíva do každých 15 – 20 L nafty, ináč nič. Vôle na páke prevodovky mi pripadajú po roku prevádzky nezmenené, trochu gumový chod z 2 do 3, ale to je len môj subjektívny dojem, asi. Spojka , brzdy bezo zmien. Štartovanie motora vždy na prvý šup, chod motora príjemne pravidelný , s minimálnymi vibráciami pri voľnobehu , ako u každého dízlu. Kúrenie a teraz najmä klimatizácia dosť účinné s rýchlym nábehom. Riadenie bezo zmien. Perovanie a celkové správanie podvozka bez výhrad, ale pri rýchlostiach a dynamickej záťaži primeranej koncepcii a určeniu tohto vozidla, teda v bežných predpisových rýchlostiach. Dokonca ani poruchy elektroniky som zatiaľ nezaznamenal. A nevypadla ani jediná žiarovka. Všetky moje predchádzajúce 4 renaulty vypálili stretávacie žiarovky podstatne skôr ako po roku. Po roku normálneho používania stierače s nepatrným opotrebením. Všetky páčky, prepínače , ovládače držia ako nové, ale pravdepodobne vďaka môjmu ultrašetrnému opatrnému používaniu. Veko kufra pri otváraní a zatváraní v podstate funguje , ale vďaka jeho “konštrukcii” vŕzga a zďaleka nepôsobí komfortným dojmom. Ale dá sa na to zvyknúť, je to asi primerané cene tohto vozidla. Základné rádio a audiosústava stačí pre nenáročného užívateľa ako som ja , ale k špici má ďaleko. Ináč všetko funguje ako za nova. Blbé drôty, ktorými sa posúvajú sedačky, v určitých polohách šoférovi i spolujazdcovi podľa mňa príliš vyčnievajú a dosť prekážajú. Najmä pri nastupovaní treba na ne dať pozor. Povrchová úprava sedačiek je celkom príjemná a pohodlná aj v chlade aj v horúčave, nič mi na tom nevadí. Impulzné ovládanie okien spoľahlivo funguje a je ergonomicky veľmi pohodlné napr. pri prechode parkovacími turniketmi. Po roku prevádzky som ako tak pochopil jazdné vlastnosti a možnosti auta a potenciál pohonnej jednotky. Musím povedať, že treba s tým aspoň trochu vedieť jazdiť , t.j. udržiavať v primeraných otáčkach na tom-ktorom prevodovom stupni, nepodtáčať pod 1850 a nepretáčať nad 3500 ot/min. Predbiehať sa s tým dá, samozrejme len v oblasti max. krútiaceho momentu, ale len na istotu a iba slabších “súperov”, slabšie atmosf. benziňáky aj do kopca. Je to proste skôr vytrvalec ako šprintér. Keď niekto čaká po stlačení pedála na podlahu pri podtočenej dusenej šestke , že flu vypáli ako raketa, tak ani zďaleka nie. Zrýchlenie je skôr mäkké , primerané objemu motora, 78 kW a 240 Nm pri 2000 ot/min na 1360 kg pohotovostnej hmotnosti. Kto mal pred tým 2, 3 alebo i viac litrové bmw, audi, meďák alebo alfu a pod. , tak mu asi na flu bude vadiť všetko , ale bežný užívateľ po prechode zo staršieho slabšieho a slabo vybaveného vozidla bude s flu nadšený a podľa mňa mu to nadšenie dosť dlho vydrží. Zo silnejšieho predchádzajúceho vozidla by som išiel skôr do Latitude alebo do Laguny so stredne silným dízlom. Nič ďalšie ma momentálne k môjmu ročnému fluence už nenapadá. Chcel som sa podeliť so svojimi skúsenosťami s týmto obyčajným obstojným vozidlom za dobré peniaze s prípadnými záujemcami a zberačmi dát o ňom. Aj sám rád príjmem k tejto téme nejaké zaujímavé informácie.

 96. mateus napísal/a:

  Mam otazku: sko sa da zistit priemerna rocna spotreba, ked si pocitadlo pravidelne resetujem pri kazdom natankovani?

  Inak ja mam FLU 10 mesiacov a najazdenych 19tis km, tiez 78kW a som velmi spokojny. Da sa na nom jazdit naozja usporne a to nie som prekazka na cestach – ked nie su minusove teploty, v pohode podeziem spotrebu 4.5l inak tak na urovni tych 5l , kde 90% su dialnice so 120 na tempomate.

  Chybaju mi niekotre veci ako tonovane skla, mozno trochu dlhsie sedaky, inak som sa s tymto autom celkom zzil.
  Ja som dokonca nemenil ani olej, pojdem do servisu po roku, zatial iba tankujem a dolievam vodu do ostrekovacov. Presne taketo bezproblemove nizkonakladove auto, co sa tyka prevadzky, som si predstavoval.

 97. Atlis napísal/a:

  mateus, nizkonakladovost auta sa ukaze az po najazdeni 100tis km :)

  na sledovanie spotreby je vyborny spritmonitor.de, ziadne auto o ktorom viem nema rocnu spotrebu ak si priemerku stale mazes…

 98. vm napísal/a:

  to Mateus : celkovú priemernú spotrebu si počítam “ručne”. Dôsledne a naprosto presne si zapisujem natankované litre paliva a hodnotu km na tachometri ( zapisujem si to do zošitka , denníka jázd, kde evidujem všetky dôležité udalosti, najmä poruchy a náklady na prípadné opravy ). Ten denník vždy odovzdávam pri predaji auta novému majiteľovi spolu s dokumentáciou auta. Pochybujem, že by to okrem mňa bol ochotný niekto robiť, ale mňa to baví a snažím sa všetko robiť metodicky a puntičkársky. Preto moje komentáre o histórii poruchovosti mojich áut možno považovať za pomerne objektívne a smerodajné. Denník jázd si evidujem aj v exceli kvôli prehľadu a rezom cez dáta. A nie je to ani pracné ani náročné na čas. Robím si to pre seba a veľmi to ocenili aj technici z renaultu a noví majitelia mojich mierne ojazdených áut. Ale ja sa o moje “kone” starám asi viac ako je potrebné a primerané. Pre fluence 1.5 dci 78 kW pokladám za primeranú celkovú priemernú spotrebu okolo 5,7 L/100 km, v lete menej, v zime o niečo viac, celkove 5,7. A vôbec sa neusilujem o šetrenie za každú cenu, proste normálne jazdím ako potrebujem, používam komfortne kúrenie a klímu atd. Fluence pokladám zatiaľ za celkom fajn vozidlo, ešte ma absolútne ničím nenaštvalo.

 99. Atlis napísal/a:

  Palec hore za ten dennik vm :)

 100. vm napísal/a:

  to Atlis : ďakujem, myslíš to vážne alebo ironicky ? Lebo väčšinou sa zo mňa preto smejú, okrem tých, ktorí preberajú odo mňa auto aj s týmto denníkom .

 101. Atlis napísal/a:

  Myslim to smrtelne vazne. Sam som teraz predaval auto a zdokumentovany technicky stav je pre potencionalneho zakaznika neocenitelny.

 102. aston napísal/a:

  Presne, realny technicky stav a overitelny servis je viac ako pocet km na budikoch.

 103. vm napísal/a:

  K dnešnému dňu má moje fluence 1.5 dci 78 kW bez 3 dní 13 mesiacov a najaydených rovných 25000 km bez akéhokoľvek problému. Pred nejakými 3 týždňami sa mi zdalo , že pri okolo 130 km/hod cítim vo volante nepatrné vibrácie. Ukázalo sa , že po starostlivom vyvážení kolies a precíznom dotiahnutí momentovým kľúčom po vibráciách ani stopy. Musím priznať, že mechanizmus kufra je od nova vyslovene “lacný” a keby som sa rozhodol auto dlhšie držať a doň investovať, dal by som po uplynutí záruky odborne prerobiť mechanizmus kufra nejakej tunningovej firme. Pri zavieraní škrípe, dnu v hornej časti sú nejaké drôty prepojené konzolkou z umelej hmoty, ktorá sa určite časom zlomí. O nejakom tlmiacom teleskope veka kufra ako mal megane sedan II ani reči. To je zatiaľ asi jediné, čo mi na fluence vyslovene vadí a ruší ma to. Pred pár dňami som urobil jednu 400 km cestu smerom na východ, 3 dospelé osoby, nejaký ľahší náklad v kufri, kombinovane po dialnici ( stále 125 km/hod ) , po okreskách ( stále 95 km/hod), prázdne cesty, priemerná spotreba za jazdu rovných 5,0 L/100 km. Nasledovala ďalšia 350 km cesta s dvoma osobami bez nákladu , ale smerom z východu na západ proti slabému vetru, po dialnici, po okreskách max. dovolenou rýchlosťou, nedeľa ráno, prázdne cesty, priemerka za jazdu 5,1 L/100 km. Funkčnosť motora, prevodovky, spojky, bŕzd, riadenia, podvozku vynikajúce. Pohodlie vodiča i cestujúcich na dlhšej jazde vynikajúce. Hluk v kabíne minimálny. Klimatizácia lepšia ako bola v megane II sedan. Túto nedeľu som išiel cez Tatry v extrémne hustom daždi a musím veľmi pochváliť i kvalitu a účinnosť stieračov, čo sa nedalo povedať u megane II sedan. Aj v tomto smere je zlepšenie naprosto evidentné. K jazdným vlastnostiam sa netreba vyjadrovať, sú v súlade s koncepciou tohto auta s mäkším, ale stále dostatočne bezpečným a stabilným podvozkom. Prípadným tvrdým kritikom jazdných vlastností fluence , ktorí ho porovnávajú napr. s monopostom F1 alebo rallye špeciálom, doporučujem naučiť sa vnímavo a citlivo šoférovať s vedomím, v čom sedím . Česi fluence volajú “rodinný kočár” a podľa mňa to sedí. Ale dodávam, “kočár” s bezvadným záprahom i búdou na kolesách za dobré “peníze”. Latitude sa mi páči viac , ale je to už príliš hebedo do mesta naprosto nevhodné. O jeho úžitkových vlastnostiach oproti vysokej cene pre potreby bežnej rodiny pochybujem.

 104. Atlis napísal/a:

  vm, drzim palce. je fajn citat, ze si stale spokojny :)

  len taka drobnost – avensis mala presne tak isto rieseny mechanizmus otvarania kufra a ani po 160tis km s nim, okrem skripania, nebol problem ;) treba sa s tym jednoducho naucit zit :P

 105. vm napísal/a:

  to Atlis : myslím si , že aj Ty by si bol s fluence podobne spokojný ako som ja, napriek Tvojim evidentným výhradám voči jeho designu, ale bez nezmyselných predsudkov. Uvidíme ako sa moja spokojnosť zmení po ďalších 25 tis. km. Určite si to nenechám iba pre seba. Ale aj tak musím zopakovať po pravde , že ten kufor je teda poriadny “shit” a dáva mi zabrať, najmä keď ho ( razantne ) zatvára moja žena alebo dcéra. Kufor sa na každom aute často a pomerne násilne používa a mal by byť tomu primerane dôkladne a robustne navrhnutý i prevedený.

 106. Atlis napísal/a:

  mne by asi predsalen Fluence nesadol vm… jeho dizajn stale neviem stravit, urcite by mi chybal vykonnejsi motor a neoslovuju ma ani jeho jazdne vlastnosti aj ked pre niekoho, kto sa nikam neponahla a ma rad hupavu jazdu – ziaden problem. po kratkej jazde nim som vsak nemal vyhrady k spracovaniu – islo o nove auto, ostava len dufat, ze po par desiatkach tisic kilometrov tak aj zostane… to vsetko su dovody, preco som sa rozhodol pre iny sedan nizsej strednej triedy a som zatial, aj ked len po par stovkach kilometrov spokojny.

 107. vm napísal/a:

  to Atlis : aj keď sa snažím debatovať výhradne o fluence, lebo mám s tým aké-také skúsenosti ( zatiaľ 26tis. vnímavo najazdených km ) , veľmi by ma zaujímalo , aký sedan NST si si aktuálne vybral, ak to nie je tajnosť. Tvoj názor na fluence akceptujem, lebo objektívne je to v podstate tak ako píšeš v disk. prísp. 23.5.2011 o 15:55. “Húpavá jazda” je snáď prisilný výraz na jazdné vlastnosti fluence, ale budiž.
  Ahoj.

 108. Atlis napísal/a:

  vm, jasne ze to nie je ziadne tajomstvo. kupil som pred dvomi tyzdnami novy Ford Focus 1.6 Ecoboost, sedan vo vybave Titanium.

  celkovo povazujem Fluence za podarene auto. ako cisto budgetova volba tazko hlada konkurenciu. a co sa tyka podvozka – taky je moj osobny dojem :) jazdne vlastnosti nie su zle, su auta, ktore jazdia podstatne, podstatne horsie, napriklad kia magentis :P

 109. vm napísal/a:

  to Atlis : Aj podľa mňa “ideálne fluence” by bolo s minimálne 150k 2L dci z laguny a s viacprvkovou sofistikovanou nápravou s nastaviteľným perovaním, ale to by už bolo za iné peniaze a nebolo by to fluence. Áno, fluence je veľmi dobrá budgetová voľba vo svojom segmente, ale nie je a ani nemôže byť ideálne auto. To nie je a ani sa na to nehrá … a ani nemusí, lebo má spústu ( spokojných ) zákazníkov tak ako je. A k Tvojmu novému focusu sedan môžem jedine úprimne pogratulovať nielen k úžitku , ale istotne aj k veľkej radosti a pôžitku z jazdy. Mám medzi známymi viacero majiteľov fordu focus a všetci bez výnimky sú nadšenými a šťastnými majiteľmi tohto vozidla. Asi vedia prečo.

 110. vm napísal/a:

  Moje fluence 1.5 dci 78 kW má dnes 13 a pol mesiaca a 26 500 najazdených km. Na základe masovej pozvánky renaultu mu bol 3.6. preinštalovaný software riadiacej jednotky, vraj pre istotu kvôli podozreniu z inštalácie nesprávnej verzie tohto sw u výrobcu vozidla. V značkovom servise renault som bol uistený, že teraz je táto záležitosť absolútne v poriadku. Popri tom mi mechanik servisu počas inštalácie sw RJ jednoduchým mechanickým zásahom do spojky vodiacich tyčí konštrukcie odstránil nepríjemné škrípanie kufra pri otváraní/zatváraní . Na vozidle z môjho uhla pohľadu naďalej niet čo kritizovať. Všetko funguje naprosto spoľahlivo k mojej plnej spokojnosti. Najmä pri jazde cítim sa v ňom bezpečne a pohodlne. Určite zohráva rolu aj môj vyše ročný návyk na ergonomické vlastnosti vozidla . Samozrejme, nemusí to byť zrovna objektívne , lebo to nemôžem porovnať s inými modernými podobnými autami v triede. Jedná sa čiste o moje subjektívne pocity z auta po 13 mesačnom denno-dennom používaní. Teším sa na prípadné postrehy užívateľov fluence .

 111. vm napísal/a:

  Na moje mierne ojazdené fluence 1.5 dci rok výr. 2010 som do autorizovaného servisu renault zadal požiadavku na výber a montáž sady denných LED svetiel (s predpísanou homologizáciou E a RL) . Čiže zveril som im výber vhodnej sady a kompletnú odbornú montáž i bezpečné zapojenie do elektronického systému auta. Chcel by som to do 200 eur. Užívateľom fluence rok výroby 2010 dám vedieť ako to dopadlo.

 112. Atlis napísal/a:

  Jedna dobra ziarovka H4 (predpokladam, ze take v hlavnych reflektoroch mas) stoji 3-4E. Za 200E ich kupis minimum 50… na co preboha vyhadzovat tolko penazi za LEDy, ktore aj tak nebudu originalne a budu, aj napriek profesionalnej zastavbe, pripominat lahky tuzing?

 113. atils napísal/a:

  atils, ledky su dobra vec, ono sa ti totiz nevypaluju len stretavacky, ale aj vnutorne osvetlenie a zadne svetla. Navyse ked pustis stretavacky, tak sa ti stlmia interierove svetla palubneho pocitaca autoradia a tak, co cez den nie je vitane.

  wm: nerozmyslas o ciptuninngu? na nejakych 94kW/130koni sa to da cipnut, ak sa ti to zda vela, tak si myslim, ze pre fluence by stacilo aj 88kW/120koni, tazsia astra kombi pri 88kw jazdi velmi dobre….. to by ti potom nechybala ani vykonova diera pod 2000rpm, ktora ciptuningom zmizne.

 114. veto napísal/a:

  aaa

 115. veto napísal/a:

  aten predosly prispevok nie je od atils, ale odo mna, sorry, vela ludi otravuje a tak to potom aj dopadlo, ze namiesto svojej prezyvky napisem prezyvku toho, na koho chcem reagovat

 116. Atlis napísal/a:

  Atlis nie atils…

  Jazdim vzdy so zapnutymi svetlami a stlmenie podsvietenia nevidim ako ziaden problem. V kazdom modernejsom aute predsa mozes regulovat podsvietenie, ak ti vadi, ze je slabe, tak si pridas. V novom aute mam o problem menej, podsvietenie riesi automaticky senzor. Nemam nic proti LED dennym svetlam. Originalne su casto velmi pekne, ale dorabane – to ma u nas v meste kazdy taxikar hoci aj na rozflakanej w124…

  mno ale proti gustu ziaden disputat.

 117. aston napísal/a:

  Uz som to videl na Fluence a vyzeralo to otrasne, to je jedno kolko to stoji je to tuzing. Mam na autach xenony poslednych par rokov a svietim vzdy aj ked netrebalo a doteraz to stalo jednu vybojku za 50 E. Takze nic strasne. Nejake H4 by som neriesil uz vobec. Riesit vypalovanie stretavaciek to je rovnka kategoria ako filter a zatieranie skrabancov :) (no offence).

 118. vm napísal/a:

  Sadu LED na moje fluence som už videl. Kompaktná pevná krabička s 5-6 LED, dĺžka asi 16 cm , šírka asi 2 cm, hĺbka asi 2,5 cm. Výrobcu a značku som si zatiaľ nezistil. Renaulťáci tvrdia , že to bude dobré a bežne to robia za cca 100 eur. Ukázali mi priamo na aute, kde to pôjde : trochu smerom k stredu tesne nad hmlovky. Presne to tam zapadne, nijaké odstávanie atd. Kvôli mojej zaneprázdnenosti to dajú až v pondelok, 20.6. K tomu som priobjednal aj hands-free sadu ( za nejakých 130 eur ), ktorú pri intenzite mojej najmä služobnej komunikácie už dosť postrádam.
  to Atlis : po praktickej a ekonomickej stránke Tvoj názor na prídavné denné LED svetielka akceptujem a je ako obvykle technicky naprosto racionálny. Ale asi som si kúpil novú hračku, ktorá síce nie je nutná ani technicky zdôvodniteľná, ale možno poteší. A hands-free sadu potrebujem. Rád šoférujem oboma rukami. Podcenil som to a dnes by som už auto objednal určite s integrovanou hands-free sadou. Pôvodne som do fluence nechcel vraziť navyše ani cent, ale teraz ho mám stále radšej, zvykol som si naň a rozhodol som sa trochu si ho “vylepšiť” a spohodlniť, samozrejme s mierou.
  to veto : o chiptunnigu motora na zvýšenie výkonu neuvažujem. Nič o tom neviem a pripadá mi to ako laikovi príliš riskantný zásah do systému. Ten 78 kW 1.5 dci s 240 Nm/2000 ot. mi na danú konštrukciu a hmotnosť fluence pripadá ako dostatočný. Ale priznám sa, vedel by som si v ňom predstaviť aj 150 k dvojliter. Ale ten podvozok je dosť mäkký … Všetkým Vám ďakujem za podnetné a poučné príspevky k problematike fluence.

 119. veto napísal/a:

  wm toho chiptuningu sa nemusis az tak bat, kedze na 100% vykonu nejazdis stale. Ak to bude urobeny v normalnej firme (profituning, mmracing atd) tak ta nepostrehne ani ziadne zvysenie dymivosti. Samozrejme, nemusis ist ani na hranu s vykonom…
  auta s ciptuningom behaju bezne stovky tisic km, len si treba uvedomit, ze je ten vykon urceny nie na stale pouzivanie, ale iba ked ho treba(predbiehanie atd). Mna by hlavne na 1,5dci stvala vykonova diera pod 2000rpm.

 120. Atlis napísal/a:

  vm – pokial si ty dokazes sam pred sebou zdovodnit instalaciu LED, niet co riesit. a co do ladenia motora – podla mna lepsia investicia nez LEDy :)

 121. vm napísal/a:

  S aktuálnym “vylepšením” môjho fluence som celkom spokojný. Rovný vodorovný rad po piatich LEDkách na každej strane vnútri spodnej masky tesne nad hmlovkami podľa mňa aj viacerých mojich známych vyzerá úhľadne a hlavne všetko funguje ( prepínanie medzi LED a H7 na auto-režime ). Pre mňa je podstatnejším doplnkom hands-free sada , ktorú hneď od prvého dňa pokladám za veľmi pohodlnú a je to jeden z najdôležitejších bezpečnostných prvkov. Ja pri jazde ani rádio nepoužívam , čo potom telefonovanie . LEDky a hands-free sada , všetko cez značkový servis renault , materiál i práca tesne pod 300 Eur ( 120 + 170 Eur). Podľa mňa tak akurát na toto auto. K chiptunningu motora : asi počkám na nový motor 1.6 dci , 120 k a 320 Nm / 1750 ot. v nejakom budúcom facelifte fluence alebo megane. Túto možnosť pokladám za dosť pravdepodobnú. Tú turbodieru pod 2000 ot. nepokladám až za taký problém , aby to bolo treba riešiť chiptunningom. Stále v tom vidím nejaké riziko poškodenia motora a zreťazených problémov. Teraz mám 27 250 km, ide to podľa mňa veľmi dobre, spotreba sa drží na 5,5 L bez toho, aby som sa o to snažil. Poruchy zatiaľ absolútne žiadne. Takým tempom budem mať raz-dva nabehaných 100 tis. km. a potom, alebo ešte skôr, to treba vymeniť za nové. Chiptunning je asi extrémne drahá prepychová záležitosť a do tohto auta ak ešte zainvestujem, tak len “drobné”, iba na to najnutnejšie. To auto je skvelé tak ako je.

 122. Atlis napísal/a:

  vm, mohol by si dat nejaku foto ako ti to spravili? handsfree mas ake? tuning motora nie je drahy, v pripade tvojho motora okolo 300E. z tvojho motora sa bez uprav da vydolovat 140k, ale to by som neriskoval kvoli ostatnym komponentom, ale narast vykonu o 20k/70Nm je uplne bezpecny. profesionalna firma ti nepripne do motora ziaden chip, ale urobi ti nove mapy na zaklade testu motora.

 123. ssamoo napísal/a:

  VM- chiptuning urcite u renomovanej firmy, ziadne update boxy a ani nic podobne, ale najlepsie aj, ktora vlastni brzdu, aby Ti mohli vysledky pred a po relevantne ukazat..V kazdom pripade poznam jednu C5-ku 2.0 HDi, ktora ma najazdene cez 270-tis km s chipom, ktory zdvihol vykon o 20k a 60Nm. Problemy ziadne..na Citroen velke prekvapenie :)
  Denne svietenie a LEDky ? Moj nazor- dodatocne nemontovat. Zbytocne peniaze.

 124. vm napísal/a:

  to Atlis : BURY technologies handsfree car kit … toto bolo na pokladničnom doklade … cena 120 EUR s DPH (bez práce, t.j. iba materiál).
  Fotky auta samozrejme mám a rád Ti ich pošlem, len neviem ako a kde. Nevšimol som si , že na tomto portáli niekto v rámci diskusných príspevkov posielal niečo iné ako text. Napíš ako a kde a ja Ti rád pošlem fotky auta i s detailami. Možno trochu zmierniš svoj prísny názor na výzor fluence. Na ten tunning resp. vyladenie môjho motora renault 1.5 dci 78 kW 240 nM musím nejako vedomostne dozrieť. Nevylučujem to , ale musím si byť istý , že to naozaj chcem a zrealizujú to odborníci za prijateľné peniaze bez negatívnych následkov na spoľahlivosť a základnú funkčnosť motora i auta ako celku. Doteraz som pokladal chiptunning ako doménu šporťákov príp. špeciálov s potenciálne vysokým výkonom . Ďakujem Ti za zaujímavú poznámku k chiptunningu a ladeniu motora aj pre obyčajné bežné autá.
  to ssamoo : súhlasím, chiptunning a ladenie motora jedine u renomovanej firmy. Ak by som do toho išiel, tak sprostredkovanie a dohľad nad akciou by som zveril mojim známym v značkovom servise renault. S dennými LEDkami tiež máš pravdu : nepotrebujem ich , ale chcem. Je to v podstate iba hračka a ozdoba , tak trochu prejav vlastného rukopisu a hravosti na vlastnom aute. Aj liate kolesá namiesto plecháčov bez zdôvodniteľnej potreby (a často za veľké peniaze) už má doslova každý a je to iba ozdoba.

 125. ps1818 napísal/a:

  Pozerám že sa tu rozbehla vcelku zaujímavá diskusia ohľadom DRL (denných svetiel) a chiptuningu. Obe tieto témy ma v súčasnosti zaujímajú, len stále sa nemôžem dokopať k realizácii, nakoľko stavba domu pohlcuje takmer všetky financie…

  DRL má podľa môjho názoru nie len ozdobný význam, ale aj praktický. V súčasnosti na Corolle svietim bežnými stretávacími H7 a hoci som za ostatné asi dva roky menil len jednu žiarovku H7, v živote by som to už nechcel znovu absolvovať kvôli strašnému prístupu k nej. Takže je možné konštatovať, že LED DRL napomáhajú aj predĺžiť životnosť bežných H7/H4 žiaroviek, čo je myslím mimoriadne zaujímavé – keď už nie z hľadiska ceny, tak určite z hľadiska starostí pri ich výmene.
  A ďalším praktickým dôvodom pre DRL je v prípade Corolly skutočnosť, že pri zapnutých stretávačkách sa zníži intenzita osvetlenia palubných prístrojov.
  No a v neposlednom rade aj spotreba paliva je pri svietení klasickým spôsobom vyššia o cca 5%, čo predstavuje v prípade vm na každých 100 km úsporu asi 0,25 l (z jeho priemeru 5,5), čo je asi 0,34€. Ak štandardné LED DRL stoja cca 50 eur, vrátia sa po najazdení asi 15.000 km.
  Ako jediné negatívum vidím už spomínaný relatívny “tuzing”, ale pokiaľ to človek nechá namontovať s citom (napr. ja ich zvažujem vymeniť za predné okrúhle hmlovky), nemuselo by to vyzerať zle. A na druhej strane, čo ma je potom, čo si o tom myslia druhí, veď ide o moje auto, moju bezpečnosť a moju peňaženku.

  A čo sa týka chipu – zvažujem kúpu menšieho, cca 1000 kg vážiaceho karavanu (prívesu). Corolla (ťažné vozidlo) je však len 1.4 D-4D 66 kW, 190 Nm, a tak zvažujem nejaký ten chip. Profituning ponúka 87 kW a 245 Nm, čo mi príde vcelku slušná porcia. Len neviem, či by sa ten motorček, hoci vyladeý na slušné hodnoty, s tonovým prívesom moc netrápil… Aké sú tunajšie názory? A viete poradiť s nejakou renomovanou firmou, čo to robí skutočne profesionálne?

  A aby som prispel aj čosi k téme tunajšieho pána domáceho (vm :) ), tiež si nemyslím, že 78 kW je na auto typu Fluence málo. Keby som mal toľko ja (de facto v podobnom aute), skákal by som meter dvadsať radosťou. Aj keď na druhej strane zrejme platí, že s jedlom rastie chuť ;-)

 126. Atlis napísal/a:

  Fotky sem nemusis priamo vlepit, staci link, ja uz si s nim poradim :)

  Vyskusaj napriklad imageshack.us pripadne nas slovensky server ulozisko.sk

  Da sa tam urobit galeria, ale mozes nahodit kludne aj fotky jednotlivo, vyzeralo by to asi tak (priklad moj Focke-Wulf):

  Exterier: http://img84.imageshack.us/g/fw1d.jpg/
  Interier: http://imageshack.us/g/228/ffint2.jpg/

  Co sa tyka ladenia motora – pokial je urobene v ramci normalnych hranic, ma to skor pozitivny vplyv na spotrebu. Dobre spravena uprava zvysuje efektivnost motora v celom pasme otacok, teda mozes este nejake deci usetrit. No a ked mas chut, mozes na to slapnut trosku viac.

 127. mv napísal/a:

  atlis , napis : http://www.leteckaposta.cz/145829593

 128. aston napísal/a:

  Na tej fotke za priorom vyzera ako zvysena 4×4 :). Pekne kolesa a dobra farba auta.

 129. Atlis napísal/a:

  leteckaposta.cz evidentne blokuje zahranicne pripojenia, nemozem to stiahnut, sorry…

 130. mv napísal/a:

  Aston, ďakujem za uznanie, ale je to iba moje skromné ľudové vozítko renault fluence 1.5 dci 78 kW, predný náhon, stredná výbava. Kolesá-špajchle a denné ledky som dokúpil. Ľutujem, že si to nepozrel atlis. Možno by trochu zmiernil svoj kritický názor na look fluence. Fotku som robil naozaj za priorom v Poprade.

 131. Atlis napísal/a:

  vm – skus to hodit na imageshack.us, rad si tie fotky pozriem. btw napriklad tento fluence sa mi ako tak paci:

  http://bi.gazeta.pl/im/3/9842/z9842013X,Renault-Fluence-2-0-16V.jpg

 132. mv napísal/a:

  Atlis , obrázky auta som sa Ti snažil poslať cez http://www.imageshack.us, ale nepúšťa ma tam. Skúsim pohľadať nejaké iné úložisko, ktoré môžeme zdieľať obaja.

 133. Atlis napísal/a:

  Skus teda ulozisko.sk ;)

 134. Atlis napísal/a:

  ale vkladaj tam fotky pojednom, pretoze ulozisko.sk blokuje stahovanie suborov zo zahranicia…

 135. vm napísal/a:

  Naskytla sa mi príležitosť na “tunning”, resp. sw naladenie motora môjho fluence 1.5 dci 78 kW, a to prostredníctvom zmluvného dodávateľa renaultu tejto služby. Jedná sa o úpravu nastavenia parametrov motora , t.j. bez pridaného hardwaru, čiže príslušného rozhrania, t.j. bez pridaného externéhu chipu. Sľubujú , že výkon by sa mal zvýšiť zo 78 kW / 4000 otMin na 91 kW / 4000 otMin ( o 15% ), krútiaci moment z 240 Nm/2000 otMin na 280 Nm/1900 otMin ( o 15%). Spotreba, samozrejme v závislosti od spôsobu jazdy by mala byť približne rovnaká ako pre touto úpravou. Kompetentní z renaultu garantujú zachovanie záruk na auto z ich strany. Malo by to byť kvôli dovolenkám u dodávateľa do 10 – 14 dní odo dnes. Dúfam , že to časom nebude príčinou zhoršenia zatiaľ dobrých vlastností a celkovej spoľahlivosti auta.

 136. Atlis napísal/a:

  tuning od slova tune – ladit, nie tunning ;)

  15% narast vykonu a bez straty zaruky? treba bez vahania brat. spotreba zvykne pri rovnakom style klesnut, pretoze auto ma viac vykonu v nizsich otackach, co akurat diesel ma rad, pretoze najlepsie pracuje iba ciastocne zatazeny (na rozdiel od benzinu, ktory ma najlepsiu spotrebu v optimalnych otackach). pokial si sa uz rozhodol, gratulujem, som viac ako 100% presvedceny, ze budes spokojny. 91kW je uz slusnych, vyse 123k, fluence s tym bude lietat ;)

 137. vm napísal/a:

  to Atlis : máš pravdu tune – tuning, nie tunning, pardon. Nielenže som sa k naladeniu motora rozhodol, je to už objednané a dohodnuté s dodávateľom služby i s renaultom. Fluence s tým nemusí až lietať, ale tým , že sa optimum krútiaceho momentu posunie z 2000 do 1900 otMin, bude to asi o poznanie lepšie ťahať odspodu pri dobrej spotrebe. Tých 280 Nm/1900 otMin a 91 kW/4000 otMin výkonu by malo byť na fluence, jeho hmotnosť a podvozok celkom dosť. Dúfam. Aj Tvoj názor ma v tom dosť utvrdil a ukľudnil. Ďakujem. Dám vedieť ako to dopadlo.

 138. Atlis napísal/a:

  No urcite rozdiel pocitis. Na maximalke sa to velmi neprejavi, ale urcite ziskas na case 0-100 a urcite na pruznosti.

 139. mateus napísal/a:

  Toto ma celkom zaujalo. Rozhodne daj vediet, ked to budes mat hotove. Som zvedavy, ako sa ti bude tento drobny tuning pozdavat.
  Asi by som tiez nad tym porozmyslal, pretoze tu turbodieru do 2000 ot/min citit niekedy az moc.
  Mozes napisat, co ta to kostovalo a cez ktory servis si si to dal robit?

  Dik

 140. vm napísal/a:

  Tuning motora renault 1.5 dci 78 kW na mojom fluence je konečne predvčerom zrealizovaný. Hneď na začiatku ho hodnotím ako z môjho hľadiska a podľa mojich očakávaní úspešný. Bolo to uskutočnené renomovanou firmou s dobrými referenciami od dôveryhodných ľudí, aj mojich veľmi dobrých známych. Jedná sa o čiste softwarový tuning RJ vozidla. Bol som pri tom, celé to trvalo asi 45 min., zábezpeka východzieho stavu sw RJ, analýza východzích reálnych hodnôt, skúšobná jazda pred úpravou, naladenie – update sw RJ, skúšobná jazda po úprave, odmeranie reálnych hodnôt, odovzdanie. Celé to stálo na prvé počutie strašlivo príšerných hrôzostrašných 280 eur s dokladom a dph, ale čakal som to a ani trochu neľutujem, lebo som to dosť chcel aj keď v podstate to pri mojom ležérnom spôsobe jazdy až tak nepotrebujem. Výkon išiel z reálnych 105 k / 4050 ot na reálnych 131 k / 3950 ot. Krútiaci moment z pôvodných reálnych 237 Nm/2100 ot na reálnych 274 Nm/1900 ot. Toľko hovoria krivky hodnôt z meraní. Na objektívne posúdenie z praktického používania je ešte skoro, ale subjektívne sa to správa veľmi príjemne ako som bol na to upozornený. Spotrebu ešte neviem objektívne vyhodnotiť,ale mám dojem, že mierne poklesla. Ťahá to totiž lepšie odspodu, zlepšila sa citeľne pružnosť. T.j. dá sa jazdiť na vyššie prevodové stupne pri trochu nižších otáčkach. Najmä u dvojky nie je teraz markantná turbodiera : ťahá a teda zrýchľuje svižnejšie od relatívne nízkych otáčok. Z dvojky, samozrejme nemožno za jazdy bezpečne podradiť dole a postaru bolo treba dosť trpezlivo čakať na nábeh 2000 ot. Teraz je to oveľa lepšie. Naviac, výrazne lepšie ťahá vo vyšších otáčkach. Celkom citeľne zrýchľuje ešte aj pri 3200 – 3500 ot., čo predtým už len nudne išlo a iba hučalo. Teraz ho má zmysel vyhnať aj do vyšších otáčok s reálnym záberom, ak občas treba ostrejšie predbehnúť. Ja som vyššie otáčky takmer nepoužíval, furt len eko jazda, ale teraz keď chcem, tak môžem aj živšie. Správanie vo vyšších otáčkach sa trochu priblížilo k starému atmosferickému benzínu 1.6 16V, samozrejme len trochu. Ťah do kopca bol dobrý aj pred úpravou, ale teraz sa mi zdá o poznanie lepší na všetkých prevodových stupňoch. Maximálku som neskúšal a ani ma nezaujíma. Samozrejme nie je to ferrari alebo nejaké monstrózne bmw, ale na také bežné ľudové vozítko s 1362 kg hmoty je to už teraz veľmi slušné. Teším sa z toho a mám ho ešte radšej. Dúfam , že sa kvôli tejto zmene nič podstatné predčasne nedobabre. Dnes mám na tacho 29917 km absolútne bez najmenšieho náznaku poruchy, je ako nové aj podľa mechanikov renaultu. Denné svetlá, hands-free sada, tuning – považujem ho za celkom dobre vylepšené.

 141. Atlis napísal/a:

  vm, mohol by si na imageshack.us pripnut skan kriviek z motorovej brzdy ak ho mas?

  som rad, ze si spokojny, len nezabudaj, ze ak budes castejsie vyuzivat vykon vo vyssich otackach, spotreba asi neklesne. ;)

 142. mateus napísal/a:

  vm, aka je teraz papierova akceleracia 0-100 km/h? Vies mi povedat, ake mas teraz otacky na 4.stupni pri rychlosti 56 km/h? Vacsinou mam problem v meste jazdit pri tejto rychlost – na trojke to uz toci na mna trochu moc, na stvorke su otacky trochu nizke, necelych 1800 myslim.

 143. Atlis napísal/a:

  mateus, otacky budu rovnake. zmenil sa vykon motora, nie jeho prevodovka.

 144. vm napísal/a:

  Neviem presne papierovú akceleráciu, ale na 2,3 sa to oproti pôvodnému stavu citeľne mohutnejšie rozbieha. Netreba toľko radiť, pridám a rozbehnem to. Odhadujem zlepšenie zrýchlenia na 100 km/hod o necelú sekundu. Tlačí už odspodu, od cca okolo 1800 ot až do 3600 , kde ešte má citeľný záťah. Pred úpravou končil výrazný záťah už pri cca 3200 ot. Vyššie to už iba hučalo a nezrýchľovalo. Pružnosť motora je teraz citeľne lepšia. Na 4-ke pri 56 km/hod. (pomocou tempomatu) to točí 1880 otáčok , približne ako pred úpravou. Podstatné je , že na pokojnú pravidelnú jazdu mestom pri riedkej premávke je to teraz s kulmináciou krútiaceho momentu už pri 1900 ot. a oveľa plochejšou krivkou priebehu krút. momentu úplne ideálny režim jazdy. Aj čo do spotreby. Teraz na 4 niečo cez 50 km/hod. po meste jazdím bežne bez obáv zo šklbania rozvodového remeňa. Celkove sa spotreba mierne znížila, ale to je v dôsledku môjho eko spôsobu jazdy. Pri využití novej sily pri vyšších otáčkach (od 3200 do 3500) , samozrejme , spotreba ide výrazne hore. Ale to sa u mňa používa iba zriedkavo pri občasnom razantnejšom zrýchlení, takže zatiaľ spotrebu hodnotím ako nižšiu oproti spotrebe pre úpravou. Čo ma osobitne teší, je výrazné zmiernenie turbodiery na dvojke. Pred úpravou bolo najmä do kopca pri predbiehaní pomalého vozidla vlečúc sa na dvojke potrebné trpezlivo počkať na 2000 ot., vtedy turbo účinne zabralo a bolo možné energicky zrýchliť . Teraz to už dobre ide od tesne nad 1800 ot, kedy sa už možno odvážiť do predbiehacieho manévru. To je veľmi podstatná výhoda oproti stavu pred úpravou. Už som to niekoľkokrát vyskúšal a môžem to potvrdiť. Toto moje fluence je teraz o dosť iné auto ako predtým. Ide už len o to , aby v dôsledku úpravy niečo predčasne neodišlo. Zatiaľ funguje dokonale ako hodiny. Keď budem môcť, pošlem nejaké skeny kriviek parametrov motora.
  Začínam sa pohrávať s myšlienkou dať mu nejaký kvalitný vzduchový filter . A možno by nebolo zle aj trochu tvrdšie perovanie, ale to má čas. Musím sa v tom lepšie zorientovať.

 145. Atlis napísal/a:

  No, no, no vm! Este nedavno to tu bolo same fuj, fuj tuning a teraz uz chces nove pruzenie :P

 146. vm napísal/a:

  Po miernom tuningu – naladení motora môjho fluence 1.5 dci 78 kW som zatiaľ najazdil cca 1500 km . Podľa mňa je to všestranne lepšie čo do výkonu, krútiaceho momentu ( hlavne jeho dlhšieho intervalu v otáčkach ) i priemernej spotreby. Moje 1362 kg ťažké auto má teraz odmeraných reálnych 131 koní pri 3950 ot/min a krútiaci moment 274 Nm od 1900 ot/min. A to sa jedná iba o tzv. ľahký tuning. Slušne zrýchľuje od 1900 až po cca 3500 ot/min. Odhadujem , že zrýchlenie z 0 na 100 je o necelú sekundu lepšie ako pred úpravou, ale to nemusí byť presné. Kolegovi , ktorý pozná od nova moje auto, dal som to po tuningu vyskúšať. Povedal, že zlepšenie je výrazné a objektívne. Priemerná spotreba za prvých 1500 km po úprave klesla oproti pôvodnému stavu z priemerných letných 5,5 L/100 na 5,1 L/100 pri rovnakých podmienkach : trasy, palivo, vonkajšia teplota, priemerný počet štartov za deň. Skoro všade teraz jazdím s o jeden prevodový stupeň vyšií ako pred úpravou. Plynulá eko jazda na 1900 ot. Vtedy to klesne aj tesne pod 5 L/100 km. Pri ostrejšej jazde na 3000 – 3200 ot. sa to chová skoro ako 1.6 atmosf. benzín, skvele ťahá do kopca a stále do 6L / 100 km. Ak to takto aspoň nejaký čas a pár tis. km vydrží , budem bezvýhradne spokojný. Tých 280 eur za ten tuning pokladám za veľmi užitočne minuté prachy.

 147. mateus napísal/a:

  Zdravim vm – ako hodnotis svoj chiptuning s odstupom casu?
  Nebadas ziadne negativne nasledky?
  Dufam ze nie a ze auticko slape ako hodinky.

  Este som sa chel opytat, v ktorom Renaulte ti to robili?
  Ja idem asi o mesiac na prvy servis po 30tis km a mozno by som sa opytal, ci vedia zabezpecit takyto typ tuningu.

  Dik

 148. vm napísal/a:

  Ahoj Mateus, momentálne mám na mojom fluence 35077 km, po tuningu najazdených cez 3000 km. Tých 280 eur, čo som za tuning dal, pokladám za veľmi užitočne minuté peniaze. Tých reálnych max. 131 k pri 3900 ot/min oproti pôvodným 104 k pri 4100 ot a krútiaci moment z pôvodných necelých 239 Nm pri 2100 ot. ( a to len v úzkom pásme otáčok ) na cca 280 Nm od 1880 ot. v podstatne širšom intervale otáčok je podľa mňa naozaj citeľný nárast. Pružnosť je výrazne lepšia. Spotreba v lete a v jeseni objektívne klesla oproti predchádzajúcemu stavu o cca 2 až 3 dl nafty na 100 km pri rovnakom spôsobe jazdy na rovnakých trasách za porovnateľných teplotných podmienok. Pružnosť robí v tom svoje, možnosť bezpečného a pohodlného používania vyšších prevod. stupňov pri nižších otáčkach. Tzv. turbodiera na dvojke , predtým pomerne citeľná ( bolo s ňou treba pri predbiehaní počítať ), je teraz nepatrná, auto sa celkom slušne rozbieha už od 1880 ot., predtým to chcelo cez 2100 ot. Zrýchlenie najmä pri predbiehaní je lepšie. Citeľne lepší pružný ťah do kopca s dobrým držaním otáčok pri relatívne malom plyne. Motor funguje pravidelne, nabadám žiadne negatívne prejavy oproti minulému predtuningovému stavu. Dokonca aj moja žena si to všimla a povedala, že auto nám teraz ide nejako lepšie a hladšie. Vec som zrealizoval cez Renault v Poprade , kde som sa o tejto možnosti aj dozvedel. A nie som v tom ani prvý a zrejme ani posledný.
  Ešte musím priznať, že som asi jediný majiteľ fluence 1.5 dci, ktorý počas prvých 35000 najazdených km dal už 3X vymeniť olej , palivový, olejový a vzduchový filter : po 10000 km, 20000 km a teraz po 35000 km. Možno aj to trochu ovplyvňuje skvelú kondíciu môjho auta. A aby som nezabudol, úplne pri každom tankovaní dôsledne pridávam do nafty vyskúšanú odmerku špeciálneho aditíva, ktoré kupujem v renaulte po 6,5 E za 250 ml. Zdá sa mi, že to môjim koňom veľmi “chutí” . Čo sa týka dodatočných úprav, aj hands-free sada a denné LED-ky sú bezva. Všetko zatiaľ skvele funguje bez najmenšej poruchy , ani žiadna žiarovka nevypadla, proste všetko ide TOP. Zatiaľ k tomu toľko.
  Prajem Tebe aj ostatným majiteľom fluence podobné skúsenosti. Keď príde jeho čas, budem sa s ním asi ťažko lúčiť. Maj sa.

 149. mateus napísal/a:

  Tak dnes idem s mojim Fluence do servise – po telefone mi servisak povedal, ze ma to vyjde na 200-220 Eur. Je to moj uplne prvy servis, preto vobec neviem, ci ta cena je rozumna alebo trochu navysena.
  Okrem bezneho servisu si tam necham vymenit aj zadne svetlo, lebo pri jednom cuvani sa mi ho podarilo tuknut + nejake skrabanceky do toho a bojim sa, aby sa to cez zimu nezhorsilo.

  Este sa ta opytam – nerozmyslal si nad foliami na predne bocne skla? Viem, ze slovenska legislativa nedovoluje akekolvek folie na predne a celne sklo, ale na druhej strane som pocul, ze existuju take folie, ktore sa tam mozu davat.
  Teraz na zimu to uz nebudem riesit, ale ako sa zacne oteplovat na dalsie leto asi nad tym porozmyslam. Ked svieti prudke slniecko, dost mi vadi za volantom a tie folie by sa veru zisli.

  Inak s autickom velka spokojnost, doteraz som mal priemerku do 5l / 100km a to jazdim dilanicu kazdy den cca 50km, tempomat 120km/h. Terajsie minusiove ranne teploty a studeny motor spotrebu urcite zdvihnu smerom nahor, ale viac ako o liter by to nemalo byt.

 150. vm napísal/a:

  - Prehliadka s výmenou oleja a filtrov v renaulte skutočne stoji cez 230 Eur (prehliadka vozidla, výmena palivového, olejového a vzduchového filtra ).
  - Pri cúvaní sa vždy riadim výstrahou cúvacieho senzora, zatial sa mi darí vyhnúť sa kolízii s prekážkou pri cúvaní aj v tme najmä vďaka tomuto senzoru, už by som bez toho auto nechcel, x krát mi to už pomohlo.
  - Tmavé fólie na sklách by mi asi vadili. Mám rád čo najlepší výhľad z auta. Ak je teplo , AC mi stačí.
  - Ani sa Ti nečudujem, že si s fluence veľmi spokojný. S takým autom za takú cenu musí byť spokojný asi každý. Priemerná spotreba 5L/100Km s 1.5 dci vo fluence je v letnom období reálna a mám zistené, že viacero mojich známych s fluence 1.5 dci ju bežne dosahujú . Moja rekordná minimálna priemerka ( po tuningu ) po 500 km jazde so 4-mi zastávkami s jedným dospelým spolujazdcom a s prázdnym kufrom je 4.7 L/100 Km , nie podľa palubného počítača, ale doplnením nádrže a vlastným výpočtom. Maj sa.

 151. mateus napísal/a:

  Cuvacie senzory su fajn, tiez ich mam, napriek tomu som tukol.
  Bolo to cuvanie na zarastenej polnej ceste s vysokou travou, takze mi to pipalo stale a nevsimol som si natocene riaditka motocykla do drahy mojho cuvania :)) Shit happens . . . ale vtedy som nadaval poriadne, hlavne na seba.

  Tie folie nie su cierne, je tam iba minimalny tmacvy odtien, ale pohlcuju velku cast tepla a svetla.

  Ja som mal minule priemerku zo Spisa do PB 4.2 l, opacnym smerom 4.7 l. Vsimam si, ze cim dlhsia trasa, tym lepsia spotreba.

 152. vm napísal/a:

  Užívateľom Fluence : po cca. 36 400 km denno-denného normálneho užívania môjho fluence mi behom minulého týždňa vyhoreli vpredu obidve stretávacie žiarovky H7. Je to od nova vlastne prvá zmena, ktorú pokladám za poruchu. Ináč je zatiaľ všetko v absolútnom poriadku. V servise renault proste iba poznamenali, že žiarovky sú spotrebný materiál , ktorý proste po uplynutí určitého času za prevádzky auta proste odchádza. Pozeral som na to ako to servisáci vymieňali . Bolo to dosť krkolomné , sám by som to bez špeciálneho zácviku určite nedokázal, pravdepodobne by som pri tom niečo zlomil alebo ináč poškodil. Návod v uživateľskej príručke k autu je úplne nanič. Tie žiarovky ma neštvú, akurát že s tým treba ísť do servisu.

 153. mateus napísal/a:

  ahoj vm, mam najazdenych 31000 km, zatial ziarovky svietia.
  Pozeral som ale na nete ziarovky OSRAM night vision, ktore slubuju lepsiu viditelnost a cenovo celkom v poho okolo 20Eur.

  Daval si tam nejake specialne ziarovky alebo ti v Renaulte nainstalovali klasicke ake si mal predtym?

 154. vm napísal/a:

  ahoj mateus, ani neviem akej znacky je ta prva vymenena stretavacka, co mi bez mojho pricinenia dali v renaulte. Stalo to iba drobne a zatial funguje, takze sa s tym zatial nezaoberam. Pri dalsom vypadku mozno dam vymenit naraz obidve a poziadam o nejake znackove, napr. Tebou spominane OSRAMky night vision. Mam najazdenych prave dnes rovnych 40 000 km k zvrchovanej spokojnosti mojej i mojich najblizsich pasazierov. Mam to posunute z povodnich 105 na 131 HP vykonu a z povodnych 240 pri 2150 na 280 Nm pri 1900 ot Teraz je to pre mna akurat optimalne. Je to perfektne. A na zimnych klzkych cestach je fluence dci ovela stabilnejsie ako benzinovy megane sedan , co som mal pred nim. Je perfektne, uz si nic neprajem, len aby to takto co najdlhsie vydrzalo. Prajem Ti mnoho stastnych a prijemnych km za volantom Tvojho fluence.
  vm

 155. mateus napísal/a:

  Po dlhsej dobre ozivujem toto forum dalsim prispevkom, tentokrat prve negativum. Ale nejedna sa o nic zavazne, len chcem na to upozornit dalsich majitelov, ze sa im nieco podobne moze vyskytnut. Minuly tyzden, ked bola snehova nadielka neskucne stedra, som isiel domov z prace, po dialnici ako obyvkle, ked tu zrazu z nicoho nic rana ako z dela.
  Zostal som vystraseny, co sa stalo, ale nikto do mna nenabural, ja som isiel pekne rovno, no proste zahada…
  Hned, ako sa mi dalo odstavit auto v tretom pruhu, odstavny bol cely pod snehom, som zastavit a isiel sa pozriet, co sa autu stalo. Nic, ani skrabanec, napadlo ma este, skusit otvorit batozinovy kufor. A tu som zistil, co bolo pricinou toho rachotu. Vo vnutri batozinoveho priestoru su take dve torzne zelezne tyce a jedna z nich sa uvolnila.
  Hned som si vydychol, ze iba taka prkotina, s pomocou znameho sme ju potom osadili do povodneho stavu a vsetko uz funguje.

  Inak auticko slape ako hodinky, teraz v zime spotreba 5.5l – 5.8l ked bolo -20C. Dokonca aj ziarovky mi este svietia, kolega VM ich uz menil, ked mal tolko nabehane :) Snad este vydrzia par km :)

 156. Martin napísal/a:

  vm: Mozes mi pls napisat nazov firmy, kde si daval robit chiptuning? Idem kupovat Fluence ale s automatom, tak sa chcem informovat ako je to so zvysenym krutiacim momentom. Kedze ako som cital EDC prevodovka je len do 240 Nm. Dik.

 157. vm napísal/a:

  odpoveď Mateusovi : Vôbec si ma neprekvapil, Mateus. Mne sa minulý týždeň pri zatváraní kufra jedna z torzných tyčí kufra ( tá bližšie k otvoru ) nieže vyšmykla ako Tebe, ale pri závesnej konzole zlomila. Bola to šupa, až ma trhlo. Mimochodom, moja žena ako i dcéra tým kufrom trieskajú takou silou so zverskou zúrivosťou rozbesneného mamuta, že som vlastne rád, že sa zatiaľ utrhla iba tá torzná tyč. Samozrejme uznané ako reklamácia bez výhrad ( auto má už 45 tis. km, ale mám kúpenú predĺženú záruku na 80 tis. km/ 4 roky). Jem mi jasné , že ten kufor a všetko , čo k nemu patrí je “shit” čo do konštrukcie i použitých materiálov. Tie mizerné torzné tyče kufra by som skôr nazýval ako torzné drôty. Ale to je dané už cenovou hladinou fluence. Ináč všetko bezva, zimná prevádzka dennodenne bez najmenšieho problému.

  odpoveď Martinovi : chiptuning mi robil osobne majiteľ fy Autoservis a autodiely Cehuľa, s.r.o. Hozelec, okr. Poprad. Výkon táto úprava zvýšila zo 104 k / 4100 ot. na cca 130 k / 3900 ot. Krútiaci moment z cca 240 Nm / 2100 ot na cca 280 Nm / 1950 ot. Môžem povedať, že je to celkom poznať a považujem to za o dosť lepšie ako to bolo pred úpravou. Samozrejme, asfalt to ani náhodou netrhá, ale nie som si istý , či automatická prevodovka je na to dimenzovaná, najmä posunutie maxima krútiaceho momentu do nižších otáčok mu nemusí pasovať. Ale to by som si dal, pre istotu, odobriť odborníkovi. U tejto cenovej kategórie auta ja osobne by som do tak chúlostivého a komplikovaného zariadenia ako automat EDC radšej nešiel. 6-stupňový manuál na 1.5 dci je podľa mňa veľmi primeraný , pohodlný a spoľahlivý. To je môj subjektívny názor podoprený 45 000 km skúsenosťou s týmto autom. Ale každý zrejme hľadáme niečo iné.

 158. max napísal/a:

  Fluence sa mi velmi paci ci uz vzhladovo tak aj rozmerovo. Osobne by som tiez isiel bez vahania do EDC. Raz som mal tu cest soferovat automat a musim povedat ze v tom momente som vedel ze moje dalsie auto bude mat automaticku prevodovku. Len jedna poznamka k vm. Nemyslim si ze by mal mat clovek strach z EDC. Pokial viem tak sa jedna o najmodernejsiu dvojspojkovu prevodovku nieco na sposob DSG od VW. Cize ono to uz vlastne s klasickou hydrodynamikou nema nic spolocne. Ma dokonca lepsie dynamicke vlastnosti ako manual vdaka rychlejsiemu preradovaniu a pokial viem tak bola vyvinuta v spolupraci s Nissanom ak nie Nissanom samotnym. Inak na Martinovom mieste by som to zvysenie vykonu radsej odkonzultoval s Renaultom. To ze je to EDCecko len na dany vykon moze mat aj svoje opodstatnenie. U EDCecka je totiz naprogramovana aj elektronika preradovania a samotne obe spojky na urcite hodnoty takze zvysenie vykonu a krutaku by sa teoreticky mohlo prejavit nejakym neduhom.

 159. Atlis napísal/a:

  najnovsie automaty s hydrodynamickymi menicmi su castokrat lepsie, ako dvojspojky – neradia o nic pomalsie a rozbehy ci preradenia su plynulejsie. edc je aj u renaultu novinkou. s dobrou manualnou prevodovkou som sa v renaulte nestretol, nejak sa mi nechce verit, ze by sa teraz s prichodom automatov prevodovky robit naucili. dokonca aj popularna dsg ma svoje muchy a to sa ich vyrobilo peknych par milionov. nezabudaj, ze fluence je lacne auto pre masy, prevodovka na tom urcite lepsie nebude…

 160. max napísal/a:

  ta prevodovka sa nepouziva len vo Fluence ale aj v ostatnych autach tejto znacky takze neviem aky suvis to ma s tym ze je Fluence lacnejsi. A neviem o tom ze je na svete hydrodynamika ktora by bola rychlejsia ako dvojspojkova prevodovka. Pokial viem je to fyzikalne nemozne. Dvojspojka pochadza z pretekarskych aut a bola vyvinuta prave kvoli jej rychlosti. Ako som pisal skor nove komponenty u Renaultu vratane prevodoviek a spojok pochadzaju z kooperacie s japonskym Nissanom a momentalne aj s dalsou firmou a to korejskym Samsungom. Btw Fluence a Latitude je prave prepracovany Samsung urceny na europsky trh. Samsung je inak v Korei povazovany za spickovu znacku a pokial viem tak Korejsky trh je jeden z najprisnejsich co sa kvality tyka. Dnes v Korei uz nekvalitne auto nepredas. Takze sucasne Renaulty su jedny z najkvalitnejsich ake sa kedy vyrabali a dufam ze to tak aj nadalej zostane.

 161. aston napísal/a:

  Ale zas pomaly, sebaklam ze s Fluence si niekto kupuje premiu za cenu ludovky nie je na mieste. Reklama je to podarena, ale ako kazda odtrhnuta od reality. Dvojspojka hlavne nie je o rychlosti, ale hlavne aby “nezrala” vykon podobnym slabym autam. A ked je v Korei Samsung spickova znacka, tak sa este maju co ucit. Vo Fluence som neskusal (nebol dovod) a Latitude vobec neposobi ako auto za 30tis, ani ako executive premium (ci na co sa to hraje). Je to skratka budget limo, nepredajne :). Fluence este chapem, najde si nenarocneho zakaznika (ktory odceni super pomer medzi cenou a velkostou – citaj: nema credit),ale za 30tis € Latidude? To je tazky omyl, to mozno rocne za 15tis vratane nejakej 36 mesacnej zaruky…
  Nechapem Renault, preco tu vlaci take plecky, ked donedavna robil tieplecky aspon pekne, zaujimave (Avantime, Vel Satis). Sucastna Laguna je jedno podarene auto a urcite lepsie ako Latitude. Megane, Clio, Espace to je smer, toto vedia robit a nie PaThaliu za 5990, Social edition a rozne Korejsko Turecke importy.

 162. Atlis napísal/a:

  max – to vsetko je pekne, ale nemysli si, ze ked si kupis fabiu 1.2tsi dsg, ci fluence s edc, dostavas k nim pretekarsku prevodovku… ;)

  dvojspojky v beznych autach vedia radit velmi rychlo, ale iba v pripade, ze sa radi postupne. pokial zaradis iny stupen ako riadiaca jednotka predpoklada, v pripade dsg od zf sa uvadza cas preradenia do 1100ms. 8st klasicky automat od zf radi kedykolvek za 200ms/1st a dokaze radit aj nelinearne – napriklad 2-8.

  automaty ale nie su len o rychlosti radenia. v beznej premavke tie lepsie vacsinou radia dostatocne rychlo, no horsie to byva s logikou a plynulostou. neviem, ci si niekedy skusal parkovat s dsg… dolezitym faktorom su aj straty v prevodovom ustrojenstve = horsia ekonomika prevadzky a horsia dynamika.

  o tom ako sa jazdi s edc tu mas na zavolantom test – megane 1.5dCi edc

  co sa tyka fluence – nebud naivny. fluence je mixom podvozku megane a clia tusim. jeho cena sa neberie z vesmiru a najlepsich technologii, ale z toho, ze sa setrilo kde sa dalo… pouziva pomerne zastarale motory, kvalita spracovania zdaleka nedosahuje europskych standardov a to nehovorim o jazdnych vlastnostiach. co samozrejme neznamena, ze by to bolo vylozene zle auto. v principe, so svojou cenovkou, nie je.

 163. max napísal/a:

  fluence je mixom podvozku megane a clia tusim…:)) som sa pekne nasmial…motor 1,5dci je fakt “zastaraly”… splna najnovsie trendy ci uz co sa emisii tyka a tak isto najmodernejsich konstrukcnych prvkov. Fakt potom nerozumiem preco ho pouziva vo svojich najnovsich modeloch aj Nissan. Asi na to maju svoje dovody. S ekonomikou jazdy s EDC si uplne mimo, zda sa ze vobec nechapes tomu ako dvojspojka funguje. Nastuduj si trochu rozdiel medzi hydrodynamikov , CVT a dvojspojkou. S dsg som cuval a dokonca sa aj rozbiehal…uplna pohodicka. Treba si na to len trosku zvyknut co zaberie zhruba den a je po problemoch. Dalsia vec je ze nerozumiem preco by malo niekomu kto si kupuje automat zalezat na tom ci bude radit z 2 na 4 ci z 8 na 2…nerobim to ani na manualnej prevodovke tak nechapem preco by som to mal vyzadovat od automatu. Myslim ze tu je len to typicke bububu ked sa povie automat. Chapem ze je to dedicstvo minulosti ked pred 20 – 30 rokmi bol automat skutocne des a hruza. Ale vyvoj pokrocil dost vyrazne kupredu a neviem preco by tu mali byt nejake obavy. A mimochodom zabudol som este aj na novy Koleos aj to je Samsung ;). Tie oznacenia v Korei su Samsung SM3 (v Europe Fluence), Samsung SM5 (Latitude), Samsung QM5 (Koleos). Inak Aston…Vel Satis bol absolutny prepadak.

 164. Atlis napísal/a:

  max – ale no tak :) nissanovska platforma c, na ktorej stoji fluence je len o nieco zvacsena platforma b, na ktorej stoji clio. tak ako platforma vw pq46, ktoru pouziva napriklad passat je len zvacsenou platformou pq35, ktoru pouziva mensi golf…

  1.5dCi je stary motor, v buducnosti ho nahradi 1.6dCi, ktora uz je v qashqai ci scenicu. preco je vo fluence? lebo jeho vyvoj sa uz od 1997 zaplatil. :)

  takze si ty nastuduj co treba, slovencinu mozes tiez (hydrodynamikov)… aj ked jazdim manualom, jazdil som nejednym automatom (najcastejsie jazdim A6 3.0TDI s DSG, rocnik 2010), dokonca by som automat rad mal, ale bohuzial auto + motor ktory mam sa zatial s automatom (dvojspojkovym) nerobi. a co sa tyka radenia – ja neraz radim z 6. do 3. v manuali, takze preskocenie 3-4 stupnov vyznam ma a to velky. ak mas diesel, tak je to risa snov samozrejme.

 165. BM napísal/a:

  …nechce sa mi citac kazdy komentar, ale neda mi nenapisat. REcenzia je naozaj detailna, ale napriek tomu NEKUPUJTE TO AUTO!!!!
  Okrem toho, ze je to Renault – kvalita je naozaj pri cene, za ktoru sa toto auto predava. Mame ho v praci ako sluzobne “auto” (je to skor vozidlo). Niekto hore pisal, ze je lepsie ako Octavia …. preboha, si na drogach? Asi si sa v Octavii ani neviezol. A preboha nehovor to nikomu do oci, lebo ta vysmeje.
  FLUENCE je vazne kandidat na prepadak desatrocia.

 166. max napísal/a:

  pocuj slovencinar…ked sa pozriem spatne na diskusiu vlastne nechapem o co ti ide…ja som reagoval na Martinov prispevok a od toho momentu sa tu ty navazas s tvojou argumentaciou preco automat nie, zasypavas nas tu kvantami milisekund a ked ti dochadza dych tak sa navazas do mojej slovenciny. Myslim ze 99 percentam ludi co su rozhodnuti pre automat je argumentacia tvojho typu laufr fuk pretoze “super logika” automatu a “milisekundy” nikoho v praxi nezaujimaju. Ja som si na dvojspojke zajazdil a som rozhodnuty a rovnako schvalujem aj Martinov vyber. Chces nam snad s Martinom povedat este nieco co by nas malo presvedcit o opaku??? Nebud blaaahovy. :)

 167. Atlis napísal/a:

  max – tak si este raz precitaj co som napisal a zistis, ze ja absolutne nie som proti automatom. prave naopak, rad by som v svojom aute automat mal, ale v spojeni s motorom, ktory mam jednoducho este nie je na trhu, inak by som ho bol kupil. jasne? v com vsak problem vidim, je samotna prevodovka edc, ktora, zda sa, kvalit najlepsich dvojspojok nedosahuje, tak ako vseobecne vsetky prevodovky od renaultu. ak si ty s tym zmiereny, a kedze si odhodlany kupit, pripadne si flunce kupil, tak predpokladam ze si, je mi to ryba, len sa nas nesnaz presviedcat o tom, aky genialny ten flunce je, lebo nie je. je to lacne auto pre vychodny trh, ktore sa u nas ako-tak predava. eto vsjo.

 168. max napísal/a:

  a zasa sa len smejem :))…vobec nemam vedomost o tom ze Fluence sa predava len na vychode…ale asi mi zasa len nieco uslo a ty to vies zasa len lepsie :))…ked nie je Fluence dobre auto tak nechapem co robis na tomto diskusnom fore…pokial viem tak sa tu testuje Fluence, je to o Fluence a je to pre fanusikov Fluence…ak mas s Fluence pripadne s Renaultom nejaky problem tak by som tomu rozumel…ale liecit si svoj problem zrovna na fore urcenom pre Renault Fluence pokladam za prinajmensom bizardne :)

 169. aston napísal/a:

  Ano Vel Satis bol prepadak, ako aj Latitude, ale pointa bola v tom, ze aspon sa na to dalo pozerat ako na nieco ine. Nie teraz pustaju ako na pase trojpriestorove limuziny co stoja za… V Koleose som siel a je jedno ako tomu Samsung nadava, ale dovod na kupu takeho niecoho racionalne nevidim (jedine, ze si dealer alebo megafanusik :)). EDC existuje, lebo sa to “musi” je moda tak to pustili do vyroby, ale rovnako ako Powershift kvalit DSG nedosahuje.
  Atlis, slovencinu mas na cudzinca dobru :), neporovokuj Renault Fans, nie kazdy ma vztah k flame :).

 170. Atlis napísal/a:

  aston – co si, ja pisem ako madar :D

  max – zase si netrafil. toto je zavolantom.eu, nie renaultfluencefanpage.sk ;) a ano, fluence je autom primarne urcenym pre vychodne trhy. :)

 171. miši napísal/a:

  podla mna treba zohladnit to, ze fluence si dnes mozno kupit s automatom a dieslom za 15 590 eciek pricom vo vybave dostanes napr. 16tky hlinikace, tempomat, esp. Tym nechcem povedat ze fluence je najlepsie auto na svete ale ked tu uz zaznelo to porovnanie s octaviou, tak ta s podobnym motorom 1.6 tdi a dsg-ckom stoji v najlacnejsej verzii vyse 20 tacov, co je celkom rozdiel.Avsak v dnesnej dobe, ked je tazke, mozno az nelogicke, pozerat sa na auto inak ako na spotrebny material, ktory ma ma podla moznosti co najekonomickejsie dostat z bodu A do bodu B, mi asi vychadza fluence ako auto s vacsim zmyslom. polemiky o tom, ze co bude po 300 000 km v dnesnej dobe stracaju zmysel, pri novych autach to nikoho nezaujima a ceny jazdenych rapidne klesaju, co zrejme vytvara lepsie moznosti pre pripadny servis.
  Atlis- pokial viem, ty mas fofo III.Vravis, ze ak by bol s 1.6 EB dostupny automat tak by si si ho kupil.Neviem, ci o tom vies,ale ford odobera dvojspojky od nemeckeho vyrobcu Getrag, rovnako ako renault,takze nie som si isty, ci by medzi tvojim potencialnym automatom vo focuse bol vobec nejaky rozdiel oproti tym, ktore sa montuju do renaultov.

 172. Atlis napísal/a:

  misi – ano, powershift vo volvach a fordoch je od getrag-u. ci je to ta ista prevodovka ako edc neviem. a ak by aj bola, powershift nie je najlepsou dvojspojkou na svete a tak isto ako edc je stale novinkou. no ffiii ako celok je uz trosku dalej ako fluence, to musis uznat… ale to nic nemeni na fakte, ze by som automat rad mal. mozno keby som sa s powershiftom previezol, ostal by som pri manuali, neviem.

 173. miši napísal/a:

  vo fluence som sa este neviezol takze nebudem ich porovnavat aj ked pre niektorych je to mozno samozrejmy rozdiel.ale je treba uznat ze renaultu to s fluence vyslo,teda aspon u nas na slovensku ich, co som si vsimol, beha naozaj dost vela.ja som chcel povedat, ze fluence neberiem ako konkurenciu pre octinu alebo focus. myslim,ze je to auto pre ludi, ktori si vyberaju ekonomicky a velmi racionalne skorej nez podla toho co je najlepsie v danej triede.
  atlis- automat by som bral vsetkymi desiatimi aj ja, trosku aj lutujem ze som vlani nekupil auto s automatom. co sa tyka tych dvojspojok, mne ten manual uz lezie natolko na nervy, ze ak by som mal moznost ho vymenit napr. za nejaku dvojspojku, musela by byt velmi zla aby som ostal pri manuale :-)

 174. vm napísal/a:

  Podla mňa štandardný 1.5 dci so 105K v pomerne ťažkom fluence je na automatickú prevodovku asi slabý. Ale osobnú skúsenosť s tým nemám. Dali sa mi previezť na automate v 3 litrovom obludnom latitude, fajn, ale ja som konzervatívny, zvyknutý na manuál a viem s ním celkom plynulo a ekonomicky jazdiť. 6-stupňová manuálna prevodovka a príjemný tempomat v dízlovom fluence je za tie peniaze bezva kombinácia. A trvám na tom, že automat musí byť zložitý, chúlostivý a potenciálne poruchový. Moje fluence má dnes 48 tis. km, 21.4. to budú rovné dva roky. Jazdím denno – denne. Mal som zatial 2 poruchy : vyhorela 1 stretavacia žiarovka a ( aj vďaka nášmu divokému a príliš častému trieskaniu s vekom ) pri cca 45 – 46 tis. km zlomená vonkajšia torzná tyč kufra. Uznávam, konštrukcia toho kufra to je shit na pohľadanie, ale pri tej cene im to odpúšťam. Mám kúpenú predĺženú záruku do 80 tis. km. Potom uvidím, či ho ešte podržím alebo vymením za niečo iné. Mám ho čipnutý o cca 15 % výkonu i krúťáku navyše a teraz mi to celkom vyhovuje. Spotreba na dlhé trate stálou rýchlosťou na tempomate cca 4,5 – 4,8 L/100, na krátke trate a po meste okolo 5,5 – 5,9. Turbodiera pod 2000 ot./min je čiptuningom citeľne menej výrazná. Pýtal som sa v renaulte na štatistiku poruchovosti fluence. Síce je ešte krátko na trhu , u nás cca 2,5 roka, ale predávajú sa asi kvôli cene masovo. Poruchovosť podľa renaulťákov je proti iným ich modelom nízka. Žiadna panika ako : fluence – prepadák storočia a podobné “overené informácie” najmä od majiteľov oktávií a podobných superšportov asi netreba brať veľmi vážne.

 175. mateus napísal/a:

  to VM
  chcem sa opytat, ako rychlo ti opravili tu torznu tyc. Chcel by som s tym skocit do servisu cim skor, nech mi to spravia skor, ako zacne dovolnekova sezona.
  Nechcem tam ale auto nechavat na viac ako 1 den.

  Dik

 176. vm napísal/a:

  to Mateus : material z centralneho skladu prisiel od nahlasenia pripadu do piatich prac. dni, vlastna montaz na pockanie, cisteho casu prace cca 1/4 az 1/2 hodiny. Auto som tam nenechal, urobili to priamo predo mnou na pockanie. Vymenili nielen zlomenu tyc, ale oba kusy , teda supravu dvoch kusov. Teraz je to absolutne v poriadku, ako nove. Treba si ale uvedomit, ze je to proste lacna malo robustna konstrukcia. Moja rada, kufor treba otvarat opatrne, t.j. veko kufra nepustit, ale pri otvarani mierne v hornej uvrati rukou utlmit. Ja to tak dosledne robim, ale moji rodinni prislusnici nie, a preto sa to asi zlomilo.

 177. mateus napísal/a:

  Dakujem za odpoved. Ja s tym kufrom zaobchdzam dost opatrne. Ved mne sa tam nic neulomilo, len sa mi to samovolne uvolnuje – vzdy iba jedna tyc.
  Ale dam si vymenit obe na komplet.
  Ozaj, menil si uz stierace? Ja mam nabehanych nieco cez 40 tis km a prava gumicka je uz slusne opotrebovana. Lava vyzera ako nova, nerozumiem tomu celkom, pretoze stieraju vzdy obidva rovnako:)

 178. vm napísal/a:

  Mateus, ak sa Ti to uvolnuje, treba to, podla mna este v zaruke vymenit.
  K dnesnemu dnu mam presne 49 600 km, stierace som zatial nemenil, podla mna su este v tak-tak obstojnom stave, ale predpokladam maximalne do nasledujucich 4-5 tis. km, potom ich asi bude treba menit. Este pred zaciatkom leta dam pecistit klimu a pri 55 000 km vymena oleja , palivoveho, vzduchoveho a olejoveho filtra s prislusnymi kontrolami vozidla. Bude to tretia vymena : prva bola po 10 000, druha po 30 000, teraz dam tretiu po 55 000 km. Renaultacke aditivum dci davam stale, poldecak na kazdych 15 – 20 L tankovanej nafty. Inac si uz nespominam na nic podstatne, co sa tyka auta. Mozno na prekvapenie roznych odbornikov od oktavii, oplov, vw, fordov, seatov, toyot a inych podobnych skvelych supersportov sa na tomto mojom fluence ani pri 50 tis. km po vyse dvoch rokoch denno-dennej intenzivnej prevadzky za kazdeho pocasia nic nekazi, je ako nove a nielen podla mna. Dufam , ze to nezakriknem, ale je absolutne spolahlive a prijemne s nebadatelnymi znamkami opotrebovanosti, co zdaleka nie je samozrejmostou ani u “lepsich” znaciek.

 179. vm napísal/a:

  Po 53000 km na mojom fluence 1.5 dci identifikovaná zväčšená vôľa uloženia tyčiek stabilizátorov .
  Rozhodol som sa to, samozrejme dať vymeniť. Cena vymenených súčiastok 2 X 37 euro plus niečo za prácu ( na súčasti zavesenia kolies sa predĺžená záruka nevzťahuje, jedná sa vraj o spotrebný materíál ). Pri mojom denno-dennom jazdení po väčšinou mizerných slovenských cestách toto opotrebenie môjho 26-mesačného fluence 1.5 dci pokladám za únosné a prijateľné. Pomerne ťažký dieselový agregát zaťažujúci prednú nápravu a subtílne riešenie zavesenia prednej nápravy urobia svoje. Po komplexnej kontrole vozidla všetko ostatné bolo technikmi renaultu odobrené ako v bezchybnom stave. Popri kontrole som dal vymeniť olej v motore, vzduchový, palivový a olejový filter a vyčistenie klímy.
  Teraz by to malo zase nejaký čas a km bez problémov vydržať.
  Toľko moja poznámka a upozornenie pre užívateľov fluence 1.5 dci v slovenských podmienkach. Je nás už pomerne dosť.
  VM

 180. vm napísal/a:

  Dnes, 8.10.2012 má môj fluence 1.5 dci presne 58500 km. Ako som už spomenul, pri 53000 km boli na ňom vymenené vpredu tyčky stabilizátorov.
  Boli opotrebované hlavne v dôsledku môjho spôsobu jazdy s natočenými kolesami cez retardéry a po výtlkoch. Odvtedy je všetko v poriadku. V lete a v jeseni je spotreba pri “normálnom” jazdení ( často s AC-čkom) podľa predpisov a rýchlostných obmedzení 5,5 L nafty / 100 km . Poldecák aditíva do 20 – 25 L paliva pridávam stále. Prevodovka a spojka ako nové. Tejto zimy dám nové zimné gumy. V tomto čase, po 2,5 roku od premiéry fluence už nie je žiadny šláger roka a možno ich vidieť na našich cestách stále viac. Po 2,5 roku prevádzky musím ho pochváliť a nemal som dôvod doposiaľ ani raz oľutovať, že som sa preň rozhodol. Primerane sa ľahkou prevenciou a správnou technikou jazdy starám, aby bolo v dobrom technickom stave. Zatiaľ to bolo aspoň pre mňa príjemných a bezproblémových 58 500 km najazdených na mojom fluence denno-denne za každého počasia. Neviem si spomenúť na žiadne problémy, na ktoré by som mal upozorniť iných užívateľov tohto typu auta. Za tie peniaze je to skvelé a komu nevadí sedanový kufor staromódnej konštrukcie, môžem ho s čistým svedomím potenciálnym váhajúcim zákazníkom jedine doporučiť. Podľa mňa s 1.5 dci .
  VM

 181. vm napísal/a:

  Dnes, 17.12.2012 má môj fluence 1.5 dci presne 63100 km. Pred nástupom skutočnej zimy začiatkom decembra som dal “zmerať” stav akumulátora ( parametre v norme ), podoťahovať a optimálne nahustiť pneumatiky, ináč nič. Od poslednej informácie pri 58500 km nenastala žiadna negatívna zmena, ktorú by bolo možné zaregistrovať a pokladať za poruchu alebo poškodenie z opotrebovania. Subjektívne som pár krát zachytil zavlnenie alebo vibráciu v spojkovej nohe pri rozbehu z neutrálu na I. stupeň – ako keby preklz spojky. Ale nie som si tým istý, lebo logicky by to malo robiť stále a malo by sa to dať identifikovať ako opotrebovanie spojky. Ale auto tejto kategórie a za tieto peniaze má nárok nebyť dokonalé. Zatiaľ ho pokladám za bezvadné a bezproblémové. Zima se vším-všudy začala a jeho správanie ( štartovanie, jazdné vlastnosti, riadenie, brzdy, ostrekovače, stierače, správanie ABS a ESP, komfort kúrenia, svetlá, okná, zámky na dverách atd ) v zimných podmienkach si neviem vynachváliť. Spoľahlivosť, pohodlie, ekonomičnosť.
  VM

 182. vm napísal/a:

  7.3.2014 som po takmer 4 rokoch a nabehaných 90260 km môjmu lokálnemu dílerovi renault ( podľa mňa celkom dobre ) predal môj obľúbený renault fluence 1.5 dci 105 k / 240 Nm model 2010. Musím doplniť, že v skvelom stave , podľa vyjadrenia preberajúceho subjektu tesne po dôkladnej skúšobnej jazde a prehliadke vozidla .
  V ten istý deň som prevzal od renaultu pp nový renault fluence model 2013, s najnovším motorom 1.6. dci s výkonom 96 kW / 130 k a krútiacim momentom 320 Nm / 1750 ot. v pomerne vysokej výbave . K dnešnému dňu, teda po prvých dvoch mesiacoch prevádzky mám už na ňom nabehaných 5400 veľmi príjamných jarných km. “Stará” 1.5-ka dci bola dobrá , ale táto nová 1.6 dci sa mi zdá citelne lepšia . Turbodieru medzi 2 a 3-kou takmer necítiť a záťah i s naloženým autom 4 osobami poznať najmä do kopca , napr. do Tatier , kde často chodím.
  Domnievam sa , že toto auto by celkom kladne ocenili i testeri s neutrálnejším vzťahom k renaultom ako som ja. Toto je za posledných 16 rokov môj v poradí 6.-ty renault.
  Pozdravujem diskutérov k autám , najmä Atlisa, i ostatných – ps1818, Mateusa …
  VM

 183. ps1818 napísal/a:

  VM, dík za pozdrav, nápodobne :)
  Pozerám, že u Teba nastala zaujímavá zmena… Posielam gratulácie a veľa šťastných km :)
  U mňa tiež nastala zmena, resp. ešte len nastáva… Posledný májový týždeň si idem po novučičiký Auris Touring Sports. Tiež som Corollu strelil priamo v Toyote (za 2 dni po výkupe bola predaná). A tiež som teda zostal verný svojej pôvodnej značke.
  Tak som zvedavý, doslova strihám meter, lebo zatiaľ jazdím na manželkinom Punte 2001 1.2 8V a veru, síce to rozhodne nie je zlé zvezenie, skôr naopak, ale pripadám si v tom ešte ako študent :) Auris kombi je už pekný familiy-wagen, už len aby bolo čo umiestniť do detskej sedačky :)

 184. vm napísal/a:

  od vm : skúsenosť z jazdy na fluence 1.6 dci . Včera , 15.5.2014 som absolvoval na mojom 2-mesačnom fluence 1.6 dci zaujímavú jazdu z východu po spišsko – liptovskom úseku našej severnej “dialnice”. No ale ten včerajší vietor a dážď , plno vody na ceste , viditelnosť ledva na pár metrov , riadny masaker. . Najmä užívatelia iných značiek mi prepáčte , ale zase musím fluence model 2013 s novým dízlom pochváliť. Po včerajšku mu ešte viac dôverujem. Aj pri ľahkom drifte na ľahkom plyne proti ostrému prednému bočnému vetru a na vode dobre držal smer pri rýchlostiach kolóny od 90 – 110 km / hod. na 4. až 6.-tom rýchl. stupni. Aj ako šofér-amatér disponujúci len obyčajnou laickou zručnosťou v riadení auta cítil som sa za volantom bezpečne aj v týchto podmienkach a mal som dojem , že auto riadim, mám na všetko dosť času a ide tam, kde chcem . Tu sa asi prejavil ako výhoda nízky a pomerne dobrý aerodynamický profil karosérie nového fluence. Výborne zafungovalo aj riadenie s perovaním a brzdami , dobre odstupňovaná 6-stupňová prevodovka a chvíľami aj ESP. Motor 1.6. dci je o poznanie ostrejší ako u predchádzajúcehu 1.5 dci . Na tej vode v tom vetrisku som si nútene “trochu” precvičil citlivosť riadenia “plynovou nohou” , to mi teda určite veľmi prospelo. Myslím , že s bývalým meganom sedan by ma včera odfúklo z tej cesty , ale fluence to ustál a ani raz ma nevystrašil nejakou neočakávanou reakciou.
  Myslím , že o trochu lepšie teraz po tejto jazde ” o držku ” poznám reálne vlastnosti tohto fluence, model 2013 s motorom 1.6 dci, s mechanickou 6-stupňovou prevodovkou a môžem ho potenciálnym záujemcom doporučiť ako relatívne bezpečné a pritom veľmi komfortné vozidlo aj v takýchto extrémnych podmienkach. A za dobrú cenu , v závislosti od zvolenej výbavy. Dobré pneumatiky sú samozrejmou podmienkou. Ja teraz používam 17-palcové 205 mmm široké letné pneu bridgestone na renualťáckych diskoch Pragma. Na záver : vyzeralo a aj bolo to asi trocha nebezpečné, ale musím povedať , že v tomto aute som sa pritom cítil bezpečne, uvolnene a bavilo ma to.
  I ventilácia interiéru i skiel a k tomu výkonné stierače sa ukázali ako skvelé.
  ps1818 : blahoželám k novej hračke pre chlapov a prajem veľa šťastných a príjemných km Tebe za volantom i Tvojim pasažierom.
  Pozdrav všetkým priateľom volantu od VM .

 185. Milan napísal/a:

  Keď som auto kúpil, bol som nadšený. Nadšenie však po cca roku opadlo.
  Auto je vyrobené v Turecku. Odlupuje sa lak na kapote a v Renaulte tvrdia, že je v dôsledku vtáčieho trusu. Tento argument používajú už len oni.
  Pokiaľ je koženka na sedačkách, tak vydrží tal rok, rok a pol. Skrátka Renault už nikdy.

 186. vm napísal/a:

  Pán Milan, k dnešnému dňu je už fluencov na slovensku spústa. Škoda, že ste mali takú smolu oproti rozsiahlej prevažujúcej vzorke väčšinou spokojných majiteľov fluencov, do ktorej mám šťastie patriť aj ja. Môj prvý fluence , dízlovú 1.5 – ku dci som po skoro 4 rokoch denno-denného používania a vyše 92 tis. km predal za obstojnú cenu a aj jeho druhý majiteľ je s ním ( zatiaľ ) veľmi spokojný.
  Počas 4 rokov mi môj fluence prinášal iba radosť a spokojnosť . Nič podstatné na ňom mi neodišlo ( iba sa mi zlomila , tuším pružiaca tyč v kufri ) a lak ako nový podľa vyjadrenia odkupujúceho. A to jazdím ip -zima , leto , soľ, voda, blato, horúčava, aj vtáčí trus sa mu , pravdaže , nevyhne . Ale umývam ho pomerne často. Primeranú starostlivosť pokladám za samozrejmosť.
  Máte pravdu , že tie “kožené” doplnky vo všetkých renaultoch veľa nevydržia, ale oni nie sú v cenovej kategórii bmw, meďáku alebo rolls-royce . Podľa môjho názoru je to približne rovnaké u všetkých značiek a kategórií v podobnej cenovej relácii a výbave. No a čo na tom , že sa vyrábajú v Turecku ? Je to vari väčšia hrôza ako keby boli vyrobené napr. na Slovensku, v Poľsku alebo Česku ? Automobilka v Burse je ako každý iný výrobný závod prosperujúcej veľkej svetovej automobilky dlhodobo úspešnej značky.
  Práve dnes, 7.7.2014, mám môj druhý fluence ( tentokrát s novým skvelým dízlom 1.6 dci 130 , ktorý sa používa popri renaultoch i v malých meďákoch ) presne 4 mesiace a mám najazdených skoro 10 tis. km ( presne 9770 ).
  Na každú jazdu s týmto autom sa veľmi teším a jazda i celkový pocit z auta sú skvelé.
  Ja s koženými doplnkami ( volant, rýchl. páka … ) problém nemám , lebo pri jazde vždy používam rukavice. Samozrejme , to nie je doporučenie , to je len moja špecialita. Následkom toho sú kožené doplnky v mojich autách aj po čase ako nové. Mimochodom, videl som nedávno z vnútra pomerne nové ( tri krát drahšie ako môj fluence ) bmw-čko s riadne dorasovaným a zasvineným vnútorným obložením a tapecírungom. U áut a ich užívateľov univerzálne platí : aký pán , taký krám.
  Prajem Vám, pán Milan, pri voľbe ďalšieho auta šťastnú ruku a oveľa viac spokojnosti ako u fluence.
  Pozdrav všetkým priateľom 4 kolies a volantu posiela vm.

Pridajte komentár

 • POSLEDNÉ KOMENTÁRE
Kvalitné disky kupujeme na CentrumKolies.sk